bursa escort Şüheda Gün milletin günüdür…
Advert
Gün milletin günüdür…
Şüheda

Gün milletin günüdür…

Bu içerik 1282 kez okundu.
Advert

Gün, uzun yıllar boyunca uyuyanların uyanışa geçtiği gündür. Gün, gözlerden perdelerin kalkmaya başladığı gündür. Gün, hakikatin gün ışığına çıkmaya başladığı gündür. Gün; oynanan oyunların, kurulan tuzakların bozulmaya başlandığı gündür. Gün, herkesin ektiğini biçmeye başladığı gündür. Gün, ‘’Keser döner sap döner, gün gelir devran döner.’’ atasözünün yerini bulmaya başladığı gündür. Gün, kibirlilerin kibrinin aşikâre biçimde görülmeye başlandığı gündür. Gün, maskelerin düştüğü gündür. Gün; milletin ümidinin arttığı, yarınlara yeniden umutla bakmaya başladığı gündür.

Seçimlerin yapılmasının üzerinden iki hafta geçti; ancak yenilgiyi hazmedemeyenler, vatandaşın iradesine ve düşüncelerine saygısı olmayan kimseler seçim sonuçlarını bir türlü kabullenemiyorlar.

***

İktidarda bulunanlar, İstanbul’da bazı semtlerdeki ailelerin ikamet ettikleri yer ile ikamet adreslerinin farklı olduğunu tespit edip, bunu da sanki muhalefetteki partilerin düzeneğiymiş gibi haber yaptırıyorlar. Oysa işin aslı astarı öyle değil. Doğru birçok ailenin ikamet adresleri ile ikamet ettikleri yer farklıdır, ancak bunun sebebinin seçimlerle bir ilgisi yoktur. Bunun asıl sebebi ilçeler arasındaki göçlerin artması ve on yedi yıldır iktidarda olan partinin tam manasıyla fiyasko olan eğitim anlayışı, daha doğrusu anlayışsızlığıdır. ‘’Eğitimde fırsat eşitliği’’ ve benzeri ifadeler Millî Eğitim Temel Kanununda yazılı olsa da maalesef ki ülkemizde uygulanmamaktadır. Örneğin İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki okullarda sınıf mevcutları 30-40 arasında iken, Esenyurt ilçesinde sınıf mevcutları 60-70 arasındadır, hatta daha fazla olan okullar bile vardır. Burada eğitimde fırsat eşitliğinden söz etmek mümkün müdür? Hâl böyleyken çocuğunun kalabalık sınıflarda eğitim almasını haklı olarak istemeyen aileler evlerinin yakınındaki okullara değil de sınıf mevcutlarının daha az olduğu ilçelerdeki okullara kayıt yaptırabilmek için, ikametlerini tanıdıkları kimselerin ikamet adresleri üzerinde gösteriyorlar. Burada ikamet adresleri sebebiyle soruşturulan aileler mi suçlu yoksa eğitim sistemini yapboz tahtasına çeviren, basiretsiz, günü kurtarma telaşında olan, eğitimle ilgili gerçek sorunları görmemezlikten gelen Milli Eğitim Bakanlığı mı suçlu? Eğitimle ilgili bin projeyle yola çıkan Millî Eğitim Bakanlığının yaptığı işler mantarlı, yara bere içindeki morarmış, iltihaplı bir tırnağı tedavi edip iyileştirmek yerine oje sürüp üstüne de tırnak cilası çekmeye benziyor. Milli Eğitim Bakanlığı istediği kadar proje yapsın veya projeler yapılmasını istesin, ülkemizin her yerinde gerçek manada eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamadığı sürece eğitimde ve öğretimde yol alınmasını, gerçek başarıya ulaşılmasını sağlayamazlar.

***

Ankara, İstanbul, Antalya, Adana gibi büyük şehirleri kaybeden iktidarın, dönüp kendine bakarak hatalarını görüp ders çıkarması gerekirken kendi içlerinde oluşan vurdum duymazlığın ve şımarıklılığın hesabını da kendi içlerinde sorgulamalıdır. Çünkü iktidarın ‘biz’ anlayışı sadece ‘ben’liğe dönüştü.

***

Yurdumun güzel insanları, uyanışa geçtiniz; bunu 31 Mart seçimlerinde en demokratik biçimde sandıkta gösterdiniz. Hiçbir iktidar, halktan daha güçlü değildir. Egemenlik halkındır. Halkın iradesine saygı duymak zorundalar.

Tarım ve hayvancılığı bitme noktasına getirerek bizi dışa bağımlı kılanlar kim? Fabrikalarımızı satan ve birçok fabrikanın kapanmasına sebep olanlar kim? Ekonomideki kötü yönetimle kaynaklarımızı har vurup harman savuranlar kim? On altı yılda eğitimle ilgili aldıkları karaları tam bir fiyasko olanlar kim?  Toplumda kutuplaşmaya sebep olanlar kim? Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceklerine umutla bakamamamıza sebep olanlar kim? Halkın adalete, hukuka olan güvenini sarsanlar kim? Ülkemizin, milletimizin, halkımızın huzurunu, güvenini, refahını sağlayamayanlar kim? Bütün bu soruların cevabını hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve devletimizi, ülkemizi, milletimizi, geleceğimizi ve tabii ki ailenizi, kendinizi, yarınlarımızı düşünün.

Bu uyanış devam etsin. Gözümüzü, kulağımızı iyice açalım. Aklımızın ve kalbimizin sesini dinleyelim. Kibirli insanlardan hayır gelmez kimseye. Bizim çok şükür aklımız var. İnsanların asıl karakteri kaybettikleri zaman ortaya çıkar. Unutmayın ki haksızlıklara ses çıkarmayanlar da en az haksızlık yapanlar kadar suçludur. Elbet gün gelir haksızlık yapanlar da haksızlık karşısında susup da göz yumanlar bunun bedelini öderler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa