EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-12-2021 19:48   Güncelleme : 24-12-2021 19:48

181 farklı dalda mesleki eğitim imkanı

Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, Kemer Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kemer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde uygulanacak Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında en az ortaokul mezunu tüm vatandaşların kalfalık ve ustalık belgesi alabilecekleri gibi meslek lisesi diplomasına da sahip olabileceğini söyledi. Mesleki eğitim programına katılın öğrencilerin eğitim sonunda kendi adlarına iş yeri açma belgesi de alabileceğini bildiren Tekdemir, proje kapsamında öğrenciler, 181 farklı dalda mesleki eğitimin yanı sıra, iş kazası ile hastalık ve meslek hastalığı sigortası, ustalık belgesi ile Anadolu Meslek Lisesi Diploması, asgari ücretin en az yüzde 30'u ücret, yüzde 98 istihdam garantisi ve haftada 1 veya 2 gün okulda teorik eğitim imkanlarına sahip olacaklarını söyledi.

181 farklı dalda mesleki eğitim imkanı

Şüheda PARTAL

“Çırak olmadan usta olunmaz” ve “Güçlü Türkiye İçin Mesleki Eğitim” söylemleriyle yola çıkan Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin kişisel becerilerine uygun eğitim alabilmeleri ve istihdam sağlanabilmesi amacıyla geliştirilen METYAP Projesi kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, Kemer Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kemer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde uygulanacak projeye öğrenci kazandırmak amacıyla ilçedeki tüm lise müdürleriyle toplantı yaptı.

Toplantı sonrası proje hakkında bilgilendirmede bulunana İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, Milli Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde eğitim öğretim veren tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) bünyesinde mesleki eğitim merkezi programı (MEMP) açıldığını söyledi. Mesleki eğitim programına katılın öğrencilerin eğitim sonunda kendi adlarına iş yeri açma belgesi de alabileceğini bildiren Tekdemir, proje kapsamında öğrenciler, 181 farklı dalda mesleki eğitimin yanı sıra, iş kazası ile hastalık ve meslek hastalığı sigortası, ustalık belgesi ile Anadolu Meslek Lisesi Diploması, asgari ücretin en az yüzde 30'u ücret, yüzde 98 istihdam garantisi ve haftada 1 veya 2 gün okulda teorik eğitim imkanlarına sahip olacaklarını belirtti.

TÜM ORTAOKUL MEZUNLARI KAYIT YAPTIRABİLECEK

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine ortaokul mezunu tüm öğrenciler yaş sınırı aranmadan kayıt yaptırabileceklerini belirten Tekdemir, “Halihazırda bir işletmede çalışan en az ortaokul mezunu tüm vatandaşlar bu programdan yararlanarak kalfalık ve ustalık belgesi alabilecekleri gibi meslek lisesi diplomasına da sahip olabilecek, kendi adlarına iş yeri açma belgesi de alabilecekler. Eğitimler sonunda başarılı olan öğrencilere 3. yılın sonunda Kalfalık, 4. yılın sonunda ise Ustalık Belgesi ve Meslek Lisesi diploması verilecek. Belge alanlar kendi adlarına iş yeri açma belgesi alabilecekler. Öğrenciler 1 gün okulda 4 gün ise işletmede beceri eğitim görerek eğitimlerini tamamlayabilecekler” dedi.

SİGORTA PRİMLERİ DEVLETTEN

Eğitimlere katılan öğrencilerin sigorta primlerini devlet tarafından ödeneceğini ifade eden Tekdemir, “Lise mezunları 6 aylık beceri eğitimden sonra meslek lisesi diploması ile Ustalık Belgesi alabilecekler. Açık Lise ve mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerimiz bu programa katılarak aynı anda iki eğitimi bir arada yürütebilecekler. Yine Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında öğrenim görürken çeşitli nedenlerle örgün eğitimin dışına çıkmış olan veya okuma hakkını kullanmış olan öğrencilerimiz kayıt yaptırarak tekrar okuma hakkını elde etmiş olacaklar. İŞKUR iş Başı Eğitim Programına katılanlar mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırarak kalfalık, ustalık ve meslek lisesi diploması almaya hak kazanabileceklerdir. Sağlanan bu büyük fırsatla birlikte işletmelerin de yükü hafifleyecek, bu eğitimlere katılan işletme çalışanlarının eğitim boyunca tüm sigorta primleri devlet tarafından karşılanacaktır. Ustalık eğitiminde asgari ücretin yüzde 50’si, Kalfalık eğitimde ise asgari ücretin yüzde 30’u devlet tarafından ödenecek ve işletmeler büyük bir yükten kurtulacaktır” diye konuştu.

ÖĞRENCİ KABULÜ BAŞLADI

Kemer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kemer Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde proje kapsamında bölümler açıldığına dikkat çeken Tekdemir, “Bu programa göre öğrenciler ‘staj’ adı altında 4 gün işyerlerinde çalıştırılırken, sadece 1 gün okulda ders görecek. Mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında kayıtlı öğrencilerden; doğrudan, yıl sonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlardan öğrenim hakkını tamamlayanlar ile öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen veya halihazırda devamsız olan öğrencilerden mesleki eğitim merkezi programına kayıt yaptırmak isteyenlerin kayıt işlemlerinin yapılabilmesi için 2021-2022 eğitim-öğretim yılından itibaren; ilçemizde bulunan Kemer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kemer Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bölümler açılarak öğrenci kabulü başlamıştır” dedi.