Advert
Seçimden sonra hayal ettiğim Kemer
Yılmaz KARAÖZ

Seçimden sonra hayal ettiğim Kemer

Bu içerik 328 kez okundu.
Advert

Yarenler, önümüzde yurdumuzun ve aziz milletimizin geleceğine damga vuracak bir seçim var mı? Var. Biz ve komşularımız, akrabalarımız, evlatlarımız, tanığımız tanımadığımız ilçe inanlarımız oy kullanacak mı? Elbette. O akşam veya ertesi gün verdiğimiz oyun sahibi olan bir ittifak veya parti kazanacak mı? Gayet tabii. Bel ki de oy vermediğimiz bir ittifak veya parti kazanabilir mi? Kuvvetle muhtemel. Bütün bunlar şimdiden öngörümüz içinde midir? İçindedir. Gelin o zaman ertesi gün neler olacak veya olması gerekir üzerine bir beyin fırtınası yapalım. Ne dersiniz? Teşekkür ederim benim gibi düşünmenize…

Önce komşudan başlayalım. Ertesi gün siz veya komşunuz buhar olup uçacak mı? Hayır… Siz onunla veya o sizinle selamlaşmayı kesecek mı? İmkansıza yakın bir ihtimal... Bir sıkıntınız olduğunda neme lazım diyecek mi? Ne mümkün… Belki kızına dünür gelecek veya siz onun kızına dünür gideceksiniz size hayır der mi? Deli misin, sevenler ayrılmaz… Bunların devamını siz getirin lütfen. Öyleyse bir oy sizi ayırmasın, sevginizi ve ilginizi sömürüp bitirmesin. Komşu haklarınızı unutturmasın. ’’Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’’ diye buyuran bir peygamberin ümmetine, ’’sırt sırta vereden iş tükenemez’’ diyen bir milletin evladına bu yakışmaz. Haydin yine güler yüzle atlı dille komşuluğumuza devam edelim. Birliğimizi bozmak isteyenleri güldürmeyelim. Vatanımızın bütünlüğünü böldürmeyelim.

Akrabalarımıza gelince, canımızdan yonga onlar. Malımıza bekçi, namusumuza el uzatana çelik yumruk, hatamızı affeden, her şeye rağmen yardımını kesmeyen, bizi bizden belki daha çok düşünen, Sılay-ı rahim yapmaktan geri durmayan, bu yapmamanın büyük günah olduğunu bilen, Allah’ın bahşettiği candır onlar. Onları küstürmenin bir anlamı var mıdır? Hayır, asla… Onlara düşman olmanın veya onları kendinize düşman etmenin size, vatanımıza, çocuklarımıza bir faidesi var mıdır? Kat’a….. Pekala düşman etmenin çok zararı var mıdır? Elbette…. E yarenler ertesi gün kazananı tebrik et gitsin. Niye akraba kaybedesin? Düşmanları ve düşman gibi çalışan insan şeklindeki şeytanları sevindirme. Unutma sel gider kumu kalır….

Canımızın bir parçası, gözümüzün nuru evlatlarımıza gelince inanın elim titredi. Sen evladına, evladın sana küsmüşse dünyan yıkılmış demektir. Senin dünyanın başına kıyamet kopmuştur demektir. Hayat ağacının en kıymetli ve en üsteki meyve çürüyüp boşa gitmiştir demektir. Neslinin devamı tükenmiştir demektir. Vatanımızın bir taşı, bir neferi yok olmuştur demektir. Al yanaklı torun balalar burnumuzda tütecek demektir. Bayramlarımız bir matem gününe dönecektir demektir. Mezarımızın başında beklediğimiz Fatihalar olmayacak demektir. O ayrılık ve küslük zamanlarında iki tarafta ağlayıp içini çürütecek, o kör olası tarafgirliğin ve inadın kısır döngüsünde sıcak sarılmaların hasretiyle yanacaktır demektir. Demektir, demektir…. Sizce değer mi bunlara? Bir oy için küsmek? Değmez dostlar, değmez… Elbette, bak siz de öyle düşünüyorsunuz elhamdülillah…

Elhasıl dostlar; biz ki, vatanımız bir, bayrağımız bir, dilimiz bir, kitabımız bir, Allah’ımız bir, Peygamberimiz bir, YÜZE kadar bir, bir… Bu birleri binlere kadar çıkarabiliriz. Biz içeride ayrı görüşte olabiliriz, ayrı inançta olabiliriz. Ayrı siyasi görüşü benimseyebiliriz, ayrı basım yayım organlarını takip edip sevebiliriz. Ama biz aynı vatanın evlatları olarak dışarıdan gelen emperyalist ve menfaatçi bütün saldırılara karşı tek vücut olmak zorundayız. Aynı spor kulübünü sevmeye biliriz, Aynı tatil köyüne gitmeye biliriz. Aynı ulaşım aracıyla seyahat etmeye biliriz. Ama biz ortak yaşama alanımız olan, atalarımızın kanları ve canları pahasına bize bıraktıkları, her milletin kıskandığı coğrafyanın kilit noktası olan, kadim bir medeniyetler bahçesinin sahibiyiz. Bu ülkenin göçmeni değiliz. Bu ülkede hakimiyet kurmuş milletlerin hepsinden daha uzun bir zamandır üzerinde yaşıyoruz bu toprakların.

Tarihini bilmeyen ve bütünlüğününü korumayan, kültürünü unutan milletler bir gün köle olarak uyanabilir. Dikkat dostlar dikkat. Bir oy bizi ayırmasın, küstürmesin. Muhabbetle kalın….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X