Tarih


Bu makale 2018-01-15 01:27:30 eklenmiş ve 2456 kez görüntülenmiştir.
Şuheda

          İnsanlar unutur gider belki; ama Tarih asla unutmaz iyiyi de kötüyü de, iyiliği de kötülüğü de… Zaman geçer, yıllar geçer, asırlar geçer; ancak yine de Tarih unutmaz, bekler ve doğru zaman geldiğinde unutmadığını herkese gösterir. Ve artık zamanı geldi, hem de öyle bir geldi ki…

         Tarih; zulümlere, zalimlere dur demek için kendini göstermeye hazır. Bundan asırlar öncesinde de günümüzde de her söz, her eylem evrenin hafızasına kaydediliyor. Dağlar, denizler, Güneş, Ay, yağmur, toprak, tabiat şahit bütün fiillere ve sözlere. Biz farkında olsak da olmasak da bu böyledir. Farkında olmayanlar söylediklerinden ve yaptıklarından hiç pişman olmadan ahkâm kesmeye devam ediyorlar. Sanıyorlar ki zaman geçip giderken, gündem değiştirilirken unuttururlar söylediklerini ve yaptıklarını. Evet, belki insanların çoğu kendilerini esir etmişken akıllı(!) telefonlara, televizyon dizilerine, sanal ortamlara unutmuşlardır. Ama unutmayanlar da var bu memlekette ve unutmayanların yanında da koskoca bir Tarih var. Gazeteleri, televizyon kanallarını satın alarak kendi çıkarları doğrultusunda haberler yaptıranlar, koca bir milletin uyutulması ve uyuşturulması için türlü türlü oyunlar oynayanlar belki halkı kandırabilir ve yaptıklarını unutturabilirler, fakat asla Tarihi kandırmazlar ve Tarih hiçbir zaman unutmaz.

          Söylediğimiz sözler, yaptığımız eylemler kendimizden başkalarını da etkiliyorsa işte o zaman o sözlerimizden de yaptıklarımızdan da sadece şahsımız adına değil o insanlar adına da sorumluyuz demektir. Sözlerimiz, eylemlerimiz insanları olumlu etkiliyorsa ne mutlu bize, lâkin olumsuz etkiliyorsa işte o zaman zamanı gelince mutlaka bunun bedeli ödenecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. İlâhi adalet mutlaka tecelli eder. Tarih evrenin hafızası olarak yaratılmış. Tarihin önemini yeterince idrak edebilseydi insanlar çok okur ve düşünürlerdi elbet. Kütüphaneler dolup dolup taşardı.  Tarih sadece bir bilim dalı değildir; çok derin ve gizemlidir. Tarihin özü insanların büyük çoğunluğuna kapalıdır, duyuları aşan bir tarafı da vardır.

        Çok geç olmadan gösterilenleri değil, gerçekleri görelim artık; duymamızı istediklerini değil, hakikati duyalım artık. Zaman daralıyor, geri dönüşü çok çetin olan yollara girildi, geç olmadan U dönüşü yapmazsak iş işten geçecek ve koskoca bir millet daha ne olduğunu anlayamadan çok ağır bir bedel ödemek zorundayken bulacak kendini. Sadece kendimiz için değil, yarınlarımız için, gelecek nesiller için, bütün insanlık için biz ulus olarak özümüzü kaybetmeden dimdik ayakta durabilmeliyiz. Biz yıkılırsak mazlum milletlerin umudu da yıkılır. Biz sadece kendimiz için değil, bütün insanlık için güçlü olmayız, güçlü olmak zorundayız.

         Haydi, milletim; uyan, aç gözünü ve kulağını, kalk ayağa Tarih haklı ve doğru olanın yanında. Doğrul, önce kendini çek hesaba; sonra düşün, oku, anla, sor, sorgula, gör, duy, özgür ol. Özgürce sorgula. Sana dayatılanları değil, gerçekleri gör. Kendimizi doğrultmadan hiç kimseyi ve hiçbir şeyi doğrultamayız. Sormalıyız kendimize ne kadar adilim diye. Adalet öyle bir erdemdir ki zarar gördüğünde, zedelendiğinde ve yıkıldığında toplumun düzeni de devletin işleyişi de domino taşları gibi ardı sıra yıkılmaya mahkûmdur. Tarih ne zaman harekete geçer biliyor musunuz? Adaletsizlik ayyuka çıktığında…

          Adaleti yeniden doğrultmaya, ayağa kaldırmaya ve güçlendirmeye var mısınız? Varım diyenler, aklıselim düşünüp harekete geçmeli. Kelebek etkisi gibi adalete, iyiliğe, güzelliğe çırpılan her kanat güçlü bir rüzgâra hatta kasırgaya dönüşüp zalimleri de zulümleri de silip süpürmeye ve insanlığa özgürce nefes aldırmaya başlayacak. İşte o zaman insanlık yeni bir aydınlanma çağına girecek.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi