GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-07-2021 20:09   Güncelleme : 25-07-2021 20:09

Alacasu’da pes dedirttiren görüntüler!

Kurban Bayramı dolayısıyla yerli turistlerin akınına uğrayan Kemer’in Çamyuva Mahallesi’ndeki Alacasu Koyu’nda kirlilik hat safhaya ulaştı. Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi tarafından kiralama ihalesi gerçekleştirilen ancak siyasiler ve bölge halkının tepki göstermesiyle ihalesi iptal edilmesi beklenen 1’nci derece arkeolojik sit alanı statüsündeki Alacasu’nun sahipsiz kalmasıyla alanda temizlik çalışması yapılmadığı iddia edildi. Tatilcilerin dönüşü ile alanda pet ve içki şişeleri, peçete, çöp, mangal atıkları, maske gibi pisliklerin etrafa saçıldığı gözlemlenirken, tuvaletlerin olmadığı alanda yine dışkı görüntüleri ve oluşan koku ise pes dedirtti. Bölge halkı ise Alacasu Koyu’nu ranta kurban edilmesine müsaade etmeyeceklerini belirterek, koyun ihtiyaçlara cevap verecek şekilde korumalı bir projeyle ve belediye gibi kamu tarafından işletilmesi gerektiğine işaret etti.

Alacasu’da pes dedirttiren görüntüler!

Ahmet Duran YENİGÜN

Kurban Bayramı dolayısıyla yerli turistlerin akınına uğrayan Beydağları Sahil Milli Parkı içinde kalan ve 1’nci derece arkeolojik sit alanı statüsünde olan Alacasu Koyu için gazetemize gelen ihbarlar üzerine alana giden muhabirlerimiz kirliliğin hat safhaya ulaştığını görüntüledi. Daha önceleri de alana gelenler tarafından kirletilen koyun bir şekilde temizlendiği bildirilirken, koyun sahipsiz kalmasıyla alanda temizlik çalışması yapılmadığı iddia edildi. Tatilcilerin dönüşü ile alanda pet ve içki şişeleri, peçete, çöp, mangal atıkları, maske gibi pisliklerin etrafa saçıldığı gözlemlenirken, tuvaletlerin olmadığı alanda yine dışkı görüntüleri ve oluşan koku ise pes dedirtti.

Geçtiğimiz yıllarda Alacasu’da bu tip görüntülerin oluşmaması adına koyun girişine bir kapı koyularak giriş ücreti alınması ve tuvaletler konulması konusunda çalışma yapılmıştı. Bunun üzerine Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi tarafından 20 yıllığına 15 bin 158 TL muhammen bedel üzerinden kiralama ihalesi gerçekleştirmiş ve ihaleyi yıllık yaklaşık 600 bin TL kira bedeli ile bir firmanın kazandığı ortaya çıkmıştı.

Kemer Belediyesi’nin de katıldığı ancak kazanamadığı ihale sonrası başta bölge halkı olmak üzere STK’lar ve siyasiler konuya tepki göstermiş ve Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir’in sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı üzerine vatandaşlar Alacasu Koyu’na giderek ihalenin iptali için eylem yapmıştı. Alacasu’yun başta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy olmak üzere MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, alanın birinci derece sit alanı olması dolayısıyla ihalenin iptali için gerekli görüşmelerin yapıldığını ve konuyu yakından takip ettiklerini söylemişti.

KINDILÇEŞME ÖRNEĞİ

Kemer’de daha önce de yaptığı ihalelerle sürekli gazetemizde gündeme getirdiğimiz Milli Parklar’ın Alacasu Koyu’nu da ranta kurban etmeye çalıştığı iddia edildi. Kındılçeşme örneği ile ilçede tepki toplayan Milli Parklar, Kındılçeşme’de ihaleyi alan firmanın yaptığı uygunsuzluklara göz yumarak, alan otel sahasına dönüştürülmüştü. Doğal niteliği ortadan kalkan Kındılçeşme’de yıllar sonra yüklenici firma alanı terk etse de halka hala açılabilmiş değil. Durum böyle olunca Milli Parkların koruması gereken söz konusu alanları adrese teslim ihalelerle birilerine peşkeş çekmeye çalıştığı iddiasını da güçlendiriyor. Kındılçeşme’de olduğu gibi Alacasu Koyu’nun sadece kapı giriş ücreti için 15 bin 158 TL muhammen yıllık kira bedeli ile yaptığı ihalede yaklaşık 600 bin lira teklif verilmesi de kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

‘RANTA KURBAN ETTİRMEYİZ’

Bölge sakinleri ise alanı ranta kurban etmeyeceklerini bildirerek, “Milli Parklar Genel müdürlüğüne ve ilgili birimleri, Orman Bakanı bu alanın zaten birinci derece sit alanı olduğunu ve üzerine herhangi bir yapı yapılamayacağını bilmiyor mu? Söz konusu koyla ilgili ancak halkımızın bu alanı daha elverişli kullanarak denize girmesi ve günübirlik olarak kullanması ancak resmi bir kurum aracılığı ile yapılması gerekmekte. Alanın sahipsiz bir şekilde kullanılmasının birçok sıkıntı yarattığı ortada. Örneğin bu alan üzerinde tuvalet olmaması gibi, bu alanda piknik yapmak amacıyla kullanılıyor. Bir yangın faciasının olmaması için bu alanın ivedi olarak koruma altına alınıp halkın kullanımına açılması gerekmekte. Yerli halkın ve turistlerin Kemer halkının ve Antalyalıların ve yatların günübirlik yat turu alanı olarak yoğun bir şekilde kullanılan bu koyun Orman Bakanlığının ve Turizm Bakanlığının ortaklaşa bir çözüm bulmaları gerekmekte. Bu anlamda bu alanın ivedi olarak insani ihtiyaçlar için gerekli yapıların yapılarak halkın kullanılması için açılmalı. İhalenin iptali konusunda Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklaması Kemer halkı olarak bizleri umutlandırdı. İnşallah bu alanla ilgili korumalı bir projenin oluşturularak hayata geçmesini bekliyoruz” dediler.