Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-03-2020 09:12

Yaşam’dan Obezite Günü’ne özel etkinlik

Çağımızın en büyük sorunlardan biri haline gelen obezite hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Antalya Yaşam Hastaneler Grubu, Dünya Obezite Günü'nde "Obezite Farkındalık" etkinliği gerçekleştirdi. Büyük ilgi gören etkinlikte vatandaşların kan şekeri ile tansiyon ölçümleri yapılırken; boy, kilo ve bel ölçümleri de yapılarak beden kitle indeksleri hesaplandı. Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Celal Çerçi, son yıllarda fazla yağ içeren yoğun gıdaların tüketiminde yüksek oranda bir artış yaşanması, şehirlerdeki kentleşme nedeniyle fiziksel aktivitelerin azalması ve genetik olarak obezitenin aktarımının artması gibi nedenlerden dolayı, obezite hastalığında büyük bir artış yaşandığını bildirdi.

Yaşam’dan Obezite Günü’ne özel etkinlik

Maksut TEMİZEL

Antalya Yaşam Hastaneler Grubu, çağımızın en büyük sorunlardan biri haline gelen obezite hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Dünya Obezite Günü'nde "Obezite Farkındalık" etkinliği gerçekleştirdi. Antalya Yaşam Hastanesi ve Vakıf Yaşam Hastanesi'nde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlikte, Yaşam Hastanelerindeki personeller yer aldı. Etkinlikte sosyal sorumluluk kapsamında obeziteye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla, obezite risk grubundaki hastalara bilgilendirmeler yapıldı. Büyük ilgi gören etkinlikte vatandaşların kan şekeri ile tansiyon ölçümleri yapılırken; boy, kilo ve bel ölçümleri de yapılarak beden kitle indeksleri hesaplandı.

‘PSİKOLOJİK SEBEPLER DE OBEZİTEYE NEDEN OLUR’

Antalya Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Celal Çerçi de obezite hakkında açıklamalarda bulundu. Obezitenin besinlerle alınan enerjinin (kalori), harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin de vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edildiğini aktaran Doç. Dr. Celal Çerçi, “Obezitenin temel olarak ana sebebi; kişinin harcadığı kaloriden daha fazla kalori almasıdır. Aşırı ve yanlış beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği obezite için en önemli nedenler olarak kabul edilse de genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyokültürel ve psikolojik sebepler de obeziteye neden olmaktadır” dedi.

‘TÜRKİYE'DE İSE YÜZDE 22,6 OLARAK BELİRLENMİŞTİR’

Obezitenin artış seviyesi incelendiğinde, 1975 yılından bu yana dünya çapında üç kat arttığına değinen Doç. Dr. Çerçi, “Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 13'ü obez olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ise obezitenin oranı yüzde 22,6 olarak belirlenmiştir. Son yıllarda fazla yağ içeren yoğun gıdaların tüketiminde yüksek oranda bir artış yaşanması, şehirlerdeki kentleşme nedeniyle fiziksel aktivitelerin azalması ve genetik olarak obezitenin aktarımının artması gibi nedenlerden dolayı, obezite hastalığında büyük bir artış yaşanmıştır. Obezite vücut kitle indeksi dediğimiz kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metrekare cinsinden boy uzunluğuna oranı ile ölçülür (Kg/m2). Buna göre; vücut kitle indeksi 30-34.9 arası olan kişiler obez, 35-39.9 arası olanlar ağır obez, 40 üstü olanlar morbid obez olarak sınıflandırılırlar” şeklinde konuştu.

‘OBEZİTE TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIKTIR’

Obezitenin şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalıkları, toplardamar hastalıkları (varis gibi), astım, uyku apnesi, reflü, eklem hastalıkları, polikistik over sendromu, metabolik sendrom, karaciğer hastalıkları, kolesterol yüksekliği, migren, idrar kaçırma gibi hastalıklara neden olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çerçi, “Obezite tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat obezite kişide oluşmadan önce önlemini almak ve obeziteden korunmak önem taşımaktadır. Obezite tedavisi, hastanın bu konudaki kararlılığını ve katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Obezite tedavisi için kullanılan yöntemler beş grup altında toplanmaktadır. Bu yöntemler; tıbbi beslenme (diyet), egzersiz, davranış değişikliği, farmakolojik ve cerrahi tedavi olarak sıralanabilir” dedi.

KİMLERE OBEZİTE CERRAHİSİ UYGULANABİLİR?

Obezite cerrahisinde de bahseden Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Celal Çerçi, obezite cerrahisinin uygulanabilir olması için, belirlenmiş kurallar olduğuna değinerek, “Kısaca bunlar; önceden kilo vermek için cerrahi dışı başarısız girişimlerin olması, vücut kitle indeksi ≥ 40 kg/m2 veya vücut kitle indeksi ≥ 35 kg/m2 olup; hipertansiyon, diyabet ve benzeri hastalıkların olması başlıca ameliyat kriterleridir. Bunun yanında operasyon yapılacak hastaların ameliyat sonrası takiplerini düzenli yaptırabilmesi, diyet ve ilaçlarını düzenli kullanabilmesi şartları aranır. Hastalarda ağır kalp ve akciğer hastalığı olması, alkol veya madde bağımlılığı, obeziteye neden olabilecek endokrin bir hastalığın bulunmasının yanı sıra kontrol edilemeyen psikiyatrik hastalıklar ameliyat için engel teşkil eder” dedi.

‘YÜZDE 80'İ İDEAL KİLOLARINI KORUMAKTADIR’

Ameliyat için yaş sınırının 18-65 yaş arasında olduğunu ve ameliyat için kilo sınırının olmadığını da belirten Doç. Dr. Çerçi, “Dünya çapında yapılan çalışmalarda ameliyattan sonraki onuncu yılda ameliyat geçiren kişilerin yüzde 80'i ideal kilolarını korumaktadırlar. Kişilerin yüzde 18'i ideal kilolarının üç-beş kilo gibi üstünde bulunurlar. Yüzde 1'lik küçük bir grup ise ameliyat öncesi eski kilolarına dönmektedirler. Bu oranlar ayarlanabilir mide bandı ve gastrik plikasyon dışındaki tüm ameliyat yöntemlerinde benzerlik göstermektedir. Ayarlanabilir mide bandı ve gastrik plikasyon ameliyatlarının başarı oranları daha düşüktür” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA