Advert
İşi ehline vermek
Yılmaz KARAÖZ

İşi ehline vermek

Bu içerik 204 kez okundu.
Advert

                     Yarenler,etrafımıza baktığımız zaman başarılı veya başarısız diye tanımlayacağımız işler görüyoruz. Bu işlerin başarılı veya başarısız olma nedenini araştırdığımızda ağırlıklı olarak önümüze insan çıkar. İşin başındaki kişi ehilse yani o işin uzmanıysa genelde başarı ortaya çıkıyor. Ehil değilse başarısızlık  ortaya  çıkıyor.Tabiidir ki başka etkenler de bu durumu oluşturabilir .Fakat her başarı ve başarısızlığın temelinde insan vardır.

 

 

                    Ehline verilmeyen işler eninde sonunda sonuçsuz kalır. Başarısız olur.İstenilen hedefe varamaz.Son günlerde bunun açık örneklerini görüyoruz. İşin ehline verilemeyişinin sebeplerini hiç irdelemiyoruz. Yıllarca uğraşıp yetiştirilen canları basit hatalar yüzünden kaybediyoruz. Bir facia olduktan sonra da suçlu arıyoruz.Karşımızdakini suçlu ilan edebilmek için bütün gayretimizi  sarf ediyoruz.Enerjimizi hatalarımızı tamir etmek için değil, birbirimizi suçlamakta harcıyoruz.

                 Yılların ihmalleri birikiyor diyoruz,işin içinden sıyrılmaya çalışıyoruz.İşte yılların ihmalleri suçlu aramaktan dolayı birikiyor. Bir olay olduğunda suçlu aramaktan vazgeçelim.Ne yapmamız lazımsa onu yapalım ve bu ihmalleri bir daha oluşmayacak şekilde önleyelim. Yoksa bu çilekeş milletin yükünü çeken insanları kaybettiğimiz gibi, ümitlerini de kaybedeceğiz.

                 Bunun yolu bellidir. Aklın yolu birdir. Kaliteli insan yetiştirelim. Mesleki ve teknik eğitimi yaygınlaş-

tıralım.’’Hamili kart yakinimdir’’devrini bitirelim.İşletme ve kurumların başına ülkesini ,kültürünü,insanını tanıyan,hedefleri milletin hedefleriyle bir olan insanlar getirelim.Artık havanda su dövmenin zamanı geçti geçiyor. Teker kırıldıktan sora yol gösterme devrini sona erdirelim.’’Ben söylemiştim.’’aymazlığını hiç kullanmayalım artık.Hepimiz neler yapabiliyorsak yapalım .Eğitimi, gençleri sınıflarda hapsetmekten kurtaralım. Önce çevresini tanıtan,yaşadığı çevrenin gerçeklerini fark ettiren bir eğitimden geçirelim. Bir makama çıktığı zaman alt tabakaları hor görme hastalığına düşmesinler. İçlerinden çıktıkları toplumun güzelliklerini geliştiren projeler üretsinler. İçlerinden çıktıkları toplumun yanlışlarını düzeltecek projeler üretsinler.Önce en önemli dairenin ,yani ülkesinin gerçeklerini öğrensinler. Kendi umut ve mutluluklarının, ülkelerinin umut ve mutluluğuyla doğru orantılı olduğunu bilsinler. Yoksa ne yaslar bitecek,ne de ağıtlar gidenlerin arkasından.

 

                ‘’ İş bilenin ,kılıç kuşananın.’’ Demiş atalarımız. İşi bilene ve ehline ,uzmanına verdikleri çağlarda başarıdan başarıya koşmuşlar. Konudan habersiz,yapacağını sadece gördüklerinden bilen,duyduklarıyla bilgilenmiş kişiler, uzman sayılmaz.Bilgisini yetenekleriyle birleştirmiş,tecrübeyle geliştirmiş kişiler uzmandır,ehildir.Elhasıl yarenler,işi ehline vermeyeni uyarmak gibi bir görevimiz var.Muhabbetle kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X