Advert
Çocuklara dair
Yılmaz KARAÖZ

Çocuklara dair

Bu içerik 200 kez okundu.
Advert

            Yarenler, hafta sonu çocuklarımız karne alacak. Karnelerde hoşlanmayacağımız notlar olabilir. Beklentimizin altında notlar olabilir. İşte bunun için yazımız çocuklara dair.. Aşağıda bir şiir alıntıladım (Halil Cibran’ın kitabından) bu şiirle birlikte çok kısa başlıklarla biz neler öğretebilirizi benim bakış açımla sizlere sundum.

 

 

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil,
Onlar kendi yolunu izleyen hayatın oğulları ve kızları.
Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler
Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.
Onlara sevginizi verebilirsiniz düşüncelerinizi i değil
Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.
Bedenlerini tutabilirsiniz ruhlarını değil
Çünkü ruhlar yarındadır.
Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz
Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları
Kendiniz gibi olmaya zorlamayın.
Çünkü hayat geriye dönmez ,dünle de bir alış verişi yoktur
Siz yaysınız çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar
Okçu sonsuzluk yolundaki hedefi görür
Ve o yüce gücü ile yayı eğerek okunu uzaklara uçmasını sağlar.
Okçunun önünde kıvançla eğilin,
Çünkü okçu uzaklara giden oku sevdiği kadar,
Başını dimdik tutarak kalan yayı da sever.

OKULDA ÖĞRETİLMEYEN  BECERİLER

Çocuğunuzun daha ılımlı daha sakin bir karaktere sahip olması okulda öğretilen yetenek değildir. Çocuğunuzun karakterini oluşturmak için bu 5 sağlıklı adımı izlemeniz gerekir.

1. DİNLEME: Dinleme özelliğini kazanmamış çocuk hayatı boyunca başarısız olmaya mahkumdur. Bu yüzden çocuğunuza örnek olun onun her dediğini dünyanın en önemli sözleriymiş gibi dinleyin.

2. ELEŞTİREL DÜŞÜNCE: Eğitim sistemimiz malum. Yarış atı robotlar üretiyor. Ancak küçük yaştan itibaren çocuklara sorgulamayı, irdelemeyi, uyarlamayı ve değiştirmeyi, nedenlerini bilmeden kabul etmemeyi, soru sormayı, eleştirmeyi öğretirsek ileride başkaları tarafından yönlendirilip kandırılması, etki altına alınması, arkadaşlarının aklına uyması neredeyse imkansız hale gelir. Anahtar soru NEDEN? Sık sık sorun ve onun da size sormasını sağlayın.

3. OKUMA ALIŞKANLIĞI: Okula gitmeyen çocuk okuyamaz ancak kitaplarla uğraşabilir, resimlerini yorumlayabilir, masal anlatabilir ve dinleyebilir, kendine ait kitapları ve kütüphanesi olabilir. Kitapların sihirli dünyasıyla ne kadar erken yaşta tanışırsa bu beceriyi o kadar erken kazanır.Okula gidenlere ise siz örnek olun.Evinizde bir okuma gününüz veya saatiniz olsun.Faydalandığınız ,süs olmaktan çıkardığınız bir kütüphaneniz olsun.Küçücük te olsa…’’Üzüm üzüme bakarak kararır’’Atasözü anlamlansın evimizde.

4. KARARLILIK: Kararlı, mantıklı ve ne istediğini bilen çocuklar her zaman daha mutlu ve başarılıdır. Küçük yaştan itibaren ona seçenek sunun, seçimlerini yapması için cesaretlendirin, ne izleyeceğine, ne giyeceğine, ne oynayacağına kendisinin karar vermesine izin verin.

5. AYRINTILAR: Eğer küçük şeyleri fark edip bunlardan mutlu olmasını öğretirseniz çocuğunuzun en kötü günlerde bile mutlu olabilmesini sağlarsınız. Küçük şeyleri fark edin ve çocuğunuza gösterin. Güzel bir yemek, toprak kokusu, sımsıkı sarılma, sıcacık güneş, kısa bir yürüyüş, iyi bir film gibi hayatın küçük ayrıntılarını ona fark ettirin

 

                Bu bilgiler ışığında not konusunda hoşgörülü olalım lütfen. Çünkü kırdığımız bir kalp, bir gönül, çocuğumuzun bile olsa düzelmez. Kalıcı ruhsal sarsıntılar bırakabilir. Onlar hatalarıyla da bizim çocuğumuzdur. Bu durumlarda neleri iyi öğrettiğimizi veya öğretemediğimizi sorgulayalım.

Muhabbetle kalın..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X