TURİZM
Giriş Tarihi : 04-11-2021 19:28   Güncelleme : 04-11-2021 19:28

‘2022 yılında çok iyi bir sezon geçireceğiz’

Vali Ersin Yazıcı başkanlığında, İl Tanıtım ve Geliştirme Toplantısı, Antalya Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirildi. Antalya’nın bir turizm şehri olduğunu bu yüzden de herkesin bir şekilde turizme katkı sunduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı; “Geçen yıl kötü bir sezon geçirdik. Bu da Antalya’da yaşayan herkesi olumsuz yönde etkiledi. Rakamlarımız özellikle Ekim ayında çok iyi düzeye geldi. 2019 yılı bizim pik yılımız. Ben inanıyorum ki 2022’de, 2019’u geçeceğiz” dedi.

‘2022 yılında çok iyi bir sezon geçireceğiz’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması, potansiyel turizm olanaklarının ise keşfedilerek geliştirilmesi ve kazandırılmasına ilişkin faaliyetleri yürütmek üzere kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile ilgili toplantı Antalya Valiliği’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra, Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, ATSO Başkanı Davut Çetin, ANTAB Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, TÜRSAB Başkanı Ferit Turgut, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, THY Antalya İstasyon Müdürü Mustafa Tez, Fraport Genel Müdürü Deniz Varol ve AKTOB temsilcileri katıldı.

‘2022 YILINDA ÇOK İYİ BİR SEZON GEÇİRECEĞİZ’

Antalya’nın bir turizm şehri olduğunu bu yüzden de herkesin bir şekilde turizme katkı sunduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı; “Geçen yıl kötü bir sezon geçirdik. Bu da Antalya’da yaşayan herkesi olumsuz yönde etkiledi. Rakamlarımız özellikle Ekim ayında çok iyi düzeye geldi. 2019 yılı bizim pik yılımız. Ben inanıyorum ki 2022’de, 2019’u geçeceğiz.” dedi.

Antalya’nın turizmle yaşayan bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Turizmde güçlü kalabilmek, daha fazla misafir ağırlaya bilmek, dünyadan daha çok misafir çekebilmek için doğal olarak sürekli aktif olmamız lazım, sürekli tanıtım halinde olmamız lazım. Biz üst yöneticiler olarak bu şehrin turizmle yaşadığını turizmsiz olamayacağını geçen yıl gördük. Moral motivasyon açısından söylüyorum, ben bu yılla geçen yılı kıyasladığımda herkesin yüzü gülüyor. Özellikle esnafımızın morali iyi. Bu da turizmin olumlu hareketi. Daha iyi olabilirdi beklentilerimiz yüksek ama birçok insanında şükrettiğine bizzat şahidim. Bu şehri mutlu etmek de hepimizin görevidir” şeklinde konuştu.

Vali Ersin Yazıcı’nın konuşmasının ardından, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından yapılan sunumda, TGA’nın kurulma amacının destinasyon tanıtımı ve markalaşmayı arttırarak, Türkiye’de ki turizmin katma değerinin arttırılması olduğu belirtildi. Şehirlerin 3 grup ayrılarak tanıtımının yapılacağı; A Grubunda yer alan illerin sadece yurt dışı, B Grubundaki illerin hem yurt dışı hem yurt içi, C Grubunda yer alan illerin ise sadece yurt içine tanıtımının yapılacağı ifade edildi. Antalya’nın A grubunda yer aldığı ve yurt dışına tanıtımının yapılacağı vurgulandı.

TGA’nın, Go Türkiye adını verdiği tanıtım platformunun, ayda 8 milyon ziyaretçiye ulaştığını ifade ederek, Go Türkiye’nin önemli algoritmalar, dijital mecralar ve sponsorlarla çalışılarak da dünyadaki turizm algılarını, turizm hedeflerini, ziyaretçilerin deneyimlerini ve ziyaretçi yönlendirmelerini takip eden bir sistem olduğu belirtildi.

(Haber Merkezi)