Advert
Helikler...
Yılmaz KARAÖZ

Helikler...

Bu içerik 232 kez okundu.
Advert

Yarenler, Anadolu köylerinde çokça kullanılır helikler. Çok gösterişli değildirler ama inanılmaz iş görürler. Bazen devasa yapılar onlarsız yükselememiştir. Tabii ki beton ve çimento icat edilmeden. Haydi bilmeyenleri merakta bırakmayalım. Helik yassı, düz, yuvarlak ve şekilsiz her türlü küçük taşlara denir. Taş duvarlar yapılırken asırlardır büyük taşların dengesini sağlarlar duvarlarda. Büyük taşların boşluklarını doldurup asırlara meydan okumasını sağlarlar. O güzelliklerin geleceğe taşınmasını sağlarlar ama ne görünürler, ne anılırlar….

Sevgi ve sevme duygusu da bir heliktir insan eğitiminin içinde. Dışardan getirilip  konulamaz sistemli bilgiler gibi. Bir teoremi, denklemi veya kanunu yoktur kalıplaşmış. Her insanda ayrı ayrı tezahür eder,açığa çıkar. Vücutta var olan ama görülemeyen organ gibidir. İşine sevgi karışırsa işin sağlam olur. Aşına sevgi karışırsa, aşın lezzetli olur. Yuvana, ailene katarsan gelecek olur,mutluluk olur,sağlam karakterli çocuk olur.Bu küçük helik kullanılmaya değmez mi yarenlerim?.... Çünkü insan en çok severken insandır.

Vicdan ve vicdanlı olmak da görünmez dışarıdan. Kalmıştır vücudumuzun ve ruhumuzun bir köşesinde. Kullanırsan insan olursun. İnsan olmak tek başına bir dünya olmaktır. Kullanırsan millet olursun. Tek başına bir millet gibi iş görürsün. ’’Kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir.’’ der, bir söz büyüğü. O vicdan heliğini kullanırsan, bir millet olursun, millet kadar büyük bir insan olursun, yapıcı, onarıcı, çevreci, yardımsever adam gibi adam olursun. Bu küçük helik kullanılmaya değmez mi yarenlerim?.... Çünkü insan en çok korurken insandır. 

Tebessüm, gülümsemek çok ucuz, çok kullanışlı, çok latif, ince bir davranıştır. Kararlılık ister yapmak için. Zorla gelmez yüzümüze, dudaklarımıza. Sevgi servis eder vicdan sunar onu size. Ama rahatlatır karşımızdakini. Kaygılarını giderir. Korkularından uzaklaştırır. Güvende olduğunun imzasıdır sanki karşımızdakine. Güven samimiyet getirir. Samimiyet ortak çalışma isteği oluşturur. Beraber yaşama zevki kazandırır. Hayatının anlamlandığını fark ettirir. Karanlıklara aydınlatan güneşe benzer. Dağıtır karamsarlıklarımızı. Bu küçük helik kullanılmaya değmez mi yarenlerim?.... Çünkü tebessüm sadakadır…. 

Saygı ne güzel bir heliktir. Ama çok görünür bir yerde değildir. Çevreden etkilenir. Ya çabuk bozulur veya çabuk çoğalır bir özelliktir. Saygı hassastır örselemeye gelmez. Nadirdir her zaman diliminde bulunmaz. Ama bütün bakış açılarını değiştirir bir anda. Etkisi müthiştir,hızlı olur hızlı yayılır. Büyüğün küçüğe, küçüğün büyüğe, zayıfın kuvvetliye, kuvvetlinin zayıfa, açın toka, tokun aça bakışını değiştirir. Daha binlerce etkisi vardır. Çirkini dahi güzel gösterir!..Hasılı kelam saygı sosyal toplumun en kuvvetli bağıdır. Bu küçük helik kullanılmaya değmez mi yarenlerim?.... Çünkü, saygı kibiri kırar, mütevaziliğin doruğuna ulaştırır…

Yardımseverlik en ulvi duyguların başındadır. İnsanı insan eder.Kainata sultan eder.Hep kendimizden aşağıdakilere bakmamızı sağlar. Bu sayede var olanlarımızı fark etmemizi sağlar.Var olanlarımızı doğru kullanmamızın bizi mutlu edecek en iyi davranış olduğunu inandırır. Yardım etme zevkine vardırır insanı.Karşılık beklemeden yardım etmektir bir adım ötesi. O yardım duygusu, karşımızdakilere ne kadar önemli olduklarını hatırlatır. Önemsenen insan önemser. Neme lazımcılık yapmaz. İşini baştan savmaz.Etrafına ışık saçan yürekli bir insan olur. Bu küçük helik kullanılmaya değmez mi yarenlerim?....Çünkü,yardım edene yardım edilir… 

Güzel duygularla bakmak (hüsn-ü zan) harika bir heliktir. Hüsn-ü zan etmek insanı gördüğünü değerlendirmeye yönlendirir. Görmediği hakkında yorum yaptırmaz,yargı kurdurmaz. Yargısız infaz yapmaktan alıkoyar. Hüsn-ü zan bütün duygu ve düşünceleri güzelleştirir. İnsanın bakışı, gülüşü, düşüncesi, duygusu, işi, çevresi v.b her şeyi güzelleşir. İnsan güzelleşirse dünya güzelleşir dostlar. Bu küçük helik kullanılmaya değmez mi yarenlerim?.... Çünkü; güzel duygularla bakmayı güzel bakan insanlar başarabilir….. 

Hayatımızda işe yarayan,bizi ayakta tutan, bizi farklı kılan, bizi tanıtan bir çok küçük ayrıntı yani helik vardır. Bunları zanaatımızın, sanatımızın ve o kocaman ilimlerin arasına uygun şekilde yerleştiremediğimiz zaman kültür diye bir şey kalmaz. İlim zulüm aracı olur. Panzehir zehir olur. Adalet göreceli (izafi) olur. Özgürlük hayal olur. Bazen küçük şeyler büyük kuvvetleri barındırır atom gibi. Dağ gibi yükleri taşır tohum gibi. Duygularımıza anlam kazandırır nokta gibi.. Varlıkları hep mutluluk verir. Ferahlandırır insanları. İnsanların hayırlısı insana hizmet edendir.

Hayatımızdaki helikleri unutmamak dileğiyle muhabbetle kalın….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X