Çocuk Nasıl Sorumluluk Kazanır?

Çocukları dış referansla değil, her zaman iç referansla ve değerlerle yetiştirmeliyiz. Söylemlerin özünde değer olmalı. Bu durumda çocukların pusulaları her zaman ellerinde olacaktır.
Bu makale 2017-02-28 20:16:19 eklenmiş ve 2119 kez görüntülenmiştir.
Yılmaz KARAÖZ

Yarenlerim; çocuk sıranın önüne geçiyor. Baba da uyarıyor: “Amca kızar.” Çocuk bir daha deniyor. Bu sefer anne uyarıyor: “Oğlum ayıp.” Acaba bu söylemlerle büyüyen çocuk nasıl bir birey olur?

DIŞ REFERANSLI AİLE: Dış referanslı aile çocuğunu korkuyla ve tehditle büyütüyor. Bu korkuyu ya kendisi yaratıyor ya da bir dış otoriteyi kullanıyor. Çocuğa bir iş yaptırmak için, “Bak amca kızar.” diyor. Ya da toplumsal baskıyı kullanıyor, “Ayıp!” diyor. Çocuk dış referanslı büyüyor.

ÇOCUK NE ÖĞRENİYOR? Çocuk bu durumda talimatla ve korkuyla iş yapmayı öğreniyor.
Kendisi inisiyatif alamıyor.Başında bir otorite (müdür, patron, öğretmen) olmayınca iş yapmıyor. Etki yaratmıyor. En önemlisi de “Ben ne istiyorum?” sorusundan ziyade “Otorite ne istiyor?” sorusunu soruyor.

ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE: Bu çocuklar ailesine sevgi de duyamıyor. Çünkü sevgi ile korku/endişe aynı yerde bulunamaz. Sevdiğimiz şeylerden korkmayız. Korktuğumuz şeyleri sevmeyiz. Bu aileler çocuklarına rehberlik de yapamıyor. Çünkü çocuklar yanlışlarını ve hatalarını korktuğu için ailesiyle paylaşmıyor.

KORKUYA VE DIŞA BAĞIMLILIK: Öğretmen Liderliği Projesi’nde bir öğretmen çocukların sorumluluk düzeyini anlamak için çocuklardan veri topluyor. Bu bağlamda onlara bir soru soruyor: “Ödevini yapmayanlar için ne yapalım?” Cevaplara bakın:1-Yanlış davranışları 100 defa yazdıralım. 2-Tekrarlanan davranışı ailelere bildirmeliyiz. 3-Her yanlış için para cezası verelim. 4-Pasta aldırıp sınıfa dağıtalım. 5-Sınıftan özür diletelim. 6-Okul idaresine gönderip cezalandıralım. Ne görüyorsunuz? Çözümlerin hepsi dış referanslı. Ya ceza var ya da dış otoriteye gönderme.Dış referanslı bu çocukların sorumluluk almasını bekleyebilir miyiz? Bu düşünce tarzını kim oluşturdu? Aile ve öğretmen. Peki, ne yapılmalı?

SORUMLULUK KAZANDIRAN AİLE: Sorumluluk kazandıran aile kural koyuyor ve o kurallar içinde çocuğa seçme özgürlüğü veriyor. Kurallar da ailenin değerlerine bağlı oluyor. Kuralların bir özelliği de var. Hem anne hem baba kurallarda hemfikir. Baba, sıranın önüne geçen çocuğa “Amca kızar.” demiyor.“Oğlum, sıranın önüne geçmek o kişilere saygısızlık olur. Bizim ailede saygı önemlidir.” diyor. Anne, “Yere çöp atma, ayıp!” demiyor. “Oğlum! Biz çevreye saygılıyız.” diyor. Bu durumda çocuk dış değil, iç referanslı yetişiyor.

PUSULA NE? Çocuğun pusulası korku, talimat, otorite değil, kendi değerleri oluyor. Bu çocuğu kontrol etmenize gerek yok. Onu kendi değerleri kontrol eder. Bu çocuk “Başkaları ne ister?” ya da “El ne der?” değil, “Ben ne istiyorum?” ve “Benim için ne önemli?” sorularını soruyor. Peki, bu durumda diğer insanlar önemsiz mi olacak?

DİĞER İNSANLAR:Tam tersi; bu çocuklar diğer insanları daha çok önemsiyor.Çünkü diğer insanları kontrol eden, talimat veren, ayıplayan olarak görmüyor.Korkunun yokluğu, sevgiyi öğretir. Dahası değerleri güçlü olan çocuk, diğer insanlara saygı göstermeyi de öğrenir.

Sonuç olarak çocukları dış referansla değil, her zaman iç referansla ve değerlerle yetiştirmeliyiz. Söylemlerin özünde değer olmalı. Bu durumda çocukların pusulaları her zaman ellerinde olacaktır.

Muhabbetle kalın….

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket
Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi