YAŞAM
Giriş Tarihi : 25-01-2022 21:14   Güncelleme : 25-01-2022 21:14

29 yıl sonra gelen kar sevinci

Antalya’nın yüksek kesimlerinde günlerdir yoğun kar yağışı etkili olurken, kent merkezi 29 yıl sonra güne karla uyandı. Kar sevincini yaşayan çocuklar karın keyfini çıkartırken yol karına araçlarını parkeden vatandaşlar kartopu oynadı. Antalya manzarasında kar yağışını izlemek isteyen vatandaşlar, bol bol fotoğraf çekimi yaptı. Kent merkezine yağan kar sevinç yaratırken, yüksek kesimler de ise karla mücadele çalışmaları sürüyor. Günlerdir teyakkuzda olan Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri sorumluluğunda olan yolları açık tutabilmek için zorlu kış şartlarıyla gece-gündüz mücadelesini sürdürüyor.

29 yıl sonra gelen kar sevinci

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün yıllar sonra Antalya şehir merkezinde kar yağışı tahmini Antalya’da büyük bir heyecan yarattı. Sabah saat 04.00 itibarıyla kar yağışı Antalya’nın Kaş İlçesi’nden başlayarak Antalya şehir merkezine doğru yağmaya başladı. Sabah saat 08.00 itibarıyla ise Antalya şehir merkezinde yıllar sonra kar yağışı başladı. Kar yağışı özellikle Kepez ve Döşemealtı ilçesinde etkili oldu. Yerde yaklaşık 5 santimetreyi aşan kar kalınlığı oluşurken ağaçlar beyaza büründü. Antalya-Burdur Karayolu çevresinde kar yağışını gören vatandaşlar araçlarını parkedip, kar topu oynadı. Kepez üstündeki bir kolejin öğrencileri ise saatlerce kar topu oynadı. Sıcak iklim ağacı olarak bilinen palmiyenin yaprakları da karla kaplandı. Hava sıcaklığının 5 derece ölçüldüğü kentte zaman zaman kendini gösteren güneş ve rüzgar nedeniyle kent merkezinde kar kısa sürede eridi. Kar keyfi yapmak isteyenlerin adresi ise Kepez ilçesinin yüksek yerleri ve Döşemealtı oldu. Bazı vatandaşlar araçlarından inerek kar yağışını cep telefonları ile görüntüledi.

KAR ÇOCUKLARI MUTLU ETTİ

Antalya’nın kuzey girişindeki Kepez Varyant bölgesi beyaza büründü. Antalya manzarasında kar yağışını izlemek isteyen vatandaşlar, bol bol fotoğraf çekimi yaptı. Antalya’da kar yağışına en çok yarıyıl tatilinde olun çocuklar sevindi. Çocuklar kartopu oynayarak, yıllar sonra Antalya’ya yağan karın tadını çıkardı.

Kızı ile kartopu oynayan Nilüfer Yıldız, ”Çok mutluyuz. Kızım çok istiyordu, ‘anne ne zaman kar yağacak’ diye soruyordu. İnşallah bugün yağacak demiştim. Sabah bir kalktım kar yağıyor. Kızımı uyandırdım hemen aşağı indik. Kar topu oynuyoruz, tadını çıkarıyoruz” dedi.

Özdeyin Göçer ise ilk kez kar yağışı gördüğünü belirterek, “Hiç görmemiştim ilk defa görünce çok şaşırdım. Annem şaka yapıyor sandım, heyecanlandım. Soğuk ama çok güzel” diye konuştu.

"KAR AYAĞIMIZA GELDİ"

Ailesiyle varyanta gelen Beren Erdem, “Çok güzel bir his dışarda kar oynayabiliyoruz. Hep haberlerde görüyorduk her yere kar yağıyordu. Bizimde canımız çekiyordu. Şimdi istediğimiz kadar oynayabiliriz. Babam beni uyandırdı, çok heyecanlandım direk bahçeye indim. Burada baya bir kar var, çok sevindim” diye konuştu.

Ali Erdem, “Çok duygulandık en son 1993 yılında yağmıştı, o zamandan sonra güzel bir hava oldu. Mutluyuz. Tamda tatile denk geldi Saklıkent’e gitmeyi düşünüyorduk. Kar bizim ayağımıza geldi” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 16 İLÇEDE KARLA MÜCADELE

Antalya şehir merkezinde kar sevinçle karşılanırken Antalya Büyükşehir Belediyesi Aksu, Kepez ve Muratpaşa hariç Antalya’nın 16 ilçesinde karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri Büyükşehir sorumluluğunda bulunan grup yolunda tuzlama, kar küreme ve yol açma çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

EKİPLER 7/24 GÖREV BAŞINDA

Kırsal Hizmetler Sorumlusu İsa Akdemir, Torosların eteğinde bulunan Antalya’nın yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan yolları açık tutmak için Büyükşehir Belediyesi’nden 90 kişilik personel ve 45 aracın gece-gündüz görev yaptığını söyledi. Akdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatları ile yolların açık tutulması için çalışan ekiplerin tuzlama, kar küreme, temizlik ve yol genişletme çalışması yaptığı bilgisini verdi.

YÜKSEK KESİMLERDE KARLA MÜCADELE

Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan 2 bin 500 kilometre yayla yolu ve 3 bin 500 kilometre grup yolunda çalışmalar aralıksız sürerken, ulaşımın aksamaması için yoğun çaba sarf ediliyor. Antalya’yı Fethiye’ye bağlayan Yuva yayla yolundaki çalışmaları yerinde takip eden Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, yüksek kesimlerde çok sayıda küçükbaş hayvanın çobanlarla yaşadığına dikkat çekerek hayvanlara yem, saman taşımak adına yolların açık kalmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Başkan Öztürk, gayretli ve özverili çalışmaları nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin karla mücadele çalışmaları Kumluca, Elmalı, Aksek, İbradı, Gündoğmuş’ta yoğun bir şekilde sürüyor. (İHA-Haber Merkezi)

AdminAdmin