Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-09-2019 09:12   Güncelleme : 14-09-2019 01:14

YAPMAYIN!

Kemer’de boş arazilerin otel alanlarına çevrilmesine turizmcilerden, siyasetçilere ve vatandaşlara kadar her kesimden tepki yağdı. Yeni yatak kapasitesi, doğaya olduğu kadar zor durumda olan sektöre de darbe niteliği taşıyor

YAPMAYIN!

Ahmet Duran YENİGÜN

Türkiye’nin ilk planlı turizm hareketi Kemer’de 1976 yılında Dünya Bankası ile 25 milyon Amerikan dolarlık anlaşma sonucu uygulamaya başlamıştı. 76 yılında yapılan anlaşma ile başlayan Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi 25 bin yatak kapasitesine göre planlanmıştı. Altyapı tesislerinin tamamı o dönemde 80 kilometrelik Antalya Limanı’ndan Gelidonya Feneri’ne kadar kıyı şeridinde bu kapasitenin üzerine çıkmaması gerektiği belirtilmişti.

Ancak ne yazık ki o dönem bu rantın Kemer’e yetmediği düşüncesi ile yeni otel alanları yapımına devam edildi.

Proje 1995 yılında yapılan revizyonla önce 62 bine ardından da 2000 yılında yapılan revizyon sonucu 60 bin yataklık bir kapasiteye ulaşması sağlandı. Bununla da yetinmeyip altyapı kapasitesinin daha da üzerine çıkılarak bugün 160 bin yatak kapaitesi aşıldı.

EKOLOJİK DÜZEN ALTÜST EDİLDİ

25 bin yatak kapasitesine göre yapılan altyapı projesi ile Kemer’de 200 bin kişinin günlük konaklamasına müsaade edilmiş bunun karşılığında da yıllık 450 milyon dolar kazanç elde edilmesi hedeflenmişti. Ancak özellikle 1990’lı yılların başından itibaren, orman ve tarım arazilerinin birer birer otel alanı haline getirilmesi, derelerin ve bataklıkların kurutulması kent içi ve çevresinde ekolojik düzenin altüst olmasına neden oldu

BACASIZ FABRİKA OLDU

Bakir olduğu 1950-80 yılları arasında butik bir turizm kenti olan Kemer’de bu doğrultuda kentim kazancı da yüksekti. Yatak kapasitesi arttıkça rekabet büyüdü. Pasta büyüdükçe daha çok bölündü. Sahiller Çin seddi gibi otellerle çevrildi. “Yeni otel, yeni yatak kapasitesi olmaz” diyenler yeni oteller yeni yatak kapasiteleri ekledi.

YENİ OTEL ALANI YARATMAYIN

Şimdi Kemer’de, siyaset hayatından, turizmciye, esnafa, vatandaşlara kadar herkes yeni yatak kapasitesine, kentin daha çok kirletilmesine, doğanın daha çok yok olmasına karşı dururken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın boş alanları otel alanlarına çevirmesine tepki yağıyor. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanı’nın bizzat ilgilendiği iddia edilen bu alanlarla ilgili gelen tepkiler nedeni ile durumun tekrar gözden geçirilmesi ise halkın ortak beklentisi.

4 ARAZİ OTEL ALANI OLDU

Kemer ilçe merkezi Ralli servis alanı, Tekirova, Göynük ve Çamyuva’da bulunan arazilerin otel alanına çevrilmesi ardından, yeni otel arazilerinin de geleceği iddia ediliyor. Daha önce Kaymakamlık ve Adalet sarayı için ayrılan yerlerin de otel alanına çevrilmesinden endişe ediliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA