EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-03-2020 16:36

AESOB Başkanı Dere: Temel Gıdada KDV yüzde 1'e düşürülmeli

Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, üreticinin, tüketicinin ve esnafın rahatlaması için temel gıda ürünlerindeki katma değer vergisi (KDV) oranının yüzde 1'e düşürülmesi gerektiğini söyledi.

AESOB Başkanı Dere: Temel Gıdada KDV yüzde 1'e düşürülmeli

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, "Sofralarımızdan eksik etmediğimiz temel gıda ürünlerindeki KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmeli. Bu konuda atılacak adım, üreticiden tüketiciye, sanayiciden esnafımıza kadar tüm kesimleri büyük oranda rahatlatır" dedi. Dere, KDV oranının aşağı çekilip maliyetlerin azaltılması fiyatları düşürürken enflasyonun da düşüşe geçeceğini belirtti. Temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesiyle özellikle dar gelirli vatandaşların rahat bir nefes alacağını aktararak Başkan Dere şöyle konuştu:

"Türk mutfağında sofralardan eksik olmayan patates, soğan, domates gibi temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesi dar gelirli vatandaşlarımız başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini rahatlatır. Temel gıda ürünlerinin fiyatı düştüğünde tüketicilerin yanı sıra üretici konumundaki çiftçiler, sanayiciler ve perakendeci olan esnafımız da rahat bir nefes alır. Özellikle enflasyonla mücadele ettiğimiz dönemlerde temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Gıdadaki KDV´nin düşürülmesi aynı zamanda enflasyonla mücadeleye de destek olur."

(DHA)