Giden gider, geriye vatanın gerçek evlatları kalır


Bu makale 2017-09-16 02:50:33 eklenmiş ve 341 kez görüntülenmiştir.
Şuheda

            Dinlemek, sessiz bir eylem olmasına rağmen eğer dinlediklerinizi akıl süzgecinden geçirip düşünüyorsanız sükûtunuz çok değerli bir hâl almış olur. Bazen dinlerken duyduklarımız bizi üzer. Son yıllarda sıkça duyduğum sözlerden biri beni derinden üzüyor. Bu söz şudur: ‘’Eğer imkânım olsa Avrupa’daki bir ülkeye gider, oraya yerleşir ve o ülkenin vatandaşı olurdum. Çocuğumu gelecek kaygısı olmadan konforlu biçimde büyütürdüm.’’ İşte bu sözleri duyduğumda bunları hiç duymamış olmayı isterdim, daha doğrusu şehitlerimizin kanıyla sulanmış vatanımızda bu sözleri söyleyecek kadar şuursuz kimsenin olmamasını dilerdim. Evet, günümüzde maalesef ki çoğu şey göründüğü gibi değil; içeride dışarıda öyle çok hain var ki vatanımıza, milletimize zarar vermek isteyen, yolunda gitmeyen onca durumun yanında denetim de çok zayıf bunun da farkındayız hepimiz… Her ne olursa olsun biz bu vatanın evlatlarıyız. Bizler Oğuz Kağan’dan bu yana anlı şanlı tarihimizin bizi bugünlere taşıdığı asil bir milletiz. Asaletimiz bizi biz yapan değerlerimizden, tarih boyunca mertliğimizden, yardımseverliğimizden, vatan ve millet aşkımızdan geliyor. Nasıl oluyor da yukarıda üzülerek yazdığım bu şuursuz sözleri söyleyebilecek kadar bencil ve duyarsız insanlarımız var içimizde. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yaptığımız Kurtuluş Savaşımızın üzerinden sadece 95 yıl geçmişken şehitlerimizin kanıyla canıyla müdafaa ettiği bu güzelim vatanımızda aydınlık yarınlarımız için çekilen onca çile, yaşanan onca acı ne çabuk unutuldu. Şehitlerimiz canlarını vatanımız için feda ederken bir an bile düşünmemiş ve korkmamışken zor günlerde ülkeyi terk etmeyi düşünmek ancak zavallı ve düşünme engelli insanlara yaraşır bir tutum olur. Asırlar öncesinde ne güzel söylemiş kutlu Bilge Kağan Han’ımız ‘’ Ey Türk, titre ve kendine dön.’’ Evet, bu öyle anlamlı bir söz ki, bugün fırsatı olsa yurdumuzdaki zorluklar karşısında daha konforlu bir hayat sürme hayaliyle kaçacak kadar özüne yabancılaşmış insanlarımıza söylenmesi gerekir. Vatanını ve milletini canı gönülden seven bir Türk olarak, Türklük özelliğinden uzaklaşmış insanlarımıza ‘’Titre ve özüne dön; dönemiyorsan giden gider, geriye vatanın gerçek evlatları kalır’’ diyorum.

 

           Biz bugünlerimizi sömürgeci ve işgalci devletlerin üzerine çullandığı topraklarımızı terk etmeyen, esareti kabul etmeyerek canlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, bütün silah arkadaşlarının, şehitlerimizin, gazilerimizin, vatanımız için mücadele eden milletimizin üzerimizde hakları var. Bu hakkı ödemek için her ne iş yaparsak yapalım sadece kendimizi değil, vatanımızı ve milletimizi de düşünmeliyiz. Vatanını ve milletini en çok seven, işini en iyi yapandır. Eğer bugün ülkemizde her yurttaşımız yaptığı işin hakkını vererek en iyi, en güzel şekilde yapsaydı bugün çok daha huzurlu, mutlu olurduk; eğitimde, hukukta, sağlıkta, üretimde, sanatta, ilimde ve bilimde çok daha ileri seviyelerde olabilirdik.

 

         Her ne olursa olsun kaçarak değil; vatanımıza, milletimize, öz değerlerimize, tarihimize sahip çıkarak, üzerimize düşen görevleri hakkıyla ve hakkaniyetle yerine getirerek, adil olarak, dürüstlükten asla taviz vermeyerek bize yakışan şekilde davranarak yarınlarımızın daha güzel ve aydınlık olmasına vesile olabiliriz.

 

         Sevmekle başlar her güzel iş; vatan, millet, bayrak ve insan sevgisi bizim özümüze dönmemizin anahtarıdır ve o anahtar içimizde derinlerde bir yerdedir. O anahtarı bulmamız ve yarınlarımıza bugünden güzel kapılar açmamız dileğiyle…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi