SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-11-2020 15:11   Güncelleme : 13-11-2020 15:11

7 yaşındaki Miraç, 6 yaşındaki kardeşi İkra'ya can oldu

Gaziantep'te talasemi majör hastası İkra Budak (6), ağabeyi Miraç'tan (7) nakledilen ilik ile hayata tutundu.

7 yaşındaki Miraç, 6 yaşındaki kardeşi İkra'ya can oldu

Gaziantep'te yaşayan Canan (35) ve Mustafa Budak (39) çiftinin İlker (15), Mehmet (12), Miraç ve İkra adını verdikleri 4 çocuğu oldu. Anne Budak, doğumunun ardından İkra'nın ellerinde, ayaklarında ve yüzünde bazı değişiklikler fark etti. Anne, kızını çok sayıda hastaneye götürdü. İkra'ya talasemi majör teşhisi koyuldu. Aileye kızlarının nakil olması gerektiği söylendi. Bunun üzerine Budak ailesi, yakınlarının bulunduğu Antalya'ya yerleşti. Yapılan araştırmalar sonunda İkra'ya uyumlu ilik kardeşlerinden Miraç'ta bulundu. Miraç'tan İkra'ya ilik nakli yapıldı. Anne naklin ardından 2 ay süreyle kızıyla birlikte hastanede kaldı. Baba Mustafa Budak da evde diğer çocuklarıyla ilgilendi. İkra, geçtiğimiz günlerde taburcu edildi.

'İLK ZAMANLAR TEŞHİS KOYULAMADI'

Doğumun ardından ilk başlarda kızının hastalığını fark edemediğini söyleyen Canan Budak, “Gelişiminde yavaşlama olduğunu düşünmeye başladım. Doktora götürdüm ancak ilk zamanlar teşhis koyulamadı. Daha sonra onkoloji servisine götürdümç Burada kızımın talasemi majör hastası olduğunu öğrendik. Antep'te ilik nakli olamayacağını söylediler. Antalya'da yakınlarımız vardı, onların yanına geldik. Hemen tedaviye başlandı ve nakil için ilik aranmaya başlandı. Çok şükür oğlumun iliği tuttu. İlik nakli için o kadar çok kişi sırada bekliyordu ki oğlumun iliğinin tutması bizim için mucize oldu" diye konuştu.

Anne Budak, “Kızımın tedavisi devam ediyor ama en zor kısmını atlattık. Ancak insan yine de tedirgin oluyor. Bu süreçte Antep'te her şeyimizi bırakıp kızımızın tedavisi için buraya geldik. Tedavi sürecinde eşim de çalışamayınca maddi olarak çok sıkıntı yaşadık. 4 çocukla çok zor. Eşim yeni bir işe girdi, idare etmeye çalışıyoruz" dedi.

İkra'ya can olan Miraç da kardeşine sarılarak, “İyileştiği için çok mutluyum. Kardeşimi çok seviyorum" dedi.

(DHA)