bursa escort Şüheda MİLAT
Reklamı Geç
Advert
Advert
MİLAT
Şüheda

MİLAT

Bu içerik 897 kez okundu.
Advert

Kıldan ince, yünden kalın, dar boğazdan nasibini alamayanlar ordusunda kurulan, koca kazanlar kaynar durur. Ocak, yakmış ateşini kavurur pişirir. Elden gelecek öğünün vakti var mı ki beklenilsin?  Yokun varlığında ısınalım, ısıtalım içimizdeki yüreğimizi.

Hani evveliyat penceresinde, bekleyip duranlar topluluğumuzla, yakın temas içine hele bir dalıverelim. Vardı ya, zamanın birisinde, unutulmuş hakikatler nerden bilebiliriz, kim bilebilir, bakmışsın karşına çıkıvermiş, olmayacak şey değil hani..

Lafı nereye getireceğimi, şimdiden merak edenler adına da, şöyle merak düşse;

Hani bir zamanların, paylaşılamayan her ne güzelliği varsa, yanında biten dikenlerin, dili olsa da, bir konuşsa;  Derman çağlar, çağlar akar ırmak olup giderde, süzülür toprağın anası, gök yarılır şimşek çakar durulmaz. Ecdadın gölgesinde yeşerir yeni doğan yavrucaklar, kim ola ki sarıp sarmalar ? Bu gök kubbeyi  yaradan da çekilen kılıçlar var mı ? Hükmü bucağı salt olanda kalmış. Kervan geçmez, artık ne diline dolarsın, şimdi gelirler diye. Yokluk, yakmış bayırı çayırı, hâlden anlayanda kalmamış ki hâl, denilecek olanda kavrulmuş ata yadigarı topraklarda. Salınan yürek kopmuş gelmiş, cengaverce sürmüş atını, vurmuş kırbacını, durur mu deli yürekli  yağız delikanlı, durur mu kınalı gelinler, ferman dinlemez.

Gönül ocaktır, bağrı yakan ocaktır. İnleyen yürek, yorulur kalır mı sandın ? Yanıldın be koca oğlan, sanma yürek kalır, yüreksiz korkaklara kaldırmayandır yakılan ocaklar. Bir nefer gibi çağlayan, nefeste sönmeyen, yarına bırakmayanda kurulandır ocak.  Yokun yanlışlığında yanandır ocak.  Sarılıp giden de bitendir ocak. Yetmeyende bitendir ocak. Sayısız makamdır ocak.

Satılık olmayan, yalansız dolmayan her ne var ise, şu hayatta salkım salkım uzayıp giden yalansızlığın değersizliğin hacmi kadardır o bitmekteki dikenler. Gün uzun, zaman geniş, durulacak vakit midir ?  Şemsiyeni al çık korkuyorsan, korkuların kadardır, yalnızlığındaki büyüyen dikenli otlar. Ne diye atarlanır durursun ki, ataların mı atadı atılan toprağın altında kalıp yitenleri. Yokluğunda kaynayan yaradır yara, yaralar bağlayamaz kabuk, bağdır yara.

Kimliğini kaybetmişsin, ararsın arastada, sonunu mu ararsın? başını mı? İlmillah diyen dilin nerde kaldı?  Yolun sonuncu başıdır da, baş tutamayanın hâli, hâliyle hâl olur. Hâlindedir halkın halveti, halvetimi kalmış hâlin, hatırdadır hâl. Hâlden anlayan, dilden şaşmayan, gönülden yılmayan, koca yürekliler aranmaktadır. Arananda anarda aranmayı, bakma nazıyla nezdinde kalmış. Olur bir gün oda olur olan olanda der gider..

Şimdi arkadaşlar, yazılanlar yazıldı epeyce, karma karışık gelen sözler, kafayı karıştırıp, başı sarmayan kelimeli cümleler.. Evet haklısınız, çok karışık, sebebi ise karıştırmak, özellikle kasıtlı olarak karıştırmak. Neyi ?  Aklımızı..

Farklı farklı seslerden, duyulanlar şimdiden kulağıma gelir gibi sanki;

- önce yazı yazmasını öğrensin kardeşim.

-Başı ne diyor, ortası ağlıyor, sonu bağırıyor..

-Kesin kafayı bozmuş..

Gibi diyenler, düşünenler için diyorum ki, karıştırdım çünkü, dibine tutmuş düşünceler, birazcık yerinden oynayıp kaysın, hareket etsin, belli mi olur o aranılan hakikat, beklenilen mucize, ortaya geliverir. Neyin hakikati derseniz, Hak’ın verdiği insanlık.. Beklenilen mucize ise, insanlık için başlayacak olan yeni bir milat olsa dır.. Miladımız insanlığımızda, insanda miladi takvimde…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X