Advert
TURİZM
Giriş Tarihi : 04-11-2019 09:47

Tekirova'dan tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kemer’in Tekirova Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti ormana ait ve halkın denize girebildiği tek alan olan araziyi bin ila 500 yataklı 5 yıldızlı otel karşılığında tahsis etmesine siyasiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar eylem yaparak tepki gösterdi. Grup adına basın açıklamasında bulunan Tekirova Sivil Toplum Platformu Kurucusu Sami Adaletli, “Zamanında günübirlik olarak ayrılan bu alan olmazsa, halkımızın denize ulaşabileceği ve sosyal ihtiyaçlarını gidereceği başka bir alan yok. Ekstra yatak kapasitesinin turizme zarar verdiği, ne yazık ki hala anlamazlıktan gelinmektedir. Yasalarımızda ‘Verilen hak geri alınmaz ilkesi’ mevcuttur. Sosyal devlet anlayışıyla daha önceden günübirlik alan olarak, halkın kullanımına yönelik belediyeye yapılan bu tahsis, hiçbir gerekçeyle halktan geriye alınamaz. Devleti halklar kurar ve görevi de her şeyden önce, halkın hakkını koruyup kollamaktır. Devletimize bu görevini hatırlatmak ve tabiatında doyumsuz olan sermayenin, halkın hakkına tecavüzünü engellemesini istemek, en tabi vatandaşlık görevimizdir. Anlayış beklemediğimiz, burada gözü olan sermaye guruplarına da tavsiyemiz, boş yere uğraşıp masraf etmesinler, heveslenmesinler. Bu sahanın, zaten bir sahibi var” dedi.

Tekirova'dan tepki

Ahmet Duran YENİGÜN

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kemer’de tahsise çıkardığı araziler üzerine 5 yıldızlı otel yapılacak. Tahsis edilecek arazilerden; Kemer Çamyuva'da bin yataklı, Tekirova'da, mülkiyeti ormana ait olan yerde 500 yataklı 5 yıldızlı iki otel alanı bulunuyor. Göynük'teki arazi ise bin yataklı, 5 yıldızlı otel karşılığı tahsis edilecek. Arazi tahsisi için son başvuru tarihi 4 Kasım (Bugün) yapılabilecek.

Tekirova'da 3 kilometrelik sahilde halkın kullanabildiği tek yerin 60 metre uzunluğundaki bu alan olduğu belirtilirken, halk plajının da otellere tahsis edilmesi halinde vatandaşın denize gireceği yer kalmayacak.

Konuya tepki gösteren siyasiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tahsis yapılacak arazide toplanarak eylem yaptı. Eyleme, CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Aydın Özer, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, MHP Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Kara, KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘BİRİLERİ KAPMANIN, KAÇIRMANIN DERDİNDE’

Grup adına basın açıklamasında bulunan Tekirova Sivil Toplum Platformu Kurucusu Sami Adaletli, “Gün geçmiyor ki cennet köşemizde rantiye, kara bir bulut gibi üstümüzde dolaşmasın. Daha dün Phaselis’te tarihi çiğnemeye kalktılar, izin vermediniz. Sonra Kleopatra koyunda ortaya çıktılar, tabiatı çiğnemeye kalktılar, izin vermediniz. Bu gün burada, sizlere ait günübirlik alanı için, bizzat sizleri, yani halkın ta kendisini yok sayarak, haklarını yemenin derdindeler. Aynı hadiseler Tekirova ile de sınırlıda değil. Baktığımız zaman Beldibi, Çamyuva sahili ve Kemer Ralli alanın da, aynı baskı ve tehdidin altında. Üzerinde bir tesis bulunmayan neresi varsa, birileri kapmanın, kaçırmanın derdinde” dedi.

‘NASIL BİR AKLIN ÜRÜNÜDÜR?’

Alanın Tekirova Belediyesi döneminde Günübirlik vasfına erişerek, sosyal devlet ilkesi gereğince, halkın denize açılan kapısı vasfıyla, hizmet etmek üzere, belediyeye tahsis edildiğini hatırlatan Adaletli, “Bunlar halk adına, doğru karar ve girişimlerdir. Sahamız, halkımıza, üzerindeki sosyal ve spor tesisleriyle, çok güzel hizmetlerde bulunmuş, hep beraber gerek tesislerinde, gerekse plajında, spor, eğlence ve turnuvalar yapılmak suretiyle, halkımızın ve yöremize gelen turistlerinde, buna yönelik ihtiyaçlarını gidermede, alternatifsiz bir fayda sağlamıştır. Düşünün ki Tekirova sahili, 3700 metre uzunluğundadır. Boydan boya sahilde, 13 tane otel ve tatil köyü bulunmakta ve hepsine sahilden müşterilerinin denize girmeleri ve sosyal ihtiyaçlarını gidermelerine yönelik bir alan ayrılmışken, itirazında bulunduğumuz bu haksız uygulamayla bizlere, yani halka, açık açık ‘Size 100 metrelik alan bile fazla, Binlerce kilometre uzaktan gelen Rusyalı, Ukraynalı, denize girebilir, ama sen Türk vatandaşı, yürüme mesafesindeki denize adım atamazsın’ denilmektedir. Bu, olacak iş midir? Nasıl bir aklın ürünüdür? Bizler burada doğduk, babalarımızda burada doğru ve onların babaları da. Bizlerin denize adım atarken, bir bedel ödemediğimizden dem vuruluyorsa şayet, onu bizlerin yerine, hangi cephede toprağa düşüp, can verdiğini bilmediğimiz atalarımız, o bedeli, kanlarıyla, peşinen ödediler” diye konuştu.

‘BÜYÜK BİR KAMU ZARARI AÇILMIŞ OLACAK’

Günübirlik sahanın ormandan çıkarma bir alanla birleştirilerek, halka kapatılması ve tesisleşmesinin birçok hayati tehlikeyi de barındırdığına dikkat çeken Sami Adaletli, sözlerine şöyle devam etti:

“Sosyal devlet anlayışıyla, zamanında günübirlik olarak ayrılan bu alan olmazsa, halkımızın denize ulaşabileceği ve sosyal ihtiyaçlarını gidereceği başka bir alan yok. Yazın 50 derecelere varan sıcaklıklara, burada halk olarak katlanıyor olmamız, bu denize ulaşabilmemizin hatrınadır. Rantiye, asla bu yerin gerçek sahipleri olan halktan, üstün ve öncelikli tutulamaz. Sahilin gerisinde, yaklaşık 700 dönümlük bir alan için, imar planı hazırlanmış ve bu plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayında beklemektedir. Bu plan, yeni otel, pansiyon, apart otel, ticari alan gibi yeni turizm sahalarını da içermektedir. Günübirlik sahası, halkın kullanımından alınarak, sadece bir otele tahsis edilirse, arkada, deniz imkanı da kalmayan, plan dahilindeki yeni turizm tesislerine müşteri gelmeyecek, bu sebeple, Yeni imar Planındaki bu tesislerin atıl kalması, devletin vergi, prim ve harç kaybına sebebiyet verecek, halkında kazanç kaybı düşünüldüğünde, ortaya büyük bir kamu zararı açılmış olacaktır. Denize ulaşma imkanı kalmayan bir Tekirova’da, sahilin arka alanlarındaki vatandaşın arsası, tarlası, evi, dükkanı, apartı, pansiyonu ve bunların işletme rantabilitesi değer kaybedecektir.”

‘HALA ANLAMAZLIKTAN GELİNMEKTEDİR’

Bilinçli ve planlı yapılan bir turizmde, yatak arz ve talep oranının çok önemli olduğuna da değinen Adaletli, “Genel olarak ilçemizde olduğu gibi mahallemizde de yatak arzı, uzun yıllardan beri orantısız olarak çok çok artmış, bu durum aşırı rekabeti doğurmuş, oluşan rekabet hizmet ve sunumda kaliteyi düşürmüş, düşük kalitede zengin müşterileri bölgemizden uzaklaştırmıştır. Ekstra yatak kapasitesinin turizme zarar verdiği, ne yazık ki hala anlamazlıktan gelinmektedir” dedi.

‘HİÇBİR GEREKÇEYLE HALKTAN GERİYE ALINAMAZ’

Günübirlik alanın, yeni planda ikiye bölünmek suretiyle alanı düşürülmüş, bir yarısı direk ormandan çıkarılma hazine parseline bağlanarak daraltıldığını belirten Adaletli, “Ek olarak, yan taraftaki şahıs parsellerinin, önündeki ormanlık alanıyla birleştirilmiştir. Bu durum ilerde telafisi olmayacak cins karışıklıklarına sebebiyet verecektir. Yasalarımızda ‘Verilen hak geri alınmaz ilkesi’ mevcuttur. Sosyal devlet anlayışıyla daha önceden günübirlik alan olarak, halkın kullanımına yönelik belediyeye yapılan bu tahsis, hiçbir gerekçeyle halktan geriye alınamaz. Sahamız, turizme farklı bir sektörde katkı sağlayan ve yamaç paraşütü hizmeti veren bir firmanın, Tekirova’daki tek iniş alanıdır. Sahanın otellere tahsisi, zaten çeşitlendirmekte sıkıntı çektiğimiz, alternatif turizme ve tanıtımımıza büyük zarar verecektir” şeklinde konuştu.

‘DOĞAYI İFLAS ETTİRMİŞTİR’

Bölgenin kurak Akdeniz iklimine sahip olduğuna dikkat çeken Sami Adaletli, “Özellikle yaz aylarında derelerimiz kuruduğundan, ciddi sulama suyu sıkıntısı çekmekteyiz, bu yönüyle bahçelerimiz her zaman kuruma riskiyle karşı karşıyadır… İçme suyu kaynağımızda yeterli gelmediğinden, sondaj kuyularından takviye yapılmakta, buda zaman zaman sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Gelecek nüfus planlaması ve artışlarını da göz önünde bulundurduğumuzda, kaynak yeterliliği ve verimliliği üzerinden, planlarımızı gerçekleştirmeliyiz. Plandaki turizm tesisi, bu sorunlarımızı katlanamaz hale getirecektir. Planlama yapılan alanın önü, resmi olarak ve hepimizin de bildiği üzere, fiilen caretta caretta yuvalama alanıdır. Buraya bir otel dikmek, nesli tükenmekle karşı karşıya olan bu canlıya, burada yaşam hakkı tanımayacak ve yüce mahkemeler böyle bir duruma müsaade etmeyecektir. Bölgemizin arıtma istasyonu, 35 sene öncesinin teknolojisiyle ve belirli bir nüfus planlamasına göre yapıldığından, çoktandır kapasiteyi aşan nüfusla birlikte, bölgeye yeterli gelmediğinden, denizlerimizde aşırı bir kirlilik meydana gelmiş, denizlerimizde balık sayısı ve çeşitliliği, korkunç bir şekilde düşmüştür. Bu kadar dar bir bölgeye, plansızca bu kadar insanı yığmak, doğayı iflas ettirmiştir. Oysa yasalarımızda, kıyılara yapılacak tesisler için, bölgeye de bağlı çeşitli kurumlardan, görüş alma mecburiyeti vardır. Bizlere bir şey soran, hiç olmadı” dedi.

‘BU SAHANIN, ZATEN BİR SAHİBİ VAR’

Adaletli, devletin görevinin her şeyden önce halkın hakkını koruyup kollamak olduğunu belirterek, “Tarihin başlangıcında sadece insanlar vardı. Daha sonra bir araya gelen insanlar halkı oluşturdular ve haklarını koruyup, özgürlüklerini güvence altına almak için, halka bağlı, giderleri de halkça karşılanan, devlet denilen resmi kurumu kurdular. Yani devleti halklar kurar ve görevi de her şeyden önce, halkın hakkını koruyup kollamaktır. Devletimize bu görevini hatırlatmak ve tabiatında doyumsuz olan sermayenin, halkın hakkına tecavüzünü engellemesini istemek, en tabi vatandaşlık görevimizdir. Bu hukuksuzluğa ilişkin bölge halkı, muhtarlık, sivil toplum örgütleri olarak el ele verip, açılmış ve açılacak davalarımız vardır. Halkın ve gelecekte bu alanı kullanma hakkına sahip olan nesillerin, hakkını yedirmeyeceğiz. Anlayış beklemediğimiz, burada gözü olan sermaye guruplarına da tavsiyemiz, boş yere uğraşıp masraf etmesinler, heveslenmesinler. Bu sahanın, zaten bir sahibi var. Halkız biz ve haklıyız” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA