GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-06-2020 14:21   Güncelleme : 22-06-2020 14:21

5 yıldızlı koruma

Nesli koruma altına alınan caretta caretta (deniz kaplumbağası) Kemer’in Göynük Sahiline yumurtalarını bıraktı. Amara Prestige Elite Otel plajında bulunan 6 yuva koruma altına alındı.

5 yıldızlı koruma

Ahmet Duran YENİGÜN

Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin nesli tehlike altında olan kırmızı listedeki deniz kaplumbağaları, Göynük Mahallesi’nde bulunan Amara Prestige Elite Otel plajına yumurta bıraktı. Gece yarısı kıyıya çıkan deniz kaplumbağaları, yumurtalarını bıraktıktan sonra denize açıldı. Hava aydınlandığında sahilde kaplumbağa izlerini gören otel çalışanları izleri takip ederek yuvaları tespit etti. Durumu otel yönetimine bildiren otel çalışanları yumurtaların zarar görmemesi için yuvaları kafeslerle korumaya aldı. Kafeslerin üzerine ise uyarı amaçlı "Değerli müşterilerimiz burası caretta caretta bölgesidir. Dikkat edilmesi rica olunur" yazılı afişler asıldı.

6 yuva belirdiklerini belirten Amara Prestige Elite Otel Genel Müdürü Umut Uysal, yuvaları en iyi şekilde koruyacaklarını ifade ederek, “Son 15 gündür deniz kaplumbağaları sahilimize gelerek yumurtalarını bırakıyorlar ve en son yuvayı da bu sabah tespit ettik. Yuvalardaki yumurtaları özel kafesle koruma altına aldık. Ayrıca durumu ilgili yerlere de bildirdik. Personelimizin aracılığıyla yumurtadan çıkan yavruların sağlıklı bir şekilde denize ulaşmaları sağlanacak. Yumurtaların zarar görmesini istemiyoruz. Doğaya bir katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize” dedi.

Ulupınar Muhtarı ve S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Habib Altınkaya da otel yönetimine duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Altınkaya, Kemer bölgesinde pandemi nedeniyle otellerin çoğunun kapalı olması ve plajların boş kalmasıyla buralara caretta carettaların (deniz kaplumbağası) yöneldiğine dikkat çekerek otellerin ve vatandaşların duyarlı olmasını istedi.