bursa escort Şüheda Var olma telaşı…
Reklamı Geç
Advert
Advert
Var olma telaşı…
Şüheda

Var olma telaşı…

Bu içerik 1186 kez okundu.
Advert

İnsanoğlu, hayat serüveni dizelerinde bulunduğu kadarıyla değil, bulunmadığı kadarıyla esasında varlık mücadelesinde bulunur. Nedir bunlar diyecek olursanız; birincisi insan evladı pençesinden kurtulamayışı. İkincisi insan literatürü beyannamesi adı altında uğradığı komplikasyondur. Daha geniş çerçeveden ziyade daha dar bir anlatımla direkt anlaşılır olan tutum ise, insanın öz benliğiyle örtüşmeyen tutum sergilemesi durumudur.

 

Şimdi var olma durumunda olanlarımız, hiçbir zaman konunun kendi adına yansıma yapmasından başka bir düşünce içinde asla bulunmamasıdır. Bunu kabul görenler ya da görmeyenler olarak algıda bulunulması durumundan ziyade, direkt kendi içimizdeki mekanizmanın çarkına bakarak işlevsel hale dönüştürebilsek keşke. Örneğin, yapılan bir hatanın yanlışın dizeler topluluğu adı altında sömürülen insanlar. Biraz daha açık yazacak olursak bir insanın diğer insana uyguladığı koşulun ağırlığı, buradaki ağırlık kocaman bir kütle olan hata ve yanlış.

 

Peki doğrunun kaybolup gitmesinde, kim etken rol üstlenmiş oluyor?

 

İşte arkadaşlar, günümüz koşulları maalesef böyle bir var olma durumunda, biz insanları birer kafese hapsetmekten öte, var olma adına insanın insana yaptıklarıyla çekilenlerin maalesef çektirenlerin gün yüzündeki şaşalı pırıltılı varlıkları görülüp onaylanıyor.

 

Mutlak suretle kaçınılmaz olan varlığımızın, kendimizce görülüp bilinmesi, bir başkası tarafından asla yanlışta bırakılmaması adına, kendi literatürümüzün keşfini yapabilmeliyiz, yoksa çekilenler topluluğu olarak kalmaya mecbur bırakılırız arkadaşlar...

 

Bugün insan varlığıyla sıfata mazhar oluyor, hangi sıfatın kimliği içine girecekse, onun kurallarıyla varlığını daim ettirebiliyor. Yapılmakta olan kurallar esasında, var olma telaşının silinip süpürülerek, tek bir mekanizmaya bağlayan kuralın kuranı olarak karşımıza çıkmasıdır. Şöyle ki, insan inandığı, kabul gördüğü, tasdik ettiği, kendi düşünce oluşumu çerçevesinde yapa geldiklerinden, bir anda sıyrılarak, soyunmaya başlayan değişimin, yegâne temelini oluşturanın, varlığa getirdiği yaptırımlardır. Herkesçe çok iyi bilinen bir uygulama olduğu zaten aşikardır.

 

İnsan, nefes alırken, varım, yaşıyorum, hayattayım dediği anda, koşuluna uyduklarıyla, düştüğü durumun pekte varlığını umursamadığı gerçeğidir. Çünkü, çıkarı uğruna koşullandırılmış uygulamanın çarkındadır varlığı. Hâlihazırda yaşanılan hayatların tüm bağlamları şu an böyle akıp gitmektedir. Kim ki varlığını, koşullandırılmış bu tür uygulamalardan ayrıştırabiliyor, işte o zaman varlığıyla gelen yaşamın farkını bilip tadıyor.

 

İnsanoğlu vardır, var varsa, varlığından vardır...

 

Varlığın var olma telaşıyla aşınan insan, aştıklarıyla var olandır. Varılamayan varın, var olma telaşı gibi bir derdi zaten olamaz. Vardırmayan varlardan, varlığımızı koruyalım. Varımızı yoğumuzu var edenden öte varsızlardan olmayalım.

 

Bu kadar var olma telaşının sürüklediği amansız mücadelede, kendini gösterebilmedeki en yetkin etkenin, içimizi var edenin var gücüdür.

 

Bugünün varlığında, yaşaya durduğumuz tüm hengâme dolu hayatın, artıklarından, atıklarından sıçratmayalım varlığımıza... Varlığında, var olan tüm güzelliklerin, tüm yaşanabilirliklerin, tüm sindirebilindiklerin, varlığımızca var edilebilmesi umuduyla hoşcakalın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X