GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-10-2021 15:05   Güncelleme : 25-10-2021 15:05

Akdenizli gazeteciler Alanya'da buluştu

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF), Alanya Gazeteciler Cemiyeti’nin (AGC) ev sahipliğinde ilk kez Alanya'da bir araya geldi. Akdeniz medyasını buluşturan etkinliklerde gazeteciler Alanya'nın tarihi güzelliklerini tanıma fırsatı bulurken, AGF Genel Kurulu’nca Onursal Başkan seçilen Mevlüt Yeni belgesi ve plaketi törenle taktim edildi. Alanya buluşmasında Akdenizli Gazeteciler sorunlarını da konuştu. Toplantıda medyanın beklediği yasal düzenlemeler gündeme geldi.

Akdenizli gazeteciler Alanya'da buluştu

AGF, AGC’nin ev sahipliğinde, hafta sonu Alanya'da bir araya geldi. Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı olan gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün de aralarında bulunduğu Antalya, Isparta, Burdur, Osmaniye, Hatay, İskenderun, Kahramanmaraş ve Kıbrıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanları ile federasyon delegeleri ilk olarak Akdenizli gazetecileri ağırlayan Noxinn Deluxe Otel’de yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantının ardından AGF heyeti, Alanya Kalesi'nde bulunan tarihten bugüne kazandırılmış eserler arasında gezinti yaptı. Bedesten çarşısı, Mutfak Kültür Evi, Sarnıç, Süleymaniye Cami ve Herbaryum müzesinin kapıları gazeteciler için araladı.

'GÖRÜLMEYE DEĞER'

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu eşliğinde Alanya Kalesi'nde çok güzel vakit geçirdiğini dile getiren AGF Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, "Gaye Coşkun'a genel başkanlığı devrettik dolayısıyla Alanya cemiyeti başkanımızın Federasyonu yönelik ilk Alanya buluşması gerçekleşmiş oldu. Antalya, Hatay, Kahramanmaraş, Burdur, Isparta, İskenderun, Antakya, Osmaniye ve Kıbrıs'tan toplam 60'a yakın meslektaşlarımızla burada Alanya'da toplandık. Alanya Kalesi gerçekten görülmeye değer. Alanya Belediyemizin kültürümüzü yaşatıyor olduğunu canlı canlı meslektaşlarımıza gösterdik" diye konuştu.

'SAHİP ÇIKIYOR'

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun Alanya Belediyesi'nin Alanya'nın eski tarihi yapılarına sahip çıktığını belirterek, "Alanya Kalesi'nin uzun süredir restorasyonu devam eden kültürel evlerini gezdik. Aralarında Bedesten Çarşı, Mutfak Kültür Evi Süleymaniye camii ve Herbaryum evini gezdik. Bütün bu organizasyon içerisinde edindiğimiz, gördüğümüz alanlar gerçekten Alanya Kalesi'ne yeni bir soluk atmış dolayısıyla ben öncelikle Alanya Belediyesi'ni kutlamak istiyorum" sözlerine yer verdi.

AGF heyeti öğle yemeğinde ise Rabbit Restorant'ta ağırlandı. Alanya Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen yemekte Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş yaptığı konuşma ile Akdeniz medyasına sergilediği dayanışma nedeniyle teşekkür etti. Akbaş, Başkan Adem Murat Yücel adına misafir gazetecilere şehri sembolize eden hediyeler taktim etti. AGF Başkanı Coşkun da konuşmasında Alanya Belediyesi ve Başkan Yücel'e teşekkür etti.

YENİ İÇİN TÖREN VE İMZA GÜNÜ

Alanya gezisi sonrası Akdeniz Gazeteciler Federasyonu delegeleri Onursal Başkan Mevlüt Yeni onuruna düzenlenen belge töreni ve imza günü etkinliğinde bir araya geldi. Alanya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) törende Anadolu medyasının geleceği de konuşuldu. Organizasyona Alanya Belediye Başkan Vekili Abdullah Akbaş, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ve AGF Genel Başkanı Gaye Coşkun, AGF Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Dizdaroğlu, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Yalçın Bayer, AGF’ye bağlı gazeteciler cemiyeti başkanları, AGC Yönetim Kurulu üyeleri, siyasiler ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilciler katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu törene gönderdiği telgrafı ile Onursal Başkan Mevlüt Yeni’yi tebrik etti.

'MESLEK YASASI ÇIKARTILMALI'

Akdeniz medyasından çok sayıda gazetecinin hazır bulunduğu törende açılış konuşmasını yapan AGC ve AGF Genel Başkanı Gaye Coşkun, gazetecilerin taleplerini dile getirdi. Coşkun, “Biz herkesin gazeteci kabul edilmesini ve olmasını istemiyoruz. Bununla mücadelede yasal dayanaklar yeterli değil. Yani fotoğraf çekip Facebook’una atabilen, birkaç tane popüler paylaşım yaptıysa, kısa süre sonra kendisini gazeteci gibi tanımlayabiliyor. Hasbelkader bir tane de domain aldıktan sonra karşımıza gazeteci olarak çıkabiliyor. Gelin görün ki bu iş böyle değil. Bir kere gazetecilik değerleri, meslek etik değerleri yok. İnsan haklarına saygı yok. Tamamen tık indir, tık kaldır şeklinde gazetecilik istemiyoruz. Bu noktada meslek yasamızın düzenlemesinin çıkartılmasını istiyoruz. Bunu İnternet Yasası’na bağlayacağım. Suçlu internet gazetecileri değil, yasal boşlukları kullananlar ve buna izin verenler. İnternet gazeteciliği yapanların haklarının korunması adına İnternet Yasası’nın bir an önce çıkartılmasını istiyoruz. Bu konuda artık tahammülsüzüz. Maliye Bakanlığı birden bir kararla kamu kurumları ile olan bağları noktasında aboneliklerinin iptaline kadar varan bir düzenlemeden söz edildi. Bu Anadolu medyası için ürkütücü bir durum. Bu düzenlemenin de yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Basın kartımızın yeniden eski etkinliğine kavuşturulmasını, itibarının kazandırılmasını istiyoruz. Bunun için gerçek gazeteciler mücadele ediyor. Bunlar için yasal düzenlemeler bize çok büyük güç ve destek verecektir” diye konuştu.

'BENİM İÇİN ROL MODEL'

Mevlüt Yeni’nin kendisi için rol model olduğunu dile getiren Coşkun, “AGF olarak Maraş'tan, Kemer'e Burdur, Isparta, Hatay, İskenderun, Osmaniye ve Kıbrıs’tan federasyonumuzu oluşturan tüm illerde Mevlüt Yeni dediğimiz zaman meslektaşlarımız aynı sevgi ve saygı cümlelerini ifade ediyorlar. Güzel olan tarafı öğretilmiş değiller. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'nun oluşması ve bir araya getirilmesi konusunda bütün illerin örgütlenmesi çok zordu. Aynı konuya herkesin inanmasını sağlanması adına gösterdiği mücadele için Akdeniz bölgesindeki dayanışmayı sağladığı için sayın Yeni’ye teşekkür ediyorum” dedi.

‘MESLEK ÖRGÜTLERİ BİR OKULDUR’

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş da, Yeni’den çok şey öğrendiklerini belirterek, “Meslek örgütleri bir okuldur. Çok kıymetli meslek büyüğümüz uzun yıllar Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde birlikte çalıştığım mesai harcadığım ve döneminde 15 yıl başkan yardımcılığı yaptığım Sayın Mevlüt Yeni adına düzenlenen organizasyon için koşarak geldik. Kendisine hizmetleri için teşekkür ediyorum. Bizler kendisinden çok şey öğrendik. Bundan sonraki hayatında başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

‘HAYRANLIKLA İZLİYORUM’

Hürriyet Gazetesi Yazarı Arif Dizdaroğlu ise konuşmasında, “Mevlüt Yeni’ye hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yerel gazetelerimizin, yayınlarımızın gelişmesini hayranlıkla izliyorum. Son dönemde biraz daha inceleme imkanım oldu ve gurur duydum. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yerel yayınlar etkilerini artırıyor. Bu daha da artıracak” ifadelerini kullandı.

‘BİRLİK VE BERABERLİK GEREKLİ’

AGF Onursal Başkanı Yeni de, gazetecilerin ailesini ve sağlığını ihmal ettiğini belirterek, meslektaşlarına bunları ihmale etmemesini istedi. “Gazetecilik benim sevdiğim, aşık olduğum, her şeyden üstünde tuttuğum kutsal bir meslektir” diyen Yeni, “Bugüne kadar mesleğimi en şekilde icra etmeye çalıştım. Hem heyecanlı hem de duyguluyum. Biz ancak mezarda bu mesleği bırakırız. Deneyimlerimi, tecrübelerim meslektaşlarımla federasyonumuzla birlikte olarak paylaşacağım. Bana bir yıl müsaade edin, hep hayalim olan dil eğitimi almak için buralarda olmayacağım ama döndüğümde kendine artılar katan çok güzel dil bilen bir Mevlüt Yeni ile karşılaşacaksınız” şeklinde konuştu. Basının zor bir dönemden geçtiğini belirten Yeni, bunu aşmak için birlik ve beraberliğin gerekli olduğunu söyledi.

Konuşma ve sunumların ardından AGF Onursal Başkanı Mevlüt Yeni’ye belge ve plaketi Gazeteci Yalçın Bayer ve Arif Dizdaroğlu tarafından taktim edildi.

Törenin ardan ise AGF Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, 'Sadece Gazeteci' adlı kitabını imzaladı. Mevlüt Yeni’nin 4 bin makalesinin bir araya getirilmesi ile hazırlanan ‘Sadece Gazeteci’ isimli kitabın imza gününden elde edilen geliri, eğitim bursu kullanılmak üzere AGC’ye bağışladı.

(Haber Merkezi)