YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-06-2020 15:04   Güncelleme : 02-06-2020 15:04

‘1 Aydır neden Müfettiş görevlendirilmiyor?’

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi. Arı, soru önergesinde, “İki Bakan tarafından da teyit edildiği Serik Belediyesiyle ilgili bir rüşvet olayına, bizzat Serik Belediye Başkanının kendisi tarafından müfettiş talep edilmesine rağmen, neden 1 aydır müfettiş görevlendirmemiştir?” diye sordu.

‘1 Aydır neden Müfettiş görevlendirilmiyor?’

Şüheda PARTAL

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi. Arı önergesinde, “6 Mayıs 2020 tarihinde, Antalya ve İlçelerinde yapılacak yatırımlarla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımlarıyla ve sadece AKP-MHP’li milletvekilleri, AKP-MHP’li belediye başkanları ve AKP-MHP’li il/ilçe başkanlarının davet edildiği bir telekonferans toplantısı yapılmıştır. Bu toplantıda Bakan Ersoy, Serik Belediyesi tarafından Günübirlik Alanda bulunan işletme sahibinden 500 bin lira alındığını söylemesi üzerine AKP’li Serik Belediyesi Başkanı Enver Aputkan bu rüşvet iddiasını reddediyor ve toplantıda olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Aputkan’a “Siz değil sizden önceki döneme ait bir olay” diye söylemi doğruluyor. Bu arada, önceki Belediye Başkanı da AKP’li. Bunun üzerine Aputkan’ın basına yansıyan konuşmasına göre “Her iki bakana da soruyorum, madem şimdi açıkça söylediğiniz rüşveti o zaman biliyordunuz da niye ses çıkarmadınız? Bu konuda neden bir şey yapılmadı?" dediği ifade ediliyor” dedi.

“Daha sonrasında konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan Aputkan, İçişleri Bakanlığı’ndan konunun araştırılması için müfettiş de talep ettiğini söylüyor. Ancak bugüne kadar İçişleri Bakanlığı tarafından bir müfettiş görevlendirilmiyor. Ama bunun yanında Kumluca Belediyesiyle ilgili kasıtlı yaratılan dedikodular üzerine iki müfettiş görevlendiriliyor” diyen Arı, “Kumluca Belediyesi’ne dair yaratılan dedikodular üzerine müfettiş görevlendiren İçişleri Bakanlığı, iki Bakan tarafından da teyit edildiği Serik Belediyesiyle ilgili bir rüşvet olayına, bizzat Serik Belediye Başkanının kendisi tarafından müfettiş talep edilmesine rağmen, neden 1 aydır müfettiş görevlendirmemiştir? Serik Belediyesiyle ilgili iki bakanın da açıklamasına rağmen, iddialarla ilgili yapılacak araştırmaya neden gerek görülmemiştir? Serik Belediyesi’nin AKP’li, Kumluca Belediyesinin ise CHP’li olması müfettiş görevlendirmelerinde etkili olmuş mudur?” diye sordu.