GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-03-2020 09:03

7 aydır suyumuz yok!

Kemer Yeni Mahalle’de yaşayan Orhan ve Fethiye Erbudak çifti yaklaşık 7 aydır sularının olmadığını belirterek yetkililerden yardım istedi. Aile ASAT’a abonelik başvurusunda bulunsa da yapı kayıt belgesinde adres olarak Yeni Mahalle yazılması gerekirken Merkez Mahallesi yazılmasından dolayı su abonelik işlemlerinin yapılmadığı öğrenildi.

7 aydır suyumuz yok!

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Yeni Mahalle Hakkı Saygan Hacı Hafize Saygan İlk ve Ortaokulu yanında 1995 yılından bunu yana kendi imkanlarıyla yaptırdıkları evlerinde yaşayan Orhan ve Fethiye Erbudak çifti yaklaşık 7 aydır su sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. 2018 yılında 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun uyarınca, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazların hak sahiplerine satışı uygulamasından yararlanarak yıllardır yaşadığı yeri satın alan Kemer Belediyesi’nden emekli Orhan Erbudak, o zamandan bu yana kapı numarası alamadığını belirterek su abonelik işlemlerini gerçekleştiremediklerini söyledi.

‘ELEKTRİĞİMİZ VAR, SUYUMUZ YOK’

Yapı Kayıt Belgesi’nde Yeni Mahalle yazılması gerekirken Merkez Mahallesi yazıldığını aktaran Erbudak, “Bir türlü evimizin su aboneliğini gerçekleştiremedik. Bu konuda ASAT ve belediyeye başvuruda bulundum. ASAT benden numarataj yani kapı numarası istiyor, yan tarafın numarası var ve bu yıllardır da belediyede kayıtlı. Ancak ben, bir türlü belediyeden kapı numarası alıp da ASAT’a su aboneliği için müracaat edemedim. Yani açıkçası bir türlü yaptıramadım. En son bir avukat aracılığıyla dilekçe yazarak belediye verdim, onlarda Antalya’ya gönderdiler. Oradan gelen cevabı bekliyoruz. Yaklaşık 7-8 aydır suyumuz yok. Taşıma suyla idare ediyoruz. Elektrik aboneliğimiz var ancak su aboneliğimiz yok. Burada yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

KAPI NUMARASINI VERİLİNCE İŞLEM YAPILACAK

Konu ile ilgili görüştüğümüz ASAT yetkilisi ise, konunun kendileriyle alakalı olmadığını söyledi. Kemer Belediyesi’nin numarataj yani kapı numarası vermediğinden kaynakladığını bildiren yetkili, ailenin evinin bulunduğu adresin yanlış yazılmasından dolayı abonelik işlemlerini gerçekleştiremediklerinden dolayı 3 aylık süre verdiklerini ancak abone olunamadığından sularının kesildiğini ifade etti. Yetkili, belediyeden alınacak numaratajla birlikte başvurulması durumunda hemen abonelik işlemlerini gerçekleştireceklerini aktardı.