Çocuk yaşadığını öğrenır


Bu makale 2017-10-03 19:08:51 eklenmiş ve 421 kez görüntülenmiştir.
Yılmaz KARAÖZ

Yarenler : Eğer bir çocuk sürekli eleştirilmişse, "Kınama ve ayıplamayı öğrenir." Eğer bir çocuk kin ortamında büyümüşse, "Kavga etmeyi öğrenir." Eğer bir çocuk alay edilip aşağılanmışsa, "Sıkılıp utanmayı öğrenir." Eğer bir çocuk sürekli utanç duygusuyla eğitilmişse, "Kendini suçlamayı öğrenir.

" Eğer bir çocuk hoşgörüyle yetiştirilmişse, "Sabırlı olmayı öğrenir." Eğer bir çocuk desteklenip yüreklendirilmişse, "Kendine güven duymayı öğrenir." Eğer bir çocuk övülmüş ve beğenilmişse, "Takdir etmeyi öğrenir." Eğer bir çocuk hakkına saygı gösterilerek büyütülmüşse, "Adil olmayı öğrenir." Eğer bir çocuk güven ortamı içinde yetişmişse, "İnançlı olmayı öğrenir" Eğer bir çocuk kabul ve onay görmüşse, "Kendini sevmeyi öğrenir" Eğer bir çocuk aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse, "Bu dünyada mutlu olmayı öğrenir" der Dorothy Law Nolte

VELİLER NASIL YARDIMCI OLABİLİRLER?

Çocukların eğitimlerinde daha başarılı olabilmeleri için anne-babalar çocuklarına şu konularda yardımcı olabilirler: - Evde çocuğu ile okul hakkında konuşmalı ve okulda yapılan faaliyetlere ilgi göstermeli. - Çocuklarının okulda başarılı olmalarını istediklerini belli etmeli ve çocuklarının kariyer yapma isteklerini desteklemeli ve onlar için gerçekçi bir yol çizmeli. - Çocuklarının ilgi duyduğu hobi, spor, müzik gibi alanlara teşvik etmeli ve çocuğun gelişimine yardımcı olmalı. - Çocuklarına kitap okumak ya da birlikte kitap okumak, günlük yaşam düzeni içinde ev ödevlerini yapma, ev ödevlerini kontrol etme ya da çocuğun ödevlerinin içeriği hakkında konuşma alışkanlığı kazandırmak için Çocuklarının evde öğrenimleri teşvik edilmeli. - Çocuklarını cesaretlendirici tutum sergilemeli, çocuklarını desteklemeli, düzenli ve tertipli olmaya teşvik etmeli ve sıcaklık göstermeli. - Çocuklarının dersleriyle ilgili olarak okulla iletişim ve işbirliği içinde olmalı.

ÇOCUĞUN BAŞARISINDA ANNE-BABA

Yaşadıkları sosyal çevre, çocukların gelişimlerinde önemli rol oynamaktadır. Aile ise, bu çevrenin en temel ve önemli parçasını oluşturmaktadır. Çocukların kalıtımsal özelliklerinin ne kadar gelişip nasıl şekilleneceği ailede belirlenmektedir. Çocukların sağlıklı olarak gelişimlerini tamamlayabilmeleri ve okuldaki eğitim faaliyetlerini yürütebilmeleri için okul-aile işbirliği mutlaka gereklidir. Okulda kazanılan becerilerin ev ortamında pekiştirilmesi, eğitimin sürekliliği ve yaygınlaştırılması açısından aile büyük önem taşımaktadır

Bir Çocuk Değişir, Dünya Değişir...

Genel Olarak Davranış Sorunlarından Kaçınmak İçin Olumlu davranışları mutlaka fark edin ve ödüllendirin, Açık, basit ve tutarlı kurallar koyun, Olumlu yönergeler verin, ‘Yaramazlık’ yaptığında göstereceğiniz tepkileri önceden belirleyin. Ayrıca unutmamalıyız ki Her zaman kurallarla ilgili tartışmaktan, bağırmaktan, fikrinizi değiştirmek, kısasa kısastan ( sen bana vurursan, ben de sana vururum gibi) kaçınmalıyız.

OKULA GÖNDERMEDEN ÖNCE ;

 Öğrencinizin zamanında uyanmasını sağlıyor musunuz?   Öğrencinizin günlük bakımını yapıp yapmadığını kontrol ediyor musunuz?   Öğrencinizin kahvaltı yaparak okula gitmesini sağlıyor musunuz?   Öğrencinizi okula gitmeden önce kılık kıyafet yönünden kontrol ediyor musunuz?   Öğrencinize okula gitmeden önce tüm ders malzemelerini eksiksiz olarak alıp almadığını soruyor musunuz?  Öğrencinizin okula vaktinde ulaşmasını sağlayabiliyor musunuz?

OKULDAN GELDİKTEN SONRA ;

 Öğrencinizin gün içerisinde hangi dersleri gördüğünü ve neler öğrendiğini soruyor musunuz?   Öğrendiği dersler ile ilgili günlük tekrar yaptırıyor musunuz?   Ödevlerinin neler olduğunu sorup ödevlerini yapmasını sağlıyor musunuz? Öğrencinizi doğru yönlendirecek şekilde onunla ilgileniyor musunuz?   Öğrencinize uygun bir çalışma ortamı Hazırlayabiliyor musunuz? √ Öğrencinizi TV, internet ve telefon gibi zararlı olabilecek uygulamalardan uzak tutuyor musunuz?   Öğrencinize soru çözebileceği bir kaynak aldınız mı?   Öğrencinize, araştırma yapacağı bir imkân (ansiklopedi, internet vb.) sağladınız mı?   Öğrencinize düzenli olarak kitap okutuyor musunuz?   Öğrencinizin vaktinde yatmasını sağlayabiliyor musunuz?....Muhabbetle kalın…..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi