ANTALYA
Giriş Tarihi : 13-09-2022 19:39

‘Ahilik, kültür ve medeniyetimizin en önemli sembollerindendir’

Vali Ersin Yazıcı, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin düzenlediği 35’inci Ahilik Haftası Kutlamalarına katıldı. Törende konuşan Vali Yazıcı ahiliğin kültür ve medeniyetimizin en önemli sembollerinden olduğunun altını çizerek; “Atalarımız, inancımız ve töremizin en önemli yapı taşı olan kul hakkına rivayet etmeyi, hukuku ve insana saygıyı başta esnafımız olmak üzere toplumun her katmanına öğretti” dedi.

‘Ahilik, kültür ve medeniyetimizin en önemli sembollerindendir’

Bu yıl 35’incisi gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlamaları Sobacılar Çarşısı Ahilik Meydanı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara Vali Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Koç, Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Hasan Subaşı, Mustafa Köse, Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan, Döşemealtı Kaymakamı Nuri Özder, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Albay Murat Sezgin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, kamu kurum müdürleri, esnaf odaları başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AHİLİK DEYİNCE AKLIMIZA ÖNCELİKLE GÜZEL AHLAK GELİYOR

Ahilik deyince aklımıza öncelikli olarak güzel ahlak ve dürüstlük geldiğinin altını çizen Vali Yazıcı; “Ahilik, kültür ve medeniyetimizin en önemli sembollerindendir. Birliğin, beraberliğin, dayanışmanın, paylaşmanın yapı taşlarındandır. Ahilik deyince yüzyıllardır aklımıza öncelikli olarak güzel ahlak ve dürüstlük gelmektedir. İyi insani değerlere sahip iyi kişiler gelmektedir. Anadolu tabiriyle ‘Adam gibi adam’ gelmektedir. 12’nci yüzyıldan bu yana Atalarımız, inancımız ve töremiz gereği kazancımızın helal olması ve kimsenin hakkına, hukukuna girmeden insan haklarına saygılı, kul hakkına riayet eden bir toplum oluşturmak için Ahilik Kültürünü Anadolu’ya yaydı. Bu halk hareketi yüzyıllardır günümüzde de etkin bir şekilde devam etmektedir. Biz esnafımızın Ahilik Kültürüne uygun şekilde, güzel ahlakıyla topluma hizmet sunarak vatandaşlara örnek teşkil ettiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

ESNAFIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Her zaman esnaf ve sanatkârın yanında olduğunu belirten Vali Yazıcı; “Daima esnafımızın yanındayız ve yanında olmaya, sorunlarını dinlemeye ve çözmeye devam edeceğiz. Esnafı mutlu olan, esnafı dürüst ve düzgün olan bir milletin geleceği garanti altındadır. Esnafımız toplumuzun bel kemiği, aynasıdır. Ahi Evran başta olmak üzere bu toprakları yurt tutmamızda emeği geçen ahirete intikal etmiş bütün büyüklerimize rahmet diliyorum. Onları şükranla yâd ediyorum. Esnafımıza bol kazanç diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından “Yılın Ahisi” seçilen, 77 yıllık terzi olan Burhan Biçinci’ye Ahilik kaftanı Vali Ersin Yazıcı tarafından giydirildi. “Yılın Kalfası” 25 yıllık aşçı olan Ersin Koç’a ve “Yılın Çırağı” ise 3 yıllık Ünal Dilsiz’e verildi. Hediye ve Plaket töreni sonrası oynanan ‘Şed Kuşatma’ gösterisinin ardından Vali Yazıcı ve protokol üyeleri Sobacılar Çarşısı Ahilik Meydanı’ndaki esnafa ve vatandaşa pilav ikramında bulundu.

Ahilik Haftası kutlamaları, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere ve beraberinde ki heyetin Vali Yazıcı’yı makamında ziyaret etmesiyle devam etti. AESOB Başkanı Dere, Vali Yazıcı’ya Ahilik Kaftanı giydirdi.

ESNAFIN HAMİSİ OLDUNUZ

Programda konuşan AESOB Başkanı Dere; “35’incisi kutladığımız ahilik haftasındayız. Sayın Valim Antalya’ya geldiğiniz günden bu yana esnafımızın hamisi oldunuz. Pandemi döneminde bile hep yanımızda olarak lehimize birçok çalışma gerçekleştirdiniz. Bundan dolayı da şahsım ve yönetimdeki arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bu anlamlı günde de bizleri yalnız bırakmayarak sürekli yanımızda olduğunuzu bir kez daha gösterdiniz. Bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ESNAFLARIMIZIN SORUNLARI NOKTASINDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Esnafın sorunlarının çözümü adına özellikle pandemi dönemi başta olmak üzere çalışmalarına sürekli devam ettiklerini dile getiren Vali Yazıcı; “Ben esnafımızı her zaman önemseyen ve her zaman yanında olmaya çalışan biriyim. Esnafımızı özellikle pandemi dönemi başta olmak üzere sık sık ziyaret edip sorunlarını dinlemeye çözümler üretmeye çalıştım. Pandemi döneminde yetkim ve inisiyatifim olan alanlarda esnafımızı rahatlatmak adına birçok çalışma gerçekleştirdim. İnşallah pandemi dönemi gibi bir olumsuzluğu bir daha yaşamayız.” dedi.

Ziyaretin sonunda AESOB Başkanı Dere Ahilik Haftası kapsamında Antalya Fethi Bayçın Huzurevi sakinlerine Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası tarafından bakım yapılacağını ve hafta içi Muratpaşa Camisi’nde ebediyete irtihal eden tüm esnaflar için Kuranı Kerim tilaveti okutulacağını aktardı. (Haber Merkezi)

AdminAdmin