bursa escort Şüheda Saygı ve hürmet
Reklamı Geç
Advert
Advert
Saygı ve hürmet
Şüheda

Saygı ve hürmet

Bu içerik 1145 kez okundu.
Advert

           Türk milleti köklü bir millettir. Kadim bir millet olduğumuz için karakteristik özelliklerimiz vardır; bunlardan biri de saygı ve hürmettir.  Özünden kopmayanlar bu güzel özellikleri hâlen yaşıyor ve yaşatıyorken özünden uzaklaşanlar maalesef ki yozlaşıyorlar. Son birkaç yıldır dikkatimi çeken ve beni üzen bir durum bu yozlaşmaya verilebilecek isabetli bir örnektir. İnanıyorum ki siz de bu üzücü durumla karşılaşmışsınızdır. Peki, nedir bizi üzen bu yozlaşma örneği? Gün içerisinde çoğumuz toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz; otobüs, minibüs vb. vasıtalara biniyoruz. Küçücük çocuklar koltukta pervasızca otururken anneleri, babaları, ananeleri veya babaanneleri çocuğun başında ayakta duruyor; ne kendileri oturup çocuklarını kucaklarına alıyorlar ne de çocuğun ayaktaki başka bir büyüğe yer vermesi gerektiğini söylüyorlar. Nerede kaldı saygı, nerede kaldı hürmet… Bir de bunun yani çocuğunu oturtup ayakta çocuğunun başında beklemenin modern ve çağdaş bir tutum olduğunu düşünüyorlar. Bir başka örnek de anneler, babalar vb. büyükleri toplu taşıma araçlarında otururken, kucaklarına rahatça oturtabilecekleri yaştaki çocuklarını ya da ayakta rahatça durabilecek evlatlarını yanlarına oturtuyorlar da ayakta duran büyüklere yer vermiyorlar. Bu durumla ilgili verilebilecek başka bir örnek de şudur; toplu taşıma aracıyla giderken araca küçük çocuğuyla binen bir kişi gördüğümüzde hemen kalkıp yer veriyoruz; eskiden olsa yer verdiğimiz kişi teşekkür eder, koltuğa oturur ve çocuğunu da kucağına alırdı; şimdilerde ise teşekkür etme nezaketi bile göstermeden çocuklarını oturtup kendileri ayakta duruyor.  Bu durumla o kadar çok karşılaştım ki…

 

          O çocuklar için üzülüyorum, bizi biz yapan ve bizi farklı kılan güzel özelliklerimizi öğrenemeden, yaşayamadan büyüyorlar. Başta annelerin- babaların ve diğer aile büyüklerinin çocuklarına rol model olmaları gerekiyor. Çocuk saygıyı, sevgiyi, hürmeti, merhameti, hoşgörüyü, dürüstlüğü, kısacası bütün güzel özellikleri ve değerleri öncelikle ailesinden öğrenir. Ailesinden bunları yeterince öğrenemeyen çocukların bunları sonradan başkalarından öğrenmesi imkânsız değildir, ama zordur. Çünkü çocuğun kişiliği, karakteri üç yaşına kadar şekillenmiş oluyor. Temeli güzel olanın gidişatı daha da güzel olur. Ya temeli güzel olmayanın akıbeti nasıl olur?

 

            Biz toplu taşıma araçlarında bizden büyük biri bindiği zaman yer verme nezaketi gösteren saygılı ve hürmetli insanlardır. Peki, ne oldu da bu özelliklerimiz toplum içinde hızla kaybolmaktadır. O anneler, babalar bir gün gelecek çocuklarınız da onlardan beklediğiniz saygıyı, hürmeti size göstermeyecektir. Sizden, büyüklere saygı ve hürmet göstermeyi öğrenmedi ki, siz onlara model olmadınız ki, siz onlara doğruyu yanlışı tatlı tatlı anlatmadınız ki görmediği şeyi nasıl göstersin. İşte o zaman geldiğinde iş işten geçmiş olacak. Lütfen yol yakınken çocuklarınıza bizi biz yapan güzel değerlerimizi ve özelliklerimizi anlatın, yaşayın, yaşatın, model olun.

 

              Yukarıda anlatmaya çalıştığım durumlarla karşılaştığımda ‘’Gün gelecek, anneler efendilerini doğuracak.’’ sözü aklıma geliyor. Maalesef ki son yıllarda anne-babalar çocuklarının kölesi gibi, çocuklar da anne-babasının efendisi gibi davrandığı için toplumumuzda yozlaşma artıyor. Saygının olmadığı yerde huzur olmaz, hürmetin olmadığı yerde de mutluluk olmaz. Huzur, mutluluk gibi güzel duygular saygı ve hürmetle beslenip büyür. Aile yapısı bozulursa, toplumun yapısı da bozulur. Anne-babalar çocuklarının sınav notları, kazandıkları okulları, edindikleri meslekleri düşündükleri kadar ahlâki ve duygusal gelişimlerini de düşünselerdi bugün daha huzurlu, daha mutlu, daha güzel bir toplumda yaşıyor olurduk.

 

        Huzurlu, mutlu, güzel bir tolumda yaşamak için üzerimize düşeni yapalım ve çocuklarımızı öz değerlerimizle yetiştirelim…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X