TÜRK MİLLETİ’NİN DESTANI 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI


Bu makale 2017-08-29 18:39:33 eklenmiş ve 479 kez görüntülenmiştir.
Şuheda

            Bundan tam 95 yıl önce bütün dünya Türk Milleti’nin tarihe altın harflerle yazılan destanına şahit olmuştur. 30 Ağustos 1922’de özgürlüğü karakteri olmuş asil bir milletin; işgalci, sömürgeci devletlere boyun eğmeyişinin destanı yazılmıştır. Bu destanı yazanlar bizim atalarımızdır. Kimi şehit oldu kimi gazi… Vatanımız için, milletimiz için, bağımsızlığımız ve hürriyetimiz için, ay yıldızlı al bayrağımızın yurdumuzun semalarında özgürce dalgalanabilmesi için, ezanımızın hiç dinmemesi için canlarını feda eden askeriyle siviliyle, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla çocuğuyla yediden yetmişe koca bir milletin verdiği bu kutsal mücadele sayesinde başka devletlerin sömürgesi olmadan, esareti altında kalmadan onurlu ve özgürce yaşayabiliyoruz. Başka devletlerin esareti altına girmeden, sömürgesi olmadan bağımsız ve özgür yaşayabilmemiz için, vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için bütün varlığıyla mücadele eden başta kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bütün silah arkadaşlarıyla birlikte Millî Mücadelemize katılan bütün milletimize gönül dolusu şükran ve minnet duyuyoruz.

          Cengâver bir milletiz; cengâverliğimiz özgürlük, bağımsızlık, hak, hakkaniyet, adalet, merhamet gibi değerli kavramların binlerce yıldır atalarımızdan nesiller boyu karakteristik miras olarak genlerimize işlenmiş olmasındandır. Biz millet olarak özümüzden, bizi biz yapan değerlerden ayrılmadığımız sürece ilelebet özgür ve bağımsız olarak yaşayarak insanlık tarihinde unutulmaz güzellikte izler bırakmaya devam edeceğiz. Yeter ki hür bir vicdanla ve berrak bir dimağla şanlı geçmişimize bakmasını ve tarihi doğru anlayıp yorumlamasını bilelim.

           Biz köklü bir milletiz. Büyük Hun Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kadar Türk Milleti nice devletler kurmuş, kurduğu devletler zamanla tarihteki miladını doldurmuş, yıkılmış olsa da bayrağımız her zaman dalgalanmıştır semalarımızda. Geçmişten günümüze kadar, üzerindeki sembolü ve rengi değişse de aslında Türk’ün bayrağı hiç yere düşmeden devir teslim olmuştur. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sahip çıkmak, onu payidar kılma ülküsüyle yaşamak ve bu uğurda çalışmak milletini seven bütün yurttaşların en önemli vazifesidir. Geçmişle bugünü birbirinden ayırmaya çalışmak, şuurlu bir insanın yapacağı bir iş değildir. Büyük önderimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk ‘’Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!’’ sözüyle tarihimize, atalarımıza olan derin saygı ve sevgisini, Türk’ün geçmişten bugüne ve geleceğe bölünmez bir bütün olarak varlığını devam ettirdiğine de işaret etmektedir. İşte bu sebepledir ki 30 Ağustos Zafer Bayramı aynı zamanda Türk Milleti’nin destanıdır. Milletimizin bağımsızlığı, birlik ve beraberliği için, vatanımızın bütünlüğü için, bayrağımızın semalarımızda dünya döndükçe dalgalanması ve ezanımızın kıyamete kadar hiç dinmemesi için tarihimizi okumalı, anlamalı ve sahip çıkmalıyız. Geçmişimize sahip çıktığımız oranda geleceğe sağlam adımlarla varabiliriz. Bu sebepledir ki her Türk’ün evinde Atatürk’ün büyük eserlerinden biri olan ‘’Nutuk’’ bulunmalı ve anlayarak okunmalıdır. Nutuk’u okuduğumuzda, bugün milletimizin ve vatanımızın üzerine oynanan oyunların farkına daha iyi varabiliriz. Çünkü geçmişte olduğu gibi günümüzde de sömürgeci devletlerin ve emperyalizme hizmet eden hainlerin oynadıkları oyun aynı oyundur, kurdukları düzen aynı düzendir. Tarihimizi doğru anlayıp yorumlayabilmeliyiz ki aydınlık bir gözle günümüz kuşağında oynanan oyunların farkına varabilelim. Unutmayalım ki geçmişini bilmeyen ve tarihine sahip çıkmayan milletlerin gelecekte yeri yoktur. Millî ve manevî değerlerimizi yaşadığımız ve yaşatabildiğimiz sürece, Tarihimize sahip çıktığımız müddetçe milletimizin boynu eğilmez.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi