Advert
Vazgeçemediğin duygular  esaretindir...
Yılmaz KARAÖZ

Vazgeçemediğin duygular esaretindir...

Bu içerik 209 kez okundu.
Advert

Yarenler, her duygu ve davranışımız bizim bir şekilde hızımız da olabilir esaretimiz de.Neden böyledir? Niçin zıt sonuçlar meydana getirir? Bunların hayatımıza yansıması nasıl olur? Belki böyle binlerce soru sorabiliriz. Aşağıda okuyacağımız hikaye bu soruların bir kısmına cevap verebilir.

 

 

Asya'da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak vardır: Büyükçe bir kavanozun içine muz konularak bir ağaca iple bağlanır. Ancak kavanozun kapağına öyle bir yarık açılmıştır ki maymunun eli ancak düz bir şekilde açıkken sokabilir. İçeride parmaklarını kapatıp yumruk yaptığında ise elini dışarı çıkarması artık mümkün değildir.

Maymun, kavanozdaki muzu görünce gelip elini sokar ama yiyeceği kavradığında yumruk haline gelmiş el dışarı çıkmaz. Yüzlerce, binlerce kez yeniden dener ama sonuç hep aynı olur. Avcılar geldiğinde, hem çılgın gibi öfkeli, hem de çaresizdir; kolayca yakalanır.

Aslında maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur. Muzdan vazgeçtiği anda elini çıkarıp rahatça kaçabilecektir. Onu asıl tutsak eden kavanoz değil, hırsı ve kendi vahşi arzularının gücüdür. Bu nedenle de yapması gereken tek şeyi, yani elini açıp muzu bırakmayı aklına bile getiremez. Zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki, özgürlüğünü bile feda edip avcıya yakalanmaya razı olur. Bu noktada insanoğlunun avantajı ise maymunun bu denli açgözlü olduğunu bilmesidir. Tuzak öylesine işe yarar ki, kurtulabilen maymun çok ender görülür.

İşte hayata bakış açılarımız bizim bazen muzlarımız olur.O bakış açısını değiştirmediğimiz sürece üzüncü olaylarla her zaman karşılaşırız. Sonra da ’’…..olmasaydı, şöyle olacaktı, böyle olacaktı…’’ Gibi yakınmalarla geçer hayatımız. Yanlış kararlar verip onda ısrar etmemizdir bazen bizi tuzağa düşüren muzumuz. Sadece ben doğru düşünüyorum diyerek inatlaştığımız yanlışlarımızdı bazen muzumuz. ‘’Herkes benim için kötü üşünüyor, beni kimse anlamıyor, bana herkes tuzak kuruyor.’’ Gibi vesveselerimizdir bazen muzumuz.İşte bu muzlar yarenler, bizi hayat yolunda yaralar, elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi ağlatır. Bunlardan kurtulma yok mudur? Evet var. Hem de binlerce yolu var…….

Bize verilmiş en kıymetli varlığımız olan aklımız, gözümüz, fikrimiz, v.b. azalarımızı doğru kullanırsak, çözüm kendiliğinden kolaylaşır.İnat denen ve kimsenin beğenmediği hasletimizi, özelliğimizi kullanarak kurtulabiliriz tuzaklardan. O zaman zannettiğimiz çok şeyin, gerçekte farklı olduğunu açıkça görürüz.Vazgeçemediğimiz veya vazgeçemeyeceğimizi sandığımız doğmaların, bizi engelleyen en büyük setler olduğunu apaçık görürüz. Olmazsa olmazımız dediklerimizin hedefsiz, gayesiz ve boş olduğunu fark ederiz bir anda. Elimizde tuttuğumuz her imkanın bazen başka imkanların önünü kesen tıkaçlar, engeller olduğunu hissederiz acı bir tecrübeyle. Başımıza gelen küçük , basit kötü işlerin, bizim önümüze çıkacak fırsatlara öncülük ettiğini de anlarız bir anda. Bazen yıllarca gitmesini istediğin bir kötülüğe sabredip, tedbirlerini aldığımızda büyük hayırlı ve güzel işlerin başlangıcı olduğunu görürüz. O anda o kötülüğün yok olması büyük hayırları fark etmeni önleyebilir. Damı delinmiş bir adam yağmur yağmasını istemez. Ama yağmur yağmazsa binlerce hayırlı işler sonuç vermez. Onun damı akmaz, ıslanmaz ama kıtlık olur.

 

Elhasıl yarenlerim, vazgeçemediğimiz veya vazgeçilemez sandığımız her şeyi bir daha gözden geçirmekte fayda var sanırım. Bunların hızımızı kesmesine, hayatımızdan tat almamıza ,dünyayı kötü ve karanlık görmize sebep olmasına engel olmalıyız. Kendi kendimize kelepçe vurmaktan uzak durmalıyız.Vazgeçilemeyenler de vazgeçilir. Muhabbetle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X