Advert
‘Sağlıklı çocuk boyu uzayan, kilo alan çocuk değildir’
Advert

‘Sağlıklı çocuk boyu uzayan, kilo alan çocuk değildir’

Ordu’nun Akkuş İlçesinde gerçekleştirdiği sosyal farkındalık eğitimleriyle Ordu ilinde örnek olarak gösterilen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenay Mevlitoğlu, Özel Kemer Anadolu Hastanesi’nde göreve başladı. Sağlıklı çocuğun sadece boyu uzayan, kilosu artan çocuk olmadığının altını çizen Uzm. Dr. Mevlitoğlu, “Sağlıklı çocuk büyümenin yanı sıra pozitif benlik algısı, pozitif dünya görüşü ve pozitif gelecek algısı ile büyüyen çocuktur. Hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemindeki sağlık sorunlarının temelini çocuk istismarı ve ihmali nedeniyle çocukluk döneminde vücut dengesinin bozulması oluşturmaktadır. Çocukların istismar ve ihmalden korumanın en önemli adımı yetişkinlerin eğitimidir” dedi.

SAĞLIK - 15-05-2019 00:49 1859 kez okundu.

Ahmet Duran YENİGÜN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenay Mevlitoğlu, Özel Kemer Anadolu Hastanesi’nde göreve başladı. Daha önce görev yaptığı Ordu’nun Akkuş ilçesinde örnek davranışlarıyla Akkuşluların sevgisini kazanan Uzm. Dr. Mevlitoğlu, mesaisini hasta çocukları tedavi etmek dışında onları ve ebeveynlerini bilgilendirerek harcadı. Akkuş ilçesinde bulunan kurum amirleri başta olmak üzere öğrenciler ve vatandaşlara çocuk istismarı ve ihmali hakkında eğitim seminerleri düzenleyerek bilgiler veren Uzm. Dr. Şenay Mevlitoğlu, Ordu’nun Haberci Gazetesi tarafından Çocuk İstismarı ve İhmali alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ‘Yılın Doktoru’ seçilirken, Akkuş Kaymakamlığı tarafından da yine aynı çalışmalardan dolayı ‘Başarı Belgesi’ verildi.

‘SAĞLIKLI ÇOCUK BOYU UZAYAN ÇOCUK DEĞİLDİR’

Kemer’de de aynı eğitimleri vererek farkındalık oluşturmak istediğini belirten Uzm. Dr. Şenay Mevlitoğlu, “Çocuk istismarı ve ihmali ülkemizin ve aynı zamanda dünyanın en önemli halk sağlığı sorunudur. Hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemindeki sağlık sorunlarının temelini çocuk istismarı ve ihmali nedeniyle çocukluk döneminde vücut dengesinin bozulması oluşturmaktadır. Çocuk hekimleri başta olmak üzere bu sorun ile toplumun her kesiminden her meslek grubundan kişilerin bir araya gelerek çocukların en yüksek potansiyeline ulaştıracak stratejiler belirlenmeli. Sağlıklı çocuk sadece boyu uzayan, kilosu artan çocuk değildir. Sağlıklı çocuk büyümenin yanı sıra pozitif benlik algısı, pozitif dünya görüşü ve pozitif gelecek algısı ile büyüyen çocuktur. Biyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı büyüyen çocuk, yetişkinliğinde sağlıklı bir soysak çevrenin oluşmasında topluma örnek olur ve onlarda sağlıklı çocukların büyümesine vesile olur” dedi.

‘FARKINDA OLDUKTAN SONRA ÇÖZÜM ÜRETEBİLİRİZ’

Çocukların istismar ve ihmalden korumanın en önemli adımının yetişkinlerin eğitiminden geçtiğini ifade eden Uzm. Dr. Mevlitoğlu, “Yetişkinlerin bu konudaki farkındalık eğitimi bilimsel olarak yarar göstermiş bir yöntemdir. Toplumsal olarak sorunun farkında olduktan sonra çözüm üretebiliriz. Çünkü çocuk istismarı sadece cinsel istismardan ibaret değildir. Vicdanları en çok yaralayan, hiçbir ahlaki kurala uymayan cinsel istismar kadar tehlikeli olan fiziksel istismar, duygusal istismar ve ihmalin de farkında olmalıyız. Çocuklarımızı, bazen yaptığımız davranış yanlışlığının farkında bile olmadan yaklaşık olarak yüzde 70 oranında bu istismarlardan birine veya birkaçına maruz bırakıyoruz” diye konuştu.

‘ÇOCUK DOSTU BİR İLÇE OLALIM’

Daha önce görev yaptığı Akkuş ilçesinde oluşturdukları GÜVEN Projesi hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Mevlitoğlu, “Ordu’nun Akkuş ilçesinde Akkuş Kaymakamlığımız ve Ordu Valimizin de destekleriyle ‘GÜVEN (Güçlü, Ümitli ve Eğitimli Nesiller) Projesi’ni oluşturduk. Bu proje ile ilçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurlara ve üniversite öğrencilerine ‘Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Eğitimi’ verdim. Eğitim öncesi ve sonrası farkındalık ölçeği kullanarak yaptığım değerlendirmede, kişilerin farkındalık düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığını göstermiş olduk. Aynı zamanda ilçenin sosyo-kültürel yapısını ve çocuklar için acil ihtiyaçları göz önünde bulundurarak risk değerlendirmesinde yapıldı ve çocuklar için birçok faaliyetler düzenlendi. Önemli olan bu faaliyetlerin başlatılmış olması kadar sürdürülmesi ve çocuklara güven veren bir ortamın varlığının sürdürülmesidir. Amacım Akkuş’ta başlattığımız ve yararını gördüğümüz bu projeyi Kemer’de de hayata geçirmek. Çocuk dostu bir ilçe olalım, toplumun her kesimindeki kişileri eğitelim ve seminerler düzenleyelim. İlçemizin sosyokültürel yapısını inceleyerek acil sorunları belirleyip faaliyetler yapalım” dedi.

‘FARKINDALIK DÜZEYİNDE ARTIŞ OLDUĞU SAPTANDI’

GÜVEN Projesi kapsamında yapılan bazı faaliyetleri de anlatan Uzm. Dr. Şenay Mevlitoğlu, “Akkuş ilçesindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli toplamda 600 personele, 20-40 kişilik gruplar halinde Çocuk İstismarı ve İhmali hakkında 3 saatlik farkındalık eğitimi verdim. Eğitimlerin katılımcı profiline göre (emniyet, öğretmen, din görevlisi...) o grup için en çok rastlanan sorunlara yönelik, çocuklarla nasıl iletişim kurulması gerektiği hakkında psikodrama eğitimi verildi. Eğitim öncesi ve sonrasında Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği uygulandı. (Çalışma için Ordu Üniversitesi Rektörlüğü Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Etik Kurulu'ndan bilimsel onam alındı). Eğitim öncesi ve sonrasında katılımcıların farkındalık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğu saptandı. Çalışmanın daha kapsamlı sonuçları istatistiksel verilerin tamamı girildikten sonra raporlanacaktır. Eğitimlerde en fazla din görevlilerin farkındalık düzeyinde artış olmuş ve çok önemli pozitif geri bildirim alınmıştır. Akkuş Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda sinema faaliyeti, Akkuş’taki çocuklara yönelik doğa yürüyüşü faaliyeti düzenlendi. İlçe Halk Müdürlüğü ile birlikte kız ve erkek öğrencilerimize yönelik fotoğrafçılık kursu başlatılmıştır. Özellikle köy okulları olmak üzere ilçenin birçok okuluna kitap, kırtasiye, anaokulu malzemeleri konusunda yardım edildi. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birlikte 'her okula zeka sınıfı' düşüncesi ile okullarımıza zeka oyunları temin edildi ve dağıtıldı. İlçedeki ihtiyaç sahipleri öğrencilerimize 1000’e yakın bot ve mont yardımı yapıldı. Yine ilçedeki ihtiyaç sahipleri çocuklara ve ailelere giysi yardımı yapıldı.”

‘HEKİM OLMAK SADECE REÇETE YAZMAKTAN İBARET DEĞİLDİR’

“Gülümseyen her çocuğun sorumluluğu yetişkinlere aittir” diyen Uzm. Dr. Mevlitoğlu, “18 yaş altındaki her birey çocuktur ve her çocuk masumdur. Çocuk istismarı ve ihmalinin önlenmesindeki en önemli adım ilçelerde kaymakamlık bünyesinde illerde ise valilik bünyesinde bu konuda eğitimli meslek mensuplarının bir araya gelerek ‘Çocuk Koruma Birimleri’nin oluşturulmasıdır. Bu birimler sayesinde faaliyetlerimizi daha organize bir şekilde yapabiliriz ve devletimizin güven veren elini çocuklarımıza hissettirebiliriz. Çocuk istismarı ve ihmalini önlemek için herkes elinden geleni yapmalı. Ben de elimden geldiğince her platformda bu eğitimleri yapmaya devam edeceğim. Çocuk hekimi olmak sadece reçete yazmaktan ibaret değildir, bizler çocukların sağlığını korumak için aileleri ve toplumu da eğitmeliyiz. Bilim insanları olarak politika yapıcılarla beraber projeler geliştirmeliyiz” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
‘Artık bıçak kemiği bile delmiştir’

‘Artık bıçak kemiği bile delmiştir’

19-07-2019 - ANTALYA

Şerife Yörükoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Şerife Yörükoğlu son yolculuğuna uğurlandı

19-07-2019 - ANTALYA

Özel bireyler konser verecek

Özel bireyler konser verecek

19-07-2019 - ANTALYA

Bisikletçilerden Vali Karaloğlu'na Ziyaret

Bisikletçilerden Vali Karaloğlu'na Ziyaret

19-07-2019 - ANTALYA

Büyükşehir Zabıtası denetimlerini sürdürüyor

Büyükşehir Zabıtası denetimlerini sürdürüyor

19-07-2019 - ANTALYA

İbradı’da sinekle mücadele sürüyor

İbradı’da sinekle mücadele sürüyor

19-07-2019 - ANTALYA

Elmalı ve Serik’in durak talebi kısa sürede karşılandı

Elmalı ve Serik’in durak talebi kısa sürede karşılandı

19-07-2019 - ANTALYA

Küçük Azra, kardeşini göremeden yaşamını yitirdi

Küçük Azra, kardeşini göremeden yaşamını yitirdi

19-07-2019 - GÜVENLİK

Çocuk tacizine farkındalık buluşması

Çocuk tacizine farkındalık buluşması

19-07-2019 - ANTALYA

Sahilde drift yaptı, 10 caretta yuvasına zarar verdi

Sahilde drift yaptı, 10 caretta yuvasına zarar verdi

19-07-2019 - GÜVENLİK

Reklamı Geç
Advert