ANTALYA
Giriş Tarihi : 06-02-2020 09:11

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü hizmete girdi

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanlığı koordinesinde 'Ceza Adalet Sisteminde Mağdur Haklarının Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında ilk etapta 7 pilot ilde kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü, Antalya Adliye'nde de 26 uzman personeliyle hizmet vermeye başladı. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğ'nü gezerek yerinde inceleyen Başsavcı Halil İnal, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü'nde görevli personele çalışmalarında başarılar diledi.

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü hizmete girdi

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü, Türkiye'ye özgü kurgulanan sistem sayesinde şiddet ve cinsel istismara maruz kalan kadın ve çocuklar ile yaşlılar gibi kırılgan gruplara, yargı sürecinin her aşamasında psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacılardan oluşan uzman kadrosu ile destek sağlayacak. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü ayrıca adli sürecin dışında da suç mağdurlarına destek verebilecek kurum ve kuruluşlara yönlendirme yaparak, mağdurun adli süreç dışında da desteklenmesi sağlanacak. Mağdurlar, uzmanlar vasıtasıyla hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirilecek ve ihtiyaca göre psikososyal destek verilecek.

Mevcut sistemde uygulanmaya devam eden ve Antalya Adliyesi'nde yer alan Adli Görüşme Odaları da (AGO) Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye devam edecek.

(DHA)