bursa escort Şüheda DİL
Reklamı Geç
Advert
Advert
DİL
Şüheda

DİL

Bu içerik 1467 kez okundu.
Advert

            ‘’Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı / Söz ola ağulu aşı yağ ile bal ede bir söz‘’ ne güzel söylemiş Yunus Emre. Bu güzel ve kalplerimizdeki tesiri büyük sözün öyle derin anlamları ve hikmetleri vardır ki… İnsanın başına ne gelirse önce dilinden gelir imiş. Dil yarası kılıç yarasından derin imiş. Söz ağızdan bir kez çıktı mı yayından fırlamış ok misali artık geri alması mümkün değil imiş. İnsan önce düşünmeli sonra söylemeli imiş. Düşünülmeden söylenen sözler bazen koskoca bir milletin kaderini bile etkileyebilir imiş... 

             Birkaç gün sonra yerel seçimler var. Seçim öncesinde meydanlarda bazı siyasetçiler öyle sözler söylüyor ki Türk Milleti’nin bir ferdi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir vatandaşı olarak çok derinden üzülüyorum. Diyorum ki içimden, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize, halkımıza kazandırdığı en büyük haklardan biri olan seçme ve seçilme hakkının önemini, değerini, anlamını yeterince idrak edememişler. Demokratik haklarımızı kullanarak milletin, halkın egemenliğini yönetimde etkili kılmak için yapılan ve bir demokrasi bayramı havasında geçmesi gereken seçimlerin ağır sözler, iftiralar ve yalanlarla kirletilmesi çok çirkin, çok üzücü bir durum. Üst üste hata yaptığı hâlde hatalarını görmeyen, hatalarından ders almayan ve kendini sütten çıkmış ak kaşık sanan insanlar için kullanılan ‘’zeytin yağ gibi üste çıkma’’ deyimi vardır ya, işte seçim meydanlarında konuşan bazı siyasetçiler kendi hatalarının sorumluluğunu almaktan acizler.  Her seçim öncesinde verdikleri vaatleri seçim sonrasında unutuyorlar. Tutarsızlıklar kumpanyası misali söyledikleri sözler ve verdikleri vaatler ile icraatları birbirini tutmuyor. Seçim öncesinde meydanlarda Atatürkçü söylemlerde bulunan, milliyetçilikten dem vuranlar, halkın bütününü kucaklıyormuş gibi tavır sergilemeye çalışanlar seçim sonrasında oyları toplayınca özlerine dönüyorlar yani ötekileştiren, ayrıştıran, kendileri gibi düşünmeyenleri ya hain ya da terörist ilân eden zehirli dile… 

          Ülkemiz ne yazık ki yanlış politikalarla, kötü yönetimle tarımda, hayvancılıkta, sanayide ve siyasette dışa bağımlı bir hâle gelmiş, uluslararası saygınlığımız zedelenmiş, Atatürk’ün ‘’Yurtta sulh, cihanda sulh’’ ilkesi başta olmak üzere diğer bütün ilkelerinden çok uzaklaşılmış, kaynaklarımız hoyratça savrulmuş… Beka söylemleriyle halkın gözüne perde çekmeye çalışanlar şunu asla unutmasınlar ki Türk Milletinin ve halkımızın aklıyla alay etmeye kalkmasınlar. Zamanında kimlerle masaya oturup nelere imza attıklarını unutmasınlar. Türk Milleti’ni hafife almaya kalkanların Tarihten ders almadıkları aşikâr. Dün yere göğe koyamadıklarını bugün yerin dibine batıranlar, dün en ağır sözlerle hakaret ettikleri kimselerle bugün ittifak kuranlar sizlerin basiretsizliğinizin ve kibrinizin bedelini halk ödemektedir. Elbet bunun bir vebali vardır. 

        Büyük Türk Milleti’nin bir ferdi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir vatandaşı olarak bu seçimlerde adayların birbirine saygılı olmasını, sadece halka sunmak istedikleri hizmetleri anlatmasını isterdim. Evet, seçim meydanlarında ve medyada gerçekten halka hizmet etmek ve daha huzurlu, daha kalkınmış, daha refah bir toplum için nasıl çalışacaklarını, neler yapacaklarını, projelerini anlatan adaylar da var. Polemiklerle ve ağız dalaşlarıyla halkı uyutmaya çalışanlara prim vermeden çalışıyor; ancak ne yazık ki nahoş söylemlerle ortamı geren, sanki seçime değil de savaşa gidiyormuşuz gibi bir algı oluşturanlar da var. 

           Büyük liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öyle güzel, öyle derin, öyle anlamlı ve hikmetli sözleri vardır ki Tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmıştır. Atamızın bu kutlu sözleri en dar boğazda olduğumuz, ölüm kalım mücadelesi verdiğimiz zamanlarda Türk Milleti’nin yolunu aydınlatmış, rehberlik etmiş ve özümüzdeki güzellikleri ve gücü ortaya çıkarmamıza vesile olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, sadece Millî Mücadelemizin başkahramanı değil, aynı zamanda da Türk Milleti’nin dünya döndükçe kendi bayrağının gölgesinde hür, özgür, bağımsız, çağdaş, refah, onurlu yaşaması için ilke ve inkılaplarıyla yolumuzu aydınlatan, rehber olan bir dahidir. Tarih boyunca her çağda sözleriyle, eserleriyle, yaptıklarıyla Tarihe yön veren büyük ve kutlu Atalarımızın kültürel ve genetik mirası Mustafa Kemal Atatürk’te bir kez daha vücut bulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk her zaman milletine güvenmiş ve inanmıştır. 

            Ey büyük Türk Milleti, ey güzel halkım halka hizmet etmek için yönetime talip olan kişilerde arayacağınız en önemli ve öncelikli ölçüt Atatürk’ü gerçekten anlayabilmesi, vatanımızın ve milletimizin menfaatlerini her zaman kendi menfaatlerinin üstünde tutması olmalıdır. Atatürk’e saygı duymayan, onu hakkıyla anlayamayan bir kimse Türk Milleti’ne layıkıyla liderlik yapamaz.

           Kalbi doğru olanın dili hikmetli konuşur. İçi dışı, özü sözü bir olanın, haktan ve hakikatten ayrılmayanın dili anlamlı ve tesirli olur. İnsanın karakteri sağlam ise düşmanı bile saygı duyar. Akıllı insan bir söz söylemeden önce düşünür, sonra söyler; boş konuşmaz. İnsanın dili karakterinin aynasıdır. 

          Boş vaatlere aldanma. Dön bak maziye; düne kadar kim, kim için ne demiş, ne yapmış... Kim hangi sözleri vermiş de hangilerini tutmuş. Sözde yerli ve millî söylemlerin içi ne kadar dolu… Dile ve üsluba bak, bak da iyice ölç biç, nereden nereye geldik… Samanı bile ithal eder hâle geldiğimizi, tarımın ve hayvancılığın bitme noktasına gelip de köylümüzün nasıl da zor durumlara sokulduğunu unutma, eğitimin yapboz tahtasına döndürüldüğünü, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini düşün…   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X