Advert
Yarenlik
Yılmaz KARAÖZ

Yarenlik

Bu içerik 139 kez okundu.
Advert

         Yeni başlangıçlar her zaman için heyecan doldurur içimi. Bu başlangıç daha da başka…

 

 

 

 

 Güzel dostluklara yelken açıyoruz. Gönlümüze yeni gönüller katacağız inanıyorum.

Sözün sultanlarından alıntılar yapacağız. Bakışlarımızı şu dağdağalı dünyanın başka pencerelerine çevirmeye çalışacağız birlikte. Bunalmış ruhumuzu, sıkışmış gönül kafesimizi tatlı söz kümeciklerinin meltem esintileriyle rahatlatmaya çalışacağız.

     Velhasıl merhaba yarenler, dostlar, kardeşler…

    Söz başlarsa, önce Yörük kocası Yunus’la başlamalı değil mi?’

‘’Söz ola; kese savaşı,

Söz ola; kestire başı,

Söz ola; ağulu aşı,

Bal ile yağ ede bir söz”

    diyerek insan hayatında güzel ve kötü sözlerin müthiş etkilerini bir dörtlükte açıklayıvermiş.

    Güneşli bir günün sıkıntılı ortamlarında kapınızdan çıktınız. Caddeye adımınızı attınız. Bir ses, “Günaydın komşum, dostum, kardeşim…. Nasılsın?” dese, gönlümüzün teneffüs almasını sağlamaz mı? Kalabalıklarda yalnız yaşayan ruhumuzun ab-ı hayatı olmaz mı? Ümitsizliklerle kararmış ufkumuzun sabah güneşi açmaz mı? O güzel gözlerimizi olumsuzluklara bakan camdan, güzelliklere bakan cama çevirmez mi? İnanıyorum ki; çevirir.

    Yarenler, maddi vücudumuzu midemize gönderdiğimiz nefis yemekler doyurur ve besler. Duygularımızın kaynağı olan ruhumuzu ise ancak güzel sözler, bir selam, bir hatır sorma, bir kutlama, bir taziye (Allah korusun) ümidimizi artıran bir söz doyurur.

     Göz bir penceredir, ruh bu alemi o pencereden seyreder. O gözü güzel olana çevirmez de sıkıntılı karanlıklarla sürekli oyalarsan senin dünyan sürekli matem yeri olur. Güzel bakar, güzel görürsen senin dünyan gül, gülistan olur. Muhabbetle kalın yarenler.

NOT: 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Allah buruk bayramlardan bizi korusun. Soma madenlerinde şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlarına sabır diliyorum.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X