Advert
Okumak Evlattan Tercih Anne-Babadan
Yılmaz KARAÖZ

Okumak Evlattan Tercih Anne-Babadan

Bu içerik 208 kez okundu.
Advert

Yarenler, uzun yıllardır ülkemizde bir türlü sistemleşemeyen eğitim konusunun yeterince çocuklarımızın kafasını karıştırması yetmiyormuş gibi, bir de ailelerin çocukların üniversite öğrenimi için tercihlerdeki baskıcı davranışları çileden çıkarıyor evlatları.Hepsinde bir sessiz isyan,  hep sessiz bir tepki oluşuyor adeta.Bu mevzu yüzünden hedefsiz, umutsuz, mutsuz,  hayalleri ve gayretleri olmayan bir nesil yetişti.Kazandıkları meslekleri çoğu zaman yaşamak için katlanılması gereken bir zorunluluk görüyorlar. Üretmeden, düşünmeden ,zevk almadan emeklilik bekliyorlar.

 

 

Ve bunu görmeyen ebeveynlerin evlatları bu şekilde yetişmeye devam ediyor ne yazık ki.Yaklaşık bir yıl olmuştur; arkadaşımın başarılı kızının haykırışı içimi sızlatmıştı. “Yalvarıyorum lütfen bu konuyu aileme anlatır mısınız?  Psikoloji okumak istiyorum fakat babam zorla hukuk yazdırdı nefret ediyorum. Kitapların kapağını açmak istemiyorum.”
Buna benzer bir çok hayalsiz hayatlar.Zorla yürütülen eğitimler.Bunun neticesi olarak hantal bir bürokrasi.Hiç bir şeyden tatmin olmayan çalışan kesim.

Sevmediği bölümü bin bir eziyet ile okuyup, sevmediği mesleklerde çalışanlar… Her gün işyerine girerken karın ağrısı ile güne başlayıp  ve senelerce bu ağrının tedavisini bulamayan doktorlar…Nice sonra sevmediği mesleği yaptığı için bu ağrının onun getirisi  olduğu teşhisi  ile sonuçlanan bir hayat.Başarı beklenemeyen sorunlu iş hayatları…

Ellili yaşlara gelmiş hala yolunu bulamamış kayıp insanlar…
Baba tarafından ısrarla “Ziraat mühendisliğini tercih edeceksin, yoksa hakkımı helal etmem” baskısı  ile  yüzleşen evladın acı acı bakarak “peki seçerim fakat asla bu mesleği yapmam”  haykırışı…
Okulu bitirip diplomasını babasına hediye eden gençler…
Seneler sonra artık anne ve babanın baskısını göremeyeceği yaşlarda hedeflerine ulaşmak isteyen  sayıları az da olsa cesaretli  insanlar…
Toplumun başarı grafiğini etkileyen bir durum olarak düşünüyorum.

Evet bunca umutsuz hayatlara şahit olunca bir baba ve öğretmen  olarak  kendi tutumum nasıl olacak acaba diye soruyorum kendime. Çünkü bu yıl bir çok öğrenci üniversite sınavına girecek inşallah.
Düşünüyorum bu yanlışlara düşüp kendi eliyle evladının mutsuzluk fermanını yazacaklara  nasıl doğruyu anlatabilirim  diye.
Evet  bir ebeveyn olarak herkes evladının en güzel yerlerde ve en başarılı işlerde olmasını arzu eder.
Fakat bu onların isteği  acaba çocuklar ne ister?

Bizim anne-baba olarak ona sadece tavsiyelerimiz olmalı, dayatmalarımız değil. Evladınıza ilk tavsiyeniz, seçmek istediği meslek ile ilgili araştırma yapması ve artılarını, eksilerini bu mesleğin sahibinden dinlemesi olur.
Birey olarak bu hayatın kendisinin olduğunu ve bu kararda kendini en iyi tanıyan  anne ve baba olarak sadece yardımcı olmaya çalıştığınızı belirtin.
Doğduğu günden bugüne kadar öğrendiği bir çok güzel bilgileri veren ebeveynleri olarak bu konuda da tecrübelerinizden yola çıkarak destek olma teklifinde bulunma istediğinizi anlatın. Sadece fikir beyan etmek son kararın ona ait olduğunu söylemek, önemli.
Aslında biz ebeveynlerin evlatlarımızda en çok görmek istediğimiz ve içimizi aydınlatan onların yüzündeki gülümseme ve mutluluk ifadesi değil midir. ?
Elbette yüce Yaradan’nın onlar için yazdığı bir kader var, nasiplerinde ne varsa onu görecekler.
Onun hayatını yönetmek yerine; onun hayatına anlam katmak, yoldaş olmak, gözünde sözlerinin önem arz ettiği bir ebeveyn olmak varken, farklı konumlara oturtulan anne baba olmayalım  inşallah.
Dualarımız hep onlarla değil mi? Muhabbetle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X