Var olma telaşı…


Bu makale 2017-07-12 03:37:48 eklenmiş ve 601 kez görüntülenmiştir.
Şuheda

İnsanoğlu, hayat serüveni dizelerinde bulunduğu kadarıyla değil, bulunmadığı kadarıyla esasında varlık mücadelesinde bulunur. Nedir bunlar diyecek olursanız; birincisi insan evladı pençesinden kurtulamayışı. İkincisi insan literatürü beyannamesi adı altında uğradığı komplikasyondur. Daha geniş çerçeveden ziyade daha dar bir anlatımla direkt anlaşılır olan tutum ise, insanın öz benliğiyle örtüşmeyen tutum sergilemesi durumudur.

 

Şimdi var olma durumunda olanlarımız, hiçbir zaman konunun kendi adına yansıma yapmasından başka bir düşünce içinde asla bulunmamasıdır. Bunu kabul görenler ya da görmeyenler olarak algıda bulunulması durumundan ziyade, direkt kendi içimizdeki mekanizmanın çarkına bakarak işlevsel hale dönüştürebilsek keşke. Örneğin, yapılan bir hatanın yanlışın dizeler topluluğu adı altında sömürülen insanlar. Biraz daha açık yazacak olursak bir insanın diğer insana uyguladığı koşulun ağırlığı, buradaki ağırlık kocaman bir kütle olan hata ve yanlış.

 

Peki doğrunun kaybolup gitmesinde, kim etken rol üstlenmiş oluyor?

 

İşte arkadaşlar, günümüz koşulları maalesef böyle bir var olma durumunda, biz insanları birer kafese hapsetmekten öte, var olma adına insanın insana yaptıklarıyla çekilenlerin maalesef çektirenlerin gün yüzündeki şaşalı pırıltılı varlıkları görülüp onaylanıyor.

 

Mutlak suretle kaçınılmaz olan varlığımızın, kendimizce görülüp bilinmesi, bir başkası tarafından asla yanlışta bırakılmaması adına, kendi literatürümüzün keşfini yapabilmeliyiz, yoksa çekilenler topluluğu olarak kalmaya mecbur bırakılırız arkadaşlar...

 

Bugün insan varlığıyla sıfata mazhar oluyor, hangi sıfatın kimliği içine girecekse, onun kurallarıyla varlığını daim ettirebiliyor. Yapılmakta olan kurallar esasında, var olma telaşının silinip süpürülerek, tek bir mekanizmaya bağlayan kuralın kuranı olarak karşımıza çıkmasıdır. Şöyle ki, insan inandığı, kabul gördüğü, tasdik ettiği, kendi düşünce oluşumu çerçevesinde yapa geldiklerinden, bir anda sıyrılarak, soyunmaya başlayan değişimin, yegâne temelini oluşturanın, varlığa getirdiği yaptırımlardır. Herkesçe çok iyi bilinen bir uygulama olduğu zaten aşikardır.

 

İnsan, nefes alırken, varım, yaşıyorum, hayattayım dediği anda, koşuluna uyduklarıyla, düştüğü durumun pekte varlığını umursamadığı gerçeğidir. Çünkü, çıkarı uğruna koşullandırılmış uygulamanın çarkındadır varlığı. Hâlihazırda yaşanılan hayatların tüm bağlamları şu an böyle akıp gitmektedir. Kim ki varlığını, koşullandırılmış bu tür uygulamalardan ayrıştırabiliyor, işte o zaman varlığıyla gelen yaşamın farkını bilip tadıyor.

 

İnsanoğlu vardır, var varsa, varlığından vardır...

 

Varlığın var olma telaşıyla aşınan insan, aştıklarıyla var olandır. Varılamayan varın, var olma telaşı gibi bir derdi zaten olamaz. Vardırmayan varlardan, varlığımızı koruyalım. Varımızı yoğumuzu var edenden öte varsızlardan olmayalım.

 

Bu kadar var olma telaşının sürüklediği amansız mücadelede, kendini gösterebilmedeki en yetkin etkenin, içimizi var edenin var gücüdür.

 

Bugünün varlığında, yaşaya durduğumuz tüm hengâme dolu hayatın, artıklarından, atıklarından sıçratmayalım varlığımıza... Varlığında, var olan tüm güzelliklerin, tüm yaşanabilirliklerin, tüm sindirebilindiklerin, varlığımızca var edilebilmesi umuduyla hoşcakalın…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Hatasız insan olmaz
Nuray Erdem 2017-07-15 22:52:07
Hâlihazırda yapılan yanlışlarla günümüzü kurtaramayız. İyi ve doğruda kalabilmek adına varlığımızı virüslü varlıklardan koruyalım... Yüreğine gönlüne sağlık güzel insan :)))
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi