GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-10-2021 16:14   Güncelleme : 05-10-2021 16:14

‘15 Kasım’a kadar uzamasını bekliyoruz’

Yaz sezonunda yerli turistlerin akınına uğrayan Kemer’in dünyaca ünlü Çıralı’da ekim ayının gelmesiyle kalabalığın yerini sakinlik aldı. Yerli turistin azalmasıyla Çıralı sahili Rus turistlere kalırken, işletmeciler ise Çıralı’nın en güzel zamanın Eylül ayı sonundan başlayarak Ekim ve Kasım aylarını içine alan dönem olduğunu belirterek, tatilcileri Çıralı’ya davet etti. Kemer’de pandemiye rağmen iyi bir turizm sezonu geçirdiklerini belirten Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Bazı otellerimizin kış döneminde açık olması esnafımız ve Kemer turizmi için çok önemli. Kemer Belediyesi olarak biz de kış sezonunu ve turizmini uzatmak için elimizden geleni yapacağız. Açık olan otellerimiz zaten dolu ve sezonun 15 Kasım’a kadar uzayacağını düşünüyorum” dedi.

‘15 Kasım’a kadar uzamasını bekliyoruz’

Kemer’in dünyaca ünlü Çıralı sahillerinde yaz aylarındaki yoğunluğun yerini sakinlik aldı. Sahilde gezen, denize giren, trekking yapan, bisiklete binen az sayıdaki turistin çoğunun Ruslardan oluşması dikkat çekiyor. Yerli turist ise yok denecek kadar az. Çıralı’da tatil yapmak için en güzel zamanın Eylül ayı sonundan başlayarak Ekim ve Kasım aylarını içine alan dönem olduğunu belirten pansiyon ve restoran işletmecisi Ziya Yavuz, “30 yıldan beri Çıralı’da turizm işletmeciliği yapıyorum. Çıralı sahillerinde doğdum ve büyüdüm. Çıralı-Olimpos sahili dünyanın en güzel sahillerinden birisidir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları kavurucu sıcaktan uzak ve yaz aylarına göre daha sakin bir tatil yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir zaman. Yaz aylarında yapamadığınız birçok aktiviteyi şimdi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kalabalığın gürültüsü ve yoruculuğu olmadan, denizin sesi eşliğinde kitabınızı okuyabilir, Likya Yolunda yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilirsiniz. Gündüzleri güneşin sıcağını depolayıp, akşamları klima olmadan serin serin dinlenebilirsiniz. İşletmeciler olarak biz pandemi şartlarına uygun gereken her türlü önlemi aldık. Herkesi bu en güzel mevsimi kaçırmamak için bir an önce Çıralı’ya davet ediyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN TOPALOĞLU: SEZONUN 15 KASIM’A KADAR UZAMASINI BEKLİYORUZ

Geçen seneye nazaran Kemer’de pandemiye rağmen iyi bir turizm sezonu geçirdiklerini belirten Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, belediye olarak kış döneminde de turizmi hareketlendirmek için bazı çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Kemer’de kış sezonu için bazı otellerin açık olduğuna değinen Topaloğlu, “Bazı otellerimizin kış döneminde açık olması esnafımız ve Kemer turizmi için çok önemli. Kemer Belediyesi olarak biz de kış sezonunu ve turizmini uzatmak için elimizden geleni yapacağız. Açık olan otellerimiz zaten dolu ve sezonun 15 Kasım’a kadar uzayacağını düşünüyorum” dedi.

Topaloğlu, otelcilerin güvenli turizm sertifikası alarak pandemi sürecini en iyi şekilde yürütmeyi öğrendiğini aktararak, “İlçemize gelen yabancı misafirlere güven verdiler. Pandemiye rağmen bu kadar doluluk oranı yakalıyorsak 2022’de daha iyi olacağına inanıyorum. İngiltere’nin Türkiye’yi riskli ülkeler listesinden çıkarmasının ardından bölgemize İngiliz misafirler de gelmeye başladı. İngilizlerin rezervasyon yapmaya devam ettiğinin bilgilerini alıyoruz” diye konuştu.

(İHA-Haber Merkezi)