SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-02-2020 17:22

250 kişi faydalandı

'Erken tanıyla hayatı seç' sloganıyla yola çıkan Kepez Belediyesi'nin, içerisinde tıbbi cihazlar ile sağlık görevlilerinin olduğu gezici 'Kadın Sağlığı Merkezi TIR’ı Kemer’de 3 gün boyunca kadınlara yönelik meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taraması yaptı. Kemerli kadınların büyük ilgi gösterdiği mobil sağlık merkezinde 250 kişi taramadan geçirildi.

250 kişi faydalandı

Şüheda PARTAL

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü ve Kepez Belediyesi işbirliğinde içerisinde tıbbi cihazlar ile sağlık görevlilerin olduğu Gezici Kadın Sağlığı Merkeziyle Antalya’nın 19 ilçesinde başlattığı kanser taramaları devam ediyor. 'Erken tanıyla hayatı seç' sloganıyla yola çıkan ve TIR Sorumlusu ve Danışmanı Serda Seyhan, Radyoloji Teknikeri Ayşenur Karagöz, Ebe Hacer Mercan ile Acil Tıp Teknisyeni Sevda Altaş oluşan ekibin bulunduğu Gezici Sağlık TIR’ı Kemer’de 3 gün boyunca kadınlara yönelik ücretsiz kanser taraması hizmeti sundu. Kadınların kanserle ilgili risk grubuna girip girmediklerinin belirlenmesinin amaçlandığı proje kapsamında sağlık TIR'ında 250 kişiye meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taraması yapıldı.

Kemerli kadınlar Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Sağlık TIR'ı ekibine gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür etti.

GEZİCİ KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

Mobil sağlık merkezinde, kadınlara yönelik meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taraması yapılıyor. Gezici sağlık merkezinde 2 röntgen teknisyeni, 1 ebe, 1 acil tıp teknisyeni, 1 danışma görevlisi yer alıyor. Meme kanseri 40 ile 69 yaş, rahim ağzı kanseri 30 ile 65 yaş, bağırsak kanseri ise 50 ile 70 yaş aralığı kadınlarda araştırılıyor. Mobil sağlık merkezinde, meme kanseri taraması için mamografi çekimi, rahim ağzı kanseri taraması için smear ve HPV DNA testi, bağırsak kanseri taraması için gaitada gizli kan testi gerçekleştiriliyor. Tarama sonunda mamografi sonuçları Ulusal Tarama Mamografi Raporlama Merkezi’ne, rahim ağzı ile bağırsak kanseri tarama sonuçları Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı Ulusal HPV Laboratuvarı’na gönderiliyor. Tarama sonucunda risk grubuna girdiği tespit edilen hastalar, Sağlık Bakanlığının imkânlarıyla tedavi altına alınıyor.