Önyargı iki ucu keskin bıçaktır


Bu makale 2017-09-25 01:00:36 eklenmiş ve 293 kez görüntülenmiştir.
Şuheda

           Düşünen bir varlık olarak sorgulamak, eleştirmek, gördüklerimizi ve duyduklarımızı akıl süzgecimizden geçirerek fikir sahibi olmak çok tabii ve gereklidir. Bir kişiyi yahut bir durumu eleştirel bir biçimde değerlendirdiğimizde bir yargıya varıyoruz. Lâkin çoğu zaman yargı ile önyargıyı birbirine karıştırıyoruz. Bilmeden, sormadan, sorgulamadan, görmeden sadece ve sadece üçüncü şahısların gördükleri ve duyduklarıyla bir yargıya varıyoruz daha doğrusu önyargıda bulunuyoruz. Bunu çarpıcı bir örnekle açıklamak istiyorum. Belki siz de vereceğim örneğe benzer önyargılar duymuşsunuzdur. ‘’Polisler, gözaltındaki insanlara gayr i ahlâki şekilde davranıyorlar, bu sebeple polislere güvenmiyorum.’’ Bu önyargıyı duyduğumda gerçekten çok üzüldüm. Gecesi gündüzü olmayan, halkın huzuru ve güvenliği için canlarını ortaya koyarak çalışan binlerce polisimizi, maalesef insan olma şuurundan yoksun bazı polislerle bir kefeye koyarak genelleme yapmak çok acımasızca bir yaklaşımdır. Evet, maalesef ki insan olamadan polis olmuş birtakım zatlar gayr i ahlâki davranışlar sergilemişse ki bunların kesinlikle polis teşkilatından çıkarılması ve gereken cezaları da alması şarttır. Ancak işini severek ve hakkıyla yapan binlerce polisimize bu şekilde önyargıda bulunmak kul hakkıdır, tek tek helâllik almak gerekir. Bu tarz bir önyargı sadece kişinin kendisini değil, onu dinleyip de aynı önyargıda bulunan kişileri de zehirler. Bu zehir halkın içinde yayılmaya başladığında insanların birbirine karşı güveni gittikçe azalır.      

           Önyargı adeta iki ucu keskin zehirli bir bıçak gibidir, kişinin kendisini de hak etmediği hâlde kötü zanda bulunduğu kimseleri de yaralar. Güvenin olmadığı yerde huzur da olmaz. Huzurun olmadığı yerde de mutluluk olmaz.

            Ne yazık ki günümüzde insanların birbirine olan güveni azalırken beraberinde huzur ve mutluluk da yitip gitmektedir. Lütfen karamsar olmayalım. Hâlâ güvenilir, iyi ve güzel insanlar var toplumumuzda çok şükür. İyilik ve güzellik bir tohum gibidir. Ekildiği yerde olumlu ve yapıcı düşüncelerle, en önemlisi de sevgiyle büyür. Önyargı ise bir zehirli bir sarmaşık misali önce kişinin kendisini sonra da çevresini ve toplumu zehirler. Elbette dikkatli ve tedbirli olmalıyız, ancak bunu yaparken önyargıda bulunarak kimseyi zan altında bırakmamalıyız.

           Herkesi bir kefeye koyarak şucu ya da bucu diye ayırmak, ötekileştirmek de bir önyargıdır. Maalesef günümüzde milletin menfaati ve halka hizmet etmek için çalışması gerekenlerden bazıları toplumu önyargılarıyla ayırıyorken biz toplum olarak bunu kendimize yapmayalım. Türk’ün töresine de inancımıza da aykırıdır önyargıda bulunmak yani suizan yapmak.

           He kim ki adil olmaz, hak yer ise elbet adalet yerini bulacak ve hak ettiği karşılığı alacaktır günün birinde. Yapılan hiçbir haksızlığın, haksızlık yapanın yanına kâr kalmayacağını unutmayalım. Dünyanın adaleti şaşsa da ilâhi adalet şaşmaz. Biz millet olarak öz değerlerimizi yaşar ve iyiliği, doğruluğu, güzelliği yayarsak hem düşüncelerimizle hem de fiiliyatımızla işte o zaman birbirimize olan güvenimiz artar ve daha huzurlu daha mutlu yaşarız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi