bursa escort Fatma Zengi 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü
Reklamı Geç
Advert
Advert
21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü
Fatma Zengi

21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü

Bu içerik 227 kez okundu.
Advert

Evet hepimizin aslında birçoğumuzun bilmediği ya da görmezden geldiği bir konudur.

Nasıl ki bazı durumlar başımıza gelmeden araştırma gereği duymuyorsak down sendromu da bu konuların arasında yerini almaktadır.

Peki down sendromu nedir? 

Down sendromu hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonuca meydana gelen bir farkındalıktır. Altını çizerek belirtmek istiyorum down sendromu bir hastalık değildir ne bulaşıcı nede zarar vericidir bu yalnızca bir farklılıktır gerek zihinsel gerekse fiziksel. Normal bireylerde 46 kromozom bulunurken down sendromlu bireylerde bu sayı 47 kromozom olarak bilinir.

Doğumlarından itibaren bazı farkındalıkları bulunmasına rağmen bu bireylerde tıpkı bizler gibi beslenme, acıkma, kızma, sevilme, gülme, aşık olma, dans etme, müzik dinleme gibi alışkanlıkları bulunan kişilerdir.

Gerekli olan terapi ve eğitimler aracılığı ile topluma kazandırılarak hayatlarını daha yaşanabilir ve daha kolay hale getirebiliriz. Yetenekleri onların ışıkları umutları olacaktır. Resim yapmak, müzik dinlemek, spor yapmak belki daha fazlası…

Down sendromlu olmak korkutucu değildir. Aksine down sendromlu olmak masumiyet, saflık, temizliktir kötü düşünmeden, kımadan, incitmeden yaşamaktır tam da bu sebepten Korkarak acıyarak değil aksine şevkat ve hoşgörüyle yaklaşmak yaklaşabilmek önemlidir.

Zaman, mekan, yaş, cinsiyet gözetmeksizin anlayabilmek ve hissedebilmek özeldir. Bugün dünyanın her yerinde her vilayette bu farkındalıklar her zaman olmuştur dolayısıyla farkındalıkları görmezden gelerek değil kabullenip benimseyerek anlayabiliriz. Ötekileştirmeden, yalnız bırakmadan ve en önemlisi empati kurarak.

HER ÇOCUK ÖZELDİR .

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X