GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-04-2020 13:33

'1 yıl ertelensin'

Kemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, korona virüs önlemleri kapsamında işyerini kapatmak zorunda kalan esnafların vergi, SGK ve bütün kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesini talep etti. Kemer’de odaya kayıtlı 698 esnafın faaliyetlerini tamamen durduğuna dikkat çeken Ünsal, 100 esnafın daha faaliyetlerini durma noktasına geldiğini belirterek, “Bu istenmeyen sürecin uzaması durumunda odamıza kayıtlı 1881 aktif esnafımızın tamamının etkileneceği ve çok ağır yaralar alacağı kaçınılmazdır. Tüm dünyayı saran virüsün etkisi tahmin edilenden uzun sürecek olursa, turizm sezonu esnaf ve sanatkârın çarkını döndürmeyecek düzeye düşerse, kısa vade deki ertelemeler esnaf ve sanatkârımız için yetersiz kalacaktır” dedi.

'1 yıl ertelensin'

Maksut TEMİZEL

Kemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Türkiye'de vaka sayısının da arttığı korona virüs nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflarla ilgili açıklamada bulunarak taleplerini dile getirdi. Korona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyen Ünsal, “Bu küresel virüse yakalanan yurttaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bütün dünyayı saran salgın nedeniyle bölgemiz zor günler geçirmektedir. Ancak belli bir süre kendimizi izole etmek, sağlığımızı korumak en önemli konudur” dedi.

KREDİ ERTELEMELERİNDE SON GÜN 30 HAZİRAN

Daha önceki dönemlerde, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinden kredi kullanan esnafların Nisan, Mayıs, Haziran aylarına isabet eden kredi taksit ödemelerinin Halk Bankası tarafından otomatik (Anapara+Faiz) ve faizsiz olarak 3 ay ertelendiğini hatırlatan Ünsal, “Nisan, Mayıs, Haziran da taksiti bulunanların, bu taksitleri takip eden diğer taksitleri de 3 ay ötelenecektir. (Örneklemek gerekirse; 15 Nisan’da taksiti olan bir esnafımızın diğer taksiti 6 ay sonra yani 15 Ekim’dedir. Öteleme 15 Ekim’deki taksiti de kapsamaktadır otomatik olarak. Ancak bu aylarda kredi taksit ödemesi bulunan esnaflarımız 30 Haziran 2020 tarihine kadar Kooperatifimize gelerek öteleme dilekçesini doldurup imzalamak zorundadırlar. 30 Haziran 2020 tarihine kadar öteleme dilekçesi doldurmayanların öteleme işlemleri geçersiz sayılacak, ben taksitimi gününde ödemek istiyorum anlamı taşıyacaktır. Önemli olan bir başka konu da öteleme talebinde bulunan esnaflarımız yanlarında çalıştırdıkları personellerin çıkışlarını veremeyeceklerdir. İmzaladıkları dilekçede personel çıkarmayacaklarına dair taahhüttü de öteleme dilekçesi ile beraber imzalamış olacaklardır” diye konuştu.

25.000 TL KREDİ

Ülkede yaygınlaşmaya başlayan salgının, ekonomiye olumsuz etkilerini azaltmak için alınan önlemlerden birinin de Halk Bankası aracılığı ile küçük esnaf ve sanatkara yıllık yüzde 4,5 faiz oranlı doğrudan kredi kullandırmaya başlanması olduğunu bildiren Ünsal, “Halk Bankası’ndan, 36 ay vadeli (İstenildiğinde ilk 6 ay’ı ödemesiz!) doğrudan 25,000 TL kredi kullanacakların kooperatif ortağı olmamaları gerekmektedir. Kooperatif ortağı olanlar ise; 25.000 TL krediyi mevcut şartlar kapsamında kooperatiften kullanabileceklerdir. Bu uygulama ile Halk bankası kendi kullandırdığı kredi faiz oranını kooperatif seviyesine çekmiş bulunmaktadır. Daha önce faiz destekli kredi kullananlarda bu krediden yararlanabileceklerdir. Örneğin, KOSGEB destek kredisi kullananlar gibi. 36 ay vadeli, 25,000 TL krediye başvuru, banka şubelerine gitmeden internet üzerinden de yapılabilmektedir” dedi.

Kemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, son günlerde yaygınlaşan salgın hastalığın KOBİ’ler ile küçük esnaf ve sanatkâra zararlarını mümkün olduğunca aza indirmek amacı ile alacak/borç ilişkin bütün icra işlemleri geçici bir süreliğine askıya alındığını hatırlattı.

‘698 ESNAF FAALİYETLERİNİ DURDURDU, 100’Ü DE DURDURMAK ÜZERE’

Dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan salgın nedeniyle, önlem amaçlı bazı meslek mensuplarının işyerlerini zorunlu olarak kapattığını bildiren Başkan Ünsal, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu istenmeyen sürecin uzaması durumunda odamıza kayıtlı 1881 aktif esnafımızın tamamının etkileneceği ve çok ağır yaralar alacağı kaçınılmazdır. Bugün itibari ile berberler, kuaförler, güzellik salonları, hamam sauna, spor salonları, masaj salonları gibi insana doğrudan temas olan odamıza kayıtlı, meslek mensuplarının kapanan işyeri sayısı; 108 esnafımızdır. Kahvehaneler, kafeteryalar, çay bahçeleri, barlar, oyun salonları, internet kaffeler, eğlence mekanları gibi vatandaşlarımızın toplu halde bulundukları, kapatılan işyeri sayısı; 145 esnafımızdır. Otel, pansiyon, motel, apart v.b. konaklama sektöründeki kapalı işyeri sayımız; 189 esnafımızdır. Geçimini, turizm pazarı tabir ettiğimiz, (Sebze, meyve, yiyecek içecek, temel gıdaların dışında kalan ürünlerin ticareti ile pazarcılarımız.) pazardan sürdüren, tezgâh açamayan pazarcıların sayısı; 165 esnafımızdır. Bunların yanı sıra, 65 yaş üzeri olup sokağa çıkma yasağı olan esnaflarımızın da sayısı 91 kişidir. Toplam üye sayımızın yüzde 5’i 65 yaş üstüdür. Odamıza kayıtlı 698 esnafımızın faaliyeti tamamen durmuş vaziyettedir. Faaliyetleri durma noktasına gelen, sadece paket servis yapabilen restoran, lokanta, pastane v.b. işyeri sayımızda 100 esnafımızdır.”

‘PANİK HAVASI FAYDA DEĞİL ZARAR GETİRİR’

Devletin önlemler alarak ilerlediğine değinen Ünsal, “Panik havası bize fayda değil zarar getirir. Elbette ki önlemlerimizi almalıyız. Kişisel korunmamızı sağlamalıyız, mümkün olan en üst düzey de çevremize zarar vermemek için gerekli özeni göstermeliyiz. Önümüzdeki günlerde en önemli kaygımız her şeyden öte sağlığımız olmalıdır. 1991 körfez krizi ve 2016 yılı krizi ile kıyaslandığında etkilerinin çok daha ağır olacağı muhakkaktır. 1991 körfez krizinde işyerlerimiz açıktı ama bir buçuk ay deyim yerindeyse yaprak kıpırdamadı. 2016 krizinde sezon iki buçuk üç aya inmişti ondurmadı da dondurmadı da. Bu krizin diğerlerinden farkı bölgesel değil küresel bir kriz olması, bütün dünyanın aynı salgın hastalıkla mücadele etmek zorunda kalması, bölgemiz ve ilçemiz gelirlerinin gerek doğrudan gerek dolaylı ama tamamını oluşturan turizm gelirinden yoksun kalacak olması sıkıntıların boyutu hakkında yeterince fikir vermektedir. Şu an gidişatı panik havasına kapılmadan atlatmak ve sonrasında neler yapılabiliri ayrıca değerlendirmek en akılcı yöntem olacaktır” dedi.

‘ESNAFIMIZ PANİK HAVASI İÇERESİNDE’

Kredi taleplerindeki artış nedeniyle Kemer’deki esnafların panik havası içerisinde olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Ünsal, “2019 yılı içeresinde, 317 esnafımıza 32 milyon 286 bin TL kredi kullandırdık. 2020 yılının ilk iki ayı olan Ocak ve Şubat aylarında 39 esnafımızın kullandığı kredi miktarı ise 3 milyon 907 bin TL’dir. Yine 2020 yılı Mart ayında 21 esnafımıza kullandırılan kredi miktarı ise 2 milyon TL’dir. 31 Mart 2020 tarihi itibari ile esnafımıza dağıttığımız hazine destekli kredi miktarı ise 63 milyon 630 bin 993 TL’dir. 23 Mart ile 31 Mart tarihleri arasında kredi kullanmak için, Kooperatifimize müracaat eden 50 esnaf sanatkârımızın kredi talebi ise yaklaşık 5 milyon TL’dir. Doğrudan Halk Bankası’na yapılan kredi taleplerini de düşünecek olursak, esnafımızın panik havası içeresinde olduğu gözlemlenmektedir. Bugüne kadar küçük esnaf ve sanatkârlarımıza kredi akışında bir sorun ve sıkıntı yaşanmadığı gibi bundan sonra da bir sorun yaşanmayacağı kanaatindeyim. Gerek Halk Bankası personelimiz gerek Kooperatif personelimiz virüs tehdidine rağmen öz veri ile banka mesai saatleri dâhilinde çalışmakta ve ihtiyaçlara cevap vermeye çaba göstermektedirler” diye konuştu.

‘BORÇLAR 1 YIL ERTELENSİN’

Devletin kısa vadeli önlemleri sürekli ve hızlı bir şekilde almakta ve uygulamakta olduğunu bildiren Bolat Ünsal, “Kaymakamlığımız başkanlığında kurulan Vefa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde ilçemizdeki ihtiyaç sahibi ya da mağdur ailelere yardımlar ulaşmaya başlamıştır. Dezenfektan çalışmaları belediyemiz tarafından tüm hızıyla yürütülmektedir. Esnaf ve Sanatkârlarımız alınan tedbirlere azami ölçüde uymaktadırlar. Uzun vadeli önlemler de ise, 2016 yılı krizinde de yöneticilerimize sunduğumuz raporlar çok etkili olmuş, bizim Kemer’de başlatmış olduğumuz sesimizi duyurma eylemi yetkililerimize ulaşmış ve tüm Türkiye’de esnaf ve sanatkârı rahatlatacak birçok iyileştirme paketleri hazırlanmıştır. Tüm dünyayı saran virüsün etkisi tahmin edilenden uzun sürecek olursa, turizm sezonu esnaf ve sanatkârın çarkını döndürmeyecek düzeye düşerse, kısa vade deki ötelemeler esnaf ve sanatkârımız için yetersiz kalacaktır. İlçemiz adına uzun vadede ki taleplerimiz ise esnaf Sanatkârın vergi borçları, SGK borçları ve bütün kredi borçları 1 yıl ötelenmelidir. 2020 yılı içersinde vadesinde ödenemeyen çek ve senetlerin Esnaf Sanatkârın sicilini olumsuz etkilemesinin önüne geçilmelidir” dedi.

‘BİRLİK VE BERABERLİK RUHUMUZU KAYBETMEYELİM’

Bütün dünyayı etkisi altına alan salgın karşısında ülke olarak da zor günlerden geçirildiğini belirten Ünsal, “Türk milleti tarihte olduğu gibi, bugünde her zorluğun üstesinden gelebilecek güce ve kudrete sahiptir. Yeter ki milli birlik ve beraberlik ruhumuzu kaybetmeyelim. Yeter ki bu krizi fırsata çevirmeye çalışan art niyetli insan görünümlü fırsat düşkünlerini tanıyabilelim. Bu vesile ile: Başta devletimiz, yöneticilerimiz, son günlerin isimsiz kahramanları sağlık personelimiz, sizlerin sorunlarını taşıdığımız; Esnaf ve Sanatkâr teşkilatlarının üst birlik yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Hiç şüphe yok ki Devletimiz Esnaf ve Sanatkârını asla unutmaz ve yüz üstü bırakmaz” şeklinde konuştu.