GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-10-2021 15:39   Güncelleme : 12-10-2021 15:39

AGC’de devir teslim

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) 18. Olağan Genel Kurul'da başkanlığa seçilen İdris Taş, görevi Mevlüt Yeni'den devraldı. AGC'nin 15 yıl sonra tarihi anlardan bir tanesini yaşadığını söyleyen Yeni, “Görevi büyük bir güven, keyif ve heyecanla devrediyorum” dedi. Taş ise gençliğinin ilk yıllarının AGC’de geçtiğini ve çeşitli görevlerde bulunduğunu hatırlatarak, “Bundan sonraki süreçte gece gündüz ekip arkadaşlarımla yılmadan yorulmadan mücadele edeceğiz” diye konuştu. Devir teslim töreni sonrası Taş ve yönetim kurulu üyeleri Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Görev dağılımının yapıldığı ilk yönetim kurulu toplantısında ise gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün AGC başkan yardımcısı oldu.

AGC’de devir teslim

Şüheda PARTAL

Hafta sonu Kepez Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde yapılan AGC 18. Olağan Genel Kurul'da başkanlığa seçilen İdris Taş, Kaleiçi'ndeki AGC binasında gerçekleşen tören ile başkanlık görevini Mevlüt Yeni'den devraldı.

Törende konuşan Yeni, AGC'nin 15 yıl sonra tarihi anlardan bir tanesini yaşadığını söyledi. Her yeni başlangıcın beraberinde güzellikler, heyecan ve enerjiyi getireceği için çok mutlu ve heyecanlı olduğunu dile getiren Yeni, "AGC büyük bir kurudur. Bu cemiyeti kurumsallaştıracağız diye yola çıkmıştık. Genel kuruldan sonra şehrin bize olan ilgisini gördüğümde buranın kurumsallaştığını gördüm. Bıraktıktan sonra bunu çok daha objektif olarak gördüm. Görevi büyük bir güven, keyif ve heyecanla devrediyorum" dedi.

"KONUT MÜJDESİ "

Gazetecilerin Konut problemini de çözmek için ilk adımları attıklarını aktaran Yeni, konut projesiyle ilgili ise şu bilgileri verdi:

“Üyelerimizin birçoğu kirada oturuyor. Konut yapımını artık kooperatif kurarak çözemiyoruz. Bütün şehir olduktan sonra hiçbir belediye arsa vermiyor. Eskiden arazi veriyordu, birçok arkadaşımı ev sahibi oldu. Şimdi ihale yapmadan hiçbir belediye kooperatife yer tahsisi yapmıyor. Uzun zamandır çalışıyoruz bu konu üzerinde. Bu benim sözüm olduğu için başkan adaylarımıza açıklamadım, onların haberi olmadan ben çalışmayı sürdürdüm. Birebir görüşmede dahi kimse bulunmadı. Biraz da gizlilik içinde yürüttük. Şimdi Milli Emlak Daire Başkanlığının önerisiyle bulduk. Aksu ilçesinde olan bir yer. Çok hızlı bir şekilde gereğini yapacağız. Protokol imzalandıktan sonra ben çekileceğim. Bu işin garantörüyüm. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştük, konuyu yakından takip edeceğini söyledi” dedi.

Yeni, Taş ile Bakan Çavuşoğlu’nu Ankara’ya ziyaret edeceklerini ve birkaç ay protokolünü imzalayacaklarını bildirdi.

"HER AY BİR PROJE"

Taş ise gençliğinin ilk yıllarının AGC’de geçtiğini ve çeşitli görevlerde bulunduğunu hatırlatarak, “AGC’ye çocuğum gibi bakıyorum. Başkanlık olur olmaz o şekilde girdim seçime. Bundan sonraki süreçte gece gündüz ekip arkadaşlarımla yılmadan yorulmadan mücadele edeceğiz. Her oyun hakkını vermeye çalışacağım. Her medya kuruluşuna eşit davranacağız. AGC’de her gün bir yönetim kurulu üyesi göreceksiniz. Sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek. Başkan Mevlüt Yeni çok güzel projelere imza attı. Beraber çalıştık, bana verilen her görevi yerine getirdim. Bundan sonrada yerine getirmeye devam edeceğim” diye konuştu.

Taş, başkanlığı döneminde her ay bir proje yapma gayreti içinde olacaklarının altını çizdi. Cemiyeti kurmak kadar, korumanın da önemli olduğunun altını çizen Taş, “Başkanıma hizmetleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun ise birlikte yol alabileceklerini belirterek, yeni yönetiminin hayırlı uğurlu olmasını diledi. Gazeteci Songül Başkaya, katkılarından dolayı Yeni'ye, göreve yeni seçilen Taş'a çiçek takdim etti.

Törende ayrıca AGC'de 15 yıldır görev yapan idari yönetmen Mediha Düden'e de çiçek verilerek teşekkür edildi. Yeni dönemde de görevine devam edecek olan Düden, törende duygusal anlar yaşadı.

YENİGÜN BAŞKAN YARDIMCISI

Törenin ardından Taş ve yönetim kurulu üyeleri Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Çelenk sunumunun ardından yeni yönetim ilk toplantısını da yaptı. Görev dağılımının yapıldığı toplantıda gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün AGC başkan yardımcısı olurken, İdris Taş başkanlığındaki AGC’de görev dağılımında; Genel Sekreter Rasim Gündüz, Genel Sekreter Yardımcısı Hayrettin Deniz, Başkan Vekili Işık Tuncel, Başkan Yardımcıları Şifa Şimşek, M. Ahmet Öcal, Ersin Aydın ve Ahmet Duran Yenigün oldu. H. Yalçın Teke Mali Sekreter olurken, Süleyman Elçin ve Mehmet Kılıçaslan üye oldu.