Advert
Anne babalar da eğitime katılmalı...
Yılmaz KARAÖZ

Anne babalar da eğitime katılmalı...

Bu içerik 195 kez okundu.
Advert

Her çocuk masum doğar. Sonra erişkinlerin elinde ya hayra doğru ya da şerre doğru gelişir. Yemek odası, yatak odası, tuvalet üçgeninden ibaret olan bir hapishanenin mahkûmları olan anne babalar elinde evlat değil ancak illet yetişir. Zira çocuklar, duyduklarını değil gördüklerini uygularlar. Bu sebeple anne babanın örnek olması, eğitimin olmazsa olmaz şartlarından biridir.       

 

Anne babanın olumlu örnek olamadığı yerde tam ve mükemmel bir eğitimden söz edilemez. Hele de anne babanın içinde bulunmadığı ve etkili bir şekilde katılmadığı eğitim eksiktir, yetersizdir. Dünyanın en iyi okulu, en seçkin eğitimcileri de olsa tek başına eğitim konusunda başarıya ulaşamaz. Bu yüzden veli, eğitimci bir tavır ile sıklıkla çocuğunun okulunda olmalı, hiçbir daveti geri çevirmemeli, hatta mümkünse orayı ikinci adres haline getirmelidir. Eğitimci bir duruş sergileyen anne babalar, kendilerini iyi yetiştirmeli, biraz öğretmen olmalı, dolayısıyla evi biraz okullaştırmalıdır.Çocuklarımıza okul ile ev arasında çelişki yaşatmayalım!       

 

Öğretmen de biraz anne ya da babalaşmalı; yaşı müsait değilse biraz abla veya ağabey yüreği taşımalıdır.Böylece ev biraz okul, okul da biraz evleşerek birbirine yaklaşmalı ve destek vermelidir. Ancak bu birliktelik sayesinde eğitim sistemimizin firesini azaltmak mümkündür. Tabii ki ev daha çok ahlakî ve manevî değerleri, okul da öğretimi, bilgiyi öne alacaktır. Ancak evin ve okulun verdiği birbirini desteklemeli, güçlendirmeli, asla birbirini çürütmemelidir.        

 

Benim neslim çoğu zaman ev ile okul arasında ezilmiştir. Zira evde verilen terbiye okulda alay konusu edilir, anne baba cahil kabul edilerek fikirleri küçümsenir ve kabul görmezdi. Anne baba da bu tutuma karşı tavır alır, çocuğunu korumak isterdi. Bu şekilde arası açılan ev ile okul çocuğu müthiş bir çelişki içinde bırakır, kelimenin tam manasıyla iki arada bir derede kalınırdı. Aileler aslında böyle bir olaya şahit olmasalar da çocuğu dışarıdan her gelişinde dinlemeli, anlamalı ve iç dünyasına girmelidirler. Çünkü dışarısı, hâlâ kir, pas doludur. Ancak asıl tehlikeli ve öldürücü mikropları çocuk dışında değil içinde taşımaktadır. Henüz içinde yerleşmeden, gönlünde bir kara nokta bırakmadan bu manevî pislikler tespit edilmeli, ayıklanmalı ve temizlenmelidir.         

 

Velinin bunu başarabilmesi için, Aile Meclisi’ni kurması gerekir. Bu meclis evin en küçük ferdini de kapsamalı ve her gün en az 15 dakika toplanmalıdır. Sevgi ve saygı çerçevesinde çocuklar da her hususta konuşabilmeli, soru sorabilmeli, en küçük bir endişeye düşmeden anne baba icraatlarını tenkit bile edebilmelidir. Böylece, Aile Meclisi’nde anne baba, çocuğun dışarıdan getirdiklerini öğrenir. Faydalı gördüklerini destekler, zararlı olanları da ayıklama fırsatı yakalar. Aile Meclisi’nde çocuklar anne babalarını, anne babalar da çocuklarını iç dünyalarıyla birlikte gerçekten tanımış olurlar.        

 

Daha küçük yaştan itibaren böylesine ciddiye alınan çocuklar, önemsendiklerini ve şartsız bir biçimde sevildiklerini hissederler. Bu duyguyla anne-babalarına güvenirler, anne babaları da onlara itimat eder.Bu oturumlarda anne babanın elinde kitap olması,ayrı bir güzelliktir. Çocuk sevdiği kişinin sevdiği eylemi sever. Dolayısıyla kitabı ve okumayı sevdirmenin en kestirme yolu izlenmiş olur. Kitabı çocukların okuyup ebeveynin dinlemesi daha da isabetlidir.Zira okuma güzelliğine bir aferin almaları, anlama dereceleri için kazandıkları tebrikler, sevgi merkezli eğitimin temel unsurlarıdır.         

 

Aile Meclisi, bütün meclislerin anası ve temelidir. Aile Meclisi’nden geçmemiş insanlar, daha sonraki hayatlarında, meclis adabına ya hiç uyamazlar ya da güç uyarlar. Bu yüzden her gördüğü aksaklıkta kavga ile işlerini halletmeye çalışırlar.Aile meclisinden geçmiş insanlar;sevgi, saygı çerçevesinde konuşmayı; küfürsüz, hiddetsiz ve sırayla konuşmayı, daha da mühimi dinlemeyi öğrenmiş olurlar.           

 

Kuru nasihat, düz öğüt can sıkar, sık tekrarlanınca usandırır ve çocuğu kaçırır. Yerinde, kıvamında ve gerektiğinde nasihat etmeli, hatta konuya öyle girmeli ki ne yapması gerektiğini çocuk kendisi bulmalı…Tabii ki bu metod bilgi ister, sabır ister, yeterli ve kaliteli zaman ayırmak ister. Bu fedakârlığı yapan ebeveynin emeği boşa gitmez. Oysaki çoğu zaman anne baba da öğretmen de ahlaki değerleri benimsetmek için emir kipini kullanır. Mesela “yalan kötüdür, söyleme!” Bu tür emirlerin eğitim açısından hiçbir kıymeti yoktur. Ahlâk ve fazilet ancak örnekleriyle sevdirilebilir. Sevilen örneklerin şahsında sevilir ahlak, erdem, inanç…..             

 

Önlerine doğru dürüst örnekler konduğunda, gençlerle frekansı tutturacak biçimde anlatıldığında, yazıldığında, masum yüreklerin coşuverdiğini her zaman, her yerde görüyoruz.. Mesela İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif, mesela Hz. Pir Mevlana, Yunus Emre, Çanakkale kahramanları.Tarihimizin derinliklerindeki ilim adamları…v.b.. Biz sistemsiz eğitim sistemine sistem getirmeye uğraşacağımıza işe hemen başlayalım. Örneklerimiz üzerinden yaşanmış güzellikleri saf gönüllere taşıyalım.            

 

Gönüllerin Mevlanalaştığı, Yunuslaştığı, Akifleştiği yerde sevgiden, saygıdan, merhametten başka ne olur ki? Eğitim toplumun tüm kesimlerinin ilgisini gerektiren en önemli işimizdir. Eğitimde başarılı olamazsak diğer işlerimiz hiçtir. Muhabbetle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X