Advert
Karneler ne ifade eder?
Yılmaz KARAÖZ

Karneler ne ifade eder?

Bu içerik 234 kez okundu.
Advert

Yarenler, yine  uzun ve yorucu bir eğitim-öğretim yılının sonlarına geldik. Karnelerimiz çocuklarımızın elinde evimize geldi. Çocuklar,yaşadıkları uzun bir heyecanlı zaman diliminden çıktılar. Tüm bir yılın değerlendirmesi olan karnelerini aldılar. Karne, hemen hemen bütün yaş grupları için önemli bir kavramdır. Bu önem, bazıları için heyecan ve mutluluk getirirken, bazıları içinse korku ve endişe getirebilmektedir. Bu nedenle, bu dönemde özellikle anne-babalar çocuklarına ilişkin nasıl bir tutum sergileyecekleri konusunda rehberliğe ihtiyaç duymaktadırlar. İşte karne alan çocuklarımızın anne-babalarına birkaç öneri:

 

Karne, bir sonucu ifade eder. Dolayısıyla bu sonucu meydana getiren bir süreç yaşanmıştır ve sonuç eğer beklenen gibi değilse süreç mutlaka değerlendirilmelidir. Karnede yer alan düşük ya da beklenmedik notlar yerine, öncelikle başarılarını tebrik edin. Başarılarını önemsemek ve takdir etmek, onun diğer alanlarda da kendine güvenmesini sağlar. Çocuğunuzun onunla gurur duyduğunuzu bilmesi, pek çok maddi hediyeden daha büyük bir doyum sağlar.

 

Çocuğunuzun karnesinde gelen düşük ya da zayıf notları onun kişiliği ya da zekası ile ilişkilendirmek, onu daha aşağı çekmekten başka bir işe yaramaz. Bunun yerine söz konusu süreci konuşabilir ve bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğinizi kararlaştırabilirsiniz. Konu ne olursa olsun, fiziksel ya da sözel şiddet bireyin içsel süreçlerinde derin izlere, korku ve endişeye neden olur. Bu durum da çocuğunuzun hem sizinle hem de sosyal ilişkilerinde çatışma yaşamasına kadar giden bir süreci beraberinde getirir. Böyle bir tutum yerine çocuğunuzu kazanmaya yönelik, iyi iletişim içeren bir tutum onun gelişimi ve ruh sağlığı açısından daha çok işe yarar.

 

Çocuğunuzun karnesini gördüğünüzde yapacağınız en son şey, onu diğerleriyle kıyaslamak olsun. Komşunun oğlunun matematik notu daha yüksek, veya kardeşinizin kızının tarihi daha iyi olabilir. Böyle bir tutum, çocuğunuzun bundan sonraki yaşamında sürekli diğerlerini referans almasını sağlar. Dolayısıyla büyüme sürecinde kendi içsel gücünü fark etmek yerine, başkalarının başarı ya da başarısızlıklarının neresinde olduğuna odaklanacaktır. Beklenmedik karneler için çocuklarınızı cezalandırmak doğru değildir. En başta söylediğim gibi bu bir sürecin sonucudur. Bu süreçte sizin de sorumluluklarınız vardı.Dolayısıyla bu sonuçtan anane ve baba olarak size de bir pay düştüğünü unutmayınız. Sonuç beklenen gibi değilse, süreci tıkayan veya doğru olmayan bir müdahale var demektir. Bunu ya kendiniz veya uzman eğitimcilere tespit ettirip,psiko-sosyal bir onarıma başlamanız gerekir. Bu aşamada da çocuğu yalnız bırakmak, suçlamak, ileriki aşamalarda çocuğun duygularını ifade etmesini güçleştirir. İçine kapanıp,sizin hiç hoşlanmadığınız yeni bir dünya oluşturur içinde. Bunu da erişkin olup önünüze bambaşka bir kimlikle çıktığında anlarsınız ama geç kalmış  olursunuz Allah korusun.  Bir anne baba olarak duygularınızı doğru ve yapıcı ifadelerle anlatmak çok büyük önem taşır onların tazecik yüreklerinde. Unutmayın siz ona inanırsanız, o da kendine inanmaya başlar.

 

Karne her eğitim döneminin sonunda verilir. Bu durum sürecin bittiği anlamına gelmez. Daha o çocuğun hayatında böyle zaman dilimleri çok olacaktır. Hayat kapılarının ilkinde onun hayallerini bir çırpıda yıkmak, hayatın diğer kapılarının da tümden yüzüne kapandığı hissine kaptırır o körpecik yavrunun. Artık onulmaz yürek yarasını nasıl tamir edebilirsiniz veya edebiliriz bilmem. Bu sene çocuğunuz beklediği, hayal ettiği notları alamamış olabilir, ama doğru dokunuşlarla bu sonuç yeniden inşa edilebilir. Siz bu bakış açısını benimserseniz, çocuğunuza ileride olumsuz yaşantıların değişebileceğine ilişkin olumlu bir zihinsel işleyiş kazandırabilirsiniz. Ve inanın bu, karne de yazan birkaç rakamdan daha değerli bir kazançtır.

 

Yarenler; karneler, çocuğunuzun anlık öğrenmelerinin yansımasıdır.Yeteneklerinin ve yapabileceklerinin son noktası değildir.Ulaşabileceği başarıların sınırlarını çizmez. Onun kişisel ve bedensel yeteneklerinin hepsini ölçmez. İlerde ulaşabileceği, keşfedeceği, zevk alıp uygulayabileceği binlerce seçeneği onun iç dünyasında saklıdır. Allah insanın içine öyle gizli cihazlar yerleştirmiştir ki; hep uygun bir ortamı bekler gelişmek ve geliştirilmek için. Bize düşen o gizli hazinelerin ortaya çıkmasını engelleyecek hatalar yapmamaktır çocuğumuzun eğitiminde. Unutmadan söyleyeyim; okula giden çocuğumuzdur, biz değiliz. İçimizde kalan heveslerimizi dayatıp çocuğumuzun yeteneklerini köreltmeyelim. Alamadığımız notları isteyip yükünü artırmayalım. Özendiğimiz her şeyi çocuğumuzdan beklemeyelim. Daha doğrusu ’’Ah, keşke şunları,bunları bende yapabilseydim….’’ dediğimiz ve yapamadığımız her davranışı ondan beklemeyelim. Bunları yaparsanız, hatta düşünürseniz bile, elinizle çocuğunuzu başarısızlığa, monotonluğa,silik bir kişiliğe mahkum edersiniz.

 

Muhabbetle kalın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X