Advert
Cumhuriyet Halk Partisi 96 yaşında
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi 96 yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemer İlçe Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetine başlayan CHP’nin 96’ıncı yaşını Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikle kutlandı. CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, “Dünya literatüründe araştırılınca hiçbir parti Cumhuriyet Halk Partisi kadar uzun ömürlü olmamıştır. Bu parti savaş meydanlarında kuruldu. Çarıklıların kurduğu bu partiyi ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sarıklılara yıktırmayacağız” dedi.

SİYASET - 10-09-2019 09:45 631 kez okundu.

Ahmet Duran YENİGÜN

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, 96. yaşını kutluyor. CHP Kemer İlçe teşkilatı kutlamalara Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikle başladı. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde başlayan etkinliğe çok sayıda CHP'li katıldı. Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte konuşan CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal’in liderliğinde Anadolu ve Rumeli Müdaafa-i Halk Cemiyetinin ve Kuvayı-Milliye’nin devamı olarak 9 Eylül 1923 tarihinde kabul edilen parti tüzüğü ile kurulmuştur. Atatürk’ün devrim ve ilkeleriyle taçlandırıldığı başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere aydınlanma devrimleriyle, emek mücadelesini sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ilkelerini benimseyen çağdaş sol bir partidir.”

“Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesi doğrultusunda güçlendirilmektedir. Her türlü sömürüye ve emperyalizme karşı çıkmak yüksek idealimizdir. Bilimin sanatın kültürün gelişmesini sağlamak idealimizdir. Yalnız ve güzel yurdumuz emperyalist güçler tarafından işgal edilince ilk defa İzmir’in Ödemiş İlçesinde 17 Mayıs 1919 günü Kuvayı-Milliye gece saat 1’de kuruldu.

Anadolu’nun her tarafına bu siyasal direniş halk örgütü bildirildi. Çok geçmeden ilgi ve heyecan yaratan bu örgüt Halk Fırkası olarak adlandırıldı. Anadolu’da bulunan efeler, çeteler ve halk örgütleri hepsi kısa adı Kuvva olan bu örgütte birleştiler.”

“Demircili Mehmet Efe bir grup arkadaşı ile Isparta’ya kadar gelir. Hükümet Konağı’na atıyla girer. Bu durum karşısında Osmanlı valisinin dizleri titremeye başlar buyur efem der misafir alır fakat atından bile inmeyen demircili Mehmet efe sizden 1000 asker Isparta’dan 500 asker Burdur’dan 200 asker Tefenli’den istiyorum bütün teçhizatıyla hazır vaziyette batı cephesine savaşmak üzere gönderilmesini ister ve atını dizginleyerek oradan ayrılır. Anadolu’daki kuvvetler var gücüyle işgal güçlerini topraklarımızdan temizler. Zaferimiz 9 Eylül 1923 günü Yunanlıların İzmir’de denize dökülmesiyle birlikte Büyük Devrimci Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle Halk Fırkası, Halk Partisi olarak adlandırılır. Partimiz Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyetimizden tam 50 gün önce kuruldu.”

“Kuvayı-Millliye Kurtuluş Savaşımıza maddi manevi desteklerini esirgemeyen siyasi devrimci bir halk hareketidir. Amasya’da bir vatandaş Mustafa Kemal Paşa’ya ‘Para yok, asker yok, memleket düşman işgalinde’ der. Mustafa Kemal Paşa ‘Para bulunur ordu kurulur düşman kovulur.’ der. Milli mücadele döneminde birçok komşu ülke yardımlarda bulunur. Azerbaycan 500 kg altın, 350 ton benzin. Rusya 10 milyon ruble, silah, barut, top vs. Hindistan Müslümanları 2000 İngiliz Lirası. İsviçre’de yaşayan Türkler 100 bin dolar. Detroit’te yaşayan Türkler 18 bin dolar. Dünyada ülkesini savaştan zafere kavuşturan birçok komutan vardır. Yokluk, yoksulluk içerisinde her ikisini birden başara bir tek kahraman vardır. O büyük komutan devrimci Mustafa Kemal’dir. Malezya’dan Nijerya’ya kadar bütün Müslümanlar dalga dalga dalgalandılar, sevinç gözyaşı döktüler. Türk’ün zaferini kutladılar.

Ortadoğu’daki işgal altında birçok ülkede umutlar yeşerdi, özgürlük ve bağımsızlık fikirleri gelişti. Fidel Castro’ya ‘Siz bu güzel fikirleri nereden öğrendiniz?’ dedikleri zaman ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran büyük devrimciden.’ der ve arkasından şu sözü söyler ‘Tanrı bir memleketi seviyorsa Mustafa Kemal gibi bir lider nasip etsin.’”

“İşte partimiz tam 96 yaşında, ne mutlu bizlere. Dünya literatüründe araştırılınca hiçbir parti Cumhuriyet Halk Partisi kadar uzun ömürlü olmamıştır. Bu parti savaş meydanlarında kuruldu. Çarıklıların kurduğu bu partiyi ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sarıklılara yıktırmayacağız. Yaşasın Mustafa Kemaller, yaşasın özgürlük savaşçıları, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi.”

Meydandaki törenin ardından CHP'nin kutlama etkinliği parti ilçe binasında devam etti.

 

DİĞER HABERLER
Kemer Plajı’nda çalışmalar başlıyor

Kemer Plajı’nda çalışmalar başlıyor

18-09-2019 - GÜNDEM

‘Daha sağlıklı nesiller’

‘Daha sağlıklı nesiller’

18-09-2019 - SAĞLIK

“Esnafımızın her zaman yanında olacağız”

“Esnafımızın her zaman yanında olacağız”

18-09-2019 - ANTALYA

'Sokakta Şenlik Var' devam ediyor

'Sokakta Şenlik Var' devam ediyor

18-09-2019 - KÜLTÜR - SANAT

Büyükşehir'den aşure ikramı

Büyükşehir'den aşure ikramı

18-09-2019 - ANTALYA

Süt üreticileri sorunlarını anlattı

Süt üreticileri sorunlarını anlattı

18-09-2019 - ANTALYA

ASMEK’e yoğun talep

ASMEK’e yoğun talep

18-09-2019 - ANTALYA

Psikolog kurduğu tesiste 'psiko-tatil' imkanı sunuyor

Psikolog kurduğu tesiste 'psiko-tatil' imkanı sunuyor

18-09-2019 - SAĞLIK

Trol ağına insan kafatası takıldı

Trol ağına insan kafatası takıldı

18-09-2019 - ANTALYA

Serik'te Sokakta Satranç Var etkinliği

Serik'te Sokakta Satranç Var etkinliği

18-09-2019 - ANTALYA