TURİZM
Giriş Tarihi : 23-11-2021 18:57   Güncelleme : 23-11-2021 18:57

2 bin yıllık çınar altında Antalya tanıtımı

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) tarafından her yıl belirli temalarla hazırlanan “Memleketim Antalya” takviminin tanıtımı Kemer’in Gedelme Yaylası’nda gerçekleştirildi. 2022 yılı için “Akdeniz’in Tarihi Ulu Çınarları” temalı olarak hazırlanan takvimde, 2 bin yıllık 28 metre boyundaki Gedelma Çınarı da yer aldı. ATAV tarafından 15 yıldır geleneksel olarak hazırlanan takvimlerde Antalya’nın bilinmeyen güzelliklerine yönelmeye çalıştıklarını ifade eden ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, “Bu yıl takvim yapraklarına anıt ağaçları yapıyoruz. Akdeniz bölgesindeki anıt ağaçları anlatmak istedik. Bunlardan biri de Gedelma Çınar Ağacı. Bu takvimi fuarlarda yüz görümlüğü olarak tanıtacağız” dedi.

2 bin yıllık çınar altında Antalya tanıtımı

Şüheda PARTAL

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) tarafından her yıl belirli temalarla hazırlanan ve 2022 yılı için “Akdeniz’in Tarihi Ulu Çınarları” temalı olarak hazırlanan “Memleketim Antalya” takviminin tanıtımı takvimde de yer alan 2 bin yıllık 28 metre boyundaki Gedelma Çınarı gölgesinde gerçekleştirildi. Kemer’in 18 kilometre batısında yer alan Gedelma Yaylası’nda yapılan tanıtım toplantısına, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Aytuğ, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Melike Gül, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Kemer İl Alan Temsilcisi Mehmet Akbaba ve davetliler katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, çınar ağacı kültürünün Türk kültüründe önemli bir yeri olduğunu söyledi. Türkiye’de dikilen çınar ağaçlarının özel anlam taşıdığını ifade eden Kaymakam Gemici, “Çınar ağacı uzun yıllar yaşayabilen bir ağaç. Çınar ağacı çevresindeki insanlara verdiği serinlik ve gölge ile her zaman mutluluk veren bir ağaç olmuştur. Kemer, Türkiye’nin hem doğa hem de turizm anlamında önde gelen ilçelerinden. Gedelma’daki çınar ağacını takvimlerinde yer verdiği için Antalya Tanıtım Vakfı’na teşekkür ediyorum. İnşallah bu takvim bölgemizin tanıtımına katkıda bulunur” dedi.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, Gedelme Yaylasındaki çınar ağacının çok önemli olduğuna değinerek, “İnsan ömrünün yaklaşık 70 yıl olduğunu düşünürsek üzerinden kaç nesil geçmiş. Bu ağaç kimine göre 2 bin yıllık kimine göre de 2 bin 700 yıllık. Hala ayakta ve dimdik duruyor. Çınar ağacının arkasında bir kalemiz var. Bunları turizme kazandırırsak insanlar bizim geçmişimizi de tanır. Ülkemizin güzelliklerini tanıtmamız gerekiyor. Hazırlanan takvim bölgemizin tanıtımına da büyük katkısı olacaktır. Bu konuda emeği geçen ATAV’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ATAV tarafından 15 yıldır geleneksel olarak hazırlanan takvimlerde Antalya’nın bilinmeyen güzelliklerine yönelmeye çalıştıklarını ifade eden ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege de, “‘Memleketim Antalya Takvimi’nin her yıl bir temasını belirliyoruz. Belirlenen temalarla güzel masa takvimleri yapıyoruz. Takvimleri yaparken Antalya’nın bilinmeyen güzelliklerine yönelmeye çalışıyoruz. UNESCO geçici miras listesindeki eserlerden tutun, kelebekleri, yemekleri tanıtmaya çalışıyoruz. Yapılan takvimler bütün fuarlarda dağıtılıyor. Kültürümüzle ve doğamızla misafirlerimize, yerli ve yabancı turistlerimize onu göstermeye, tanıtmaya ve masa takvimleriyle gündeme getiriyoruz. Bu yıl takvim yapraklarına anıt ağaçları yapıyoruz. Akdeniz bölgesindeki anıt ağaçları anlatmak istedik. Bunlardan biri de Gedelma’daki çınar ağacı. Türkçe ve İngilizce dillerinde takvimi bastık. Haftaya Barselona Fuarında bu takvimi yüz görümlüğü olarak tanıtacağız. Geçen yıl ki yemek teması da çok rağbet gördü. Bizlere destek verdiği için Kemer Kaymakamı Yücel Gemici’ye ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’na teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KETOB Başkanı Sarıkaya da ATAV’ın düzenlediği etkinliğe katılmaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Sarıkaya, Gedelma Çınarının tarihi Likya Yolu üzerinde yer olmasından dolayı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı misafirin de gezdiği çınarın önemine dikkat çekerek, “Likya Yolunda olması tanıtım açısından çok önemli. Burada yaşayan bir teyzemiz de eşeğiyle her yıl yaz aylarında turistlere eşek safari yaptırıyor. Kendi bahçesinden topladığı ürünleri turistlere ikram ediyor. Yöresel kişilerin turizme katkıları çok değerli. ATAV’ın yaptığı takvim de tanıtım anlamında büyük önem arz ediyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Tarhana çorbasının ikram edildiği toplantıya katılanlar daha sonra Gedelma Çınarı Tabiat Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çekildi.