Advert
TURİZM
Giriş Tarihi : 06-11-2019 10:52

‘Sözde kalmasın, hayata geçirelim’

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD), yönetim kurulu ve sezon sonu değerlendirme toplantısını Kemer Pastanesi’nde Kaymakam Murtaza Dayanç’ın da katılımıyla gerçekleştirdi. Kemer Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne destek verilmesi konusunda çağrıda bulunulan toplantıda konuşan Kaymakam Dayanç, “Umutluyuz ve umudumuzu da koruyacağız. Ama umudumuzun devam etmesi de bir şeyleri başarmaya bağlı. Yoksa her gün toplantı yapabiliriz, her gün bir araya gelebiliriz. Ortadoğu kültüründe bu çok yaygın, çok toplantı az iş diye Arapların bir söylemi var. Biz, çok toplantı az işten ziyade, çok iş az toplantı diyoruz. Açıkçası ben icraat görme tarafındayım. Bir katkı sunulduğu zaman icraatta ortaya çıkar ama sözde kalmasın. Lütfen bu konuşulanları hayata geçirelim” dedi.

‘Sözde kalmasın, hayata geçirelim’

Ahmet Duran YENİGÜN – Maksut TEMİZEL

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Yönetim Kurulu Toplantısı Kemer Pastanesi’nde yapıldı. Sona eren yaz sezonun değerlendirildiği toplantıya Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç da katıldı. Dernek Komite üyelerinin görüşlerini açıkladığı toplantıda konuşan KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, Kaymakam Dayanç’akatılımdan dolayı teşekkür ederek, “Kendisine Komite kararlarımızı aktaracağız. Kendisinden katkı almak ve Kemer’le ilgili çalışmalarında destek olmak için görüşlerimiz paylaşmak için bu toplantıyı düzenledik” dedi.

‘SUALTI MÜZESİ KEMER’İN SİMGESİ OLACAK’

Kemer Sualtı Arkeoloji Müzesi ile ilgili çalışmaların başladığını belirten Sönmez, “KEMİAD olarak da biz bu müzenin Kemer için çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda otelcilerimizde büyük bir gayret gösteriyorlar. Herkese verdikleri ve verecekleri katkı için teşekkür ediyoruz. Buradan turizmci işadamlarına çağrıda bulunuyoruz, sonuç itibariyle bu Kemer’in simgesi olacak ve değer katacak bir yapılaşmadır. Tüm Kemer’deki işadamlarımızın ister bizimle iletişime geçerek ister bu işte organize arkadaşlarımızla iletişime geçerek bu işe destek olsunlar. Hepimizin eseri bir müzeyi kazandırmak Kemer için büyük bir mutluluk olacaktır” diye konuştu.

Sönmez, günübirlik alanların otel arazisine çevrilmesiyle ilgili de Kemer’in ciddi bir rahatsızlığı olduğunu dile getirerek ilgili yerlere bu konudaki rahatsızlığı ilettikleri bilgisini verdi.

‘KONAKLAMA İÇİN İYİ, ESNAF İÇİN KÖTÜ GEÇTİ’

Kemer’de yaz turizm sezonun sona erdiğini ifade eden Rıza Sönmez, “Ama bizim söylediğimiz bir esas var. Biz Kemer turizmini yaz turizmi ve kış turizmi olarak iki bölümde düşünüyoruz. Yaz turizmini bitiriyoruz. Konaklama olarak iyi bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim. Ancak esnaflarımız açısından iyi bir yaz sezonu geçirdiğimizi söyleyemeyeceğim. Bunu sebeplerini ve sonuçlarını KEMİAD olarak belediye ile birlikte araştıracağız. Tabana yayılmış bir Kemer turizmi için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Biz Kemer turizminin tabana yayılmadığı zaman ileride daha fazla sıkıntı yaşayacağını ve bugün yaşanan sıkıntılarımızın da bundan kaynaklandığı düşünüyoruz. Turizm gelirindeki dengesizliği çözmemiz gerekiyor. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı ve kendi sınırlarına kendisine ait faaliyetlerle sınırlı kalmayı becerebilmeli, bunun akabinde de diğer çalışan gruplara da saygı duyması gerekmektedir” dedi.

DAYANÇ: HER STK’NIN KIYMETLİ FİKİRLERİ VAR

Davet için KEMİAD yönetimine teşekkür eden Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç ise göreve başladığı Kemer’dekısa sürede aktif bir görev yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Kemer’deki talepleri ihtiyaçları, sıkıntıları, problemleri, beklentileri gözlemleme imkanımız oldu. Bir yandan da coğrafyamızı bu süre zarfında tanımış olduk. Bu sürede ayrıca STK’ların çalışmalarını da gözlemledik. Burada gördüğüm kadarı ile Sivil Toplum Kuruluşları son yıllarda inisiyatif almaya başlamışlar. Kemer’in beklentilerine cevap verecek çözüm önerileri noktasında her STK’nın kıymetli fikirleri ve önerileri var. Daha önce de başka STK’larımızın toplantılarına katıldım, orada da şunu gördüm ki; artık bir silkiniş var, yani Kemer için ne yapabiliriz, sorunları nelerdir? Bu sorunların masaya yatırılması ve çözüm önerilerinin sunulması noktasında değerlendirmeler söz konusu.”

‘14 MİLYON TURİSTİN YÜZDE 30’U KEMER’E GELDİ’

Kemer deyince ilk akla gelinin turizm olduğunu dile getiren Kaymakam Dayanç, “Doğrusu da bu. Şu anda Kemer, hem ülkemizin hem dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri. Dolayısıyla burada turizm sektörü ön planda. Turizm noktasında da ‘Her Şey Dahil Sistemi’ ile yürüyen özellikle Rus turist ağırlıklı bir potansiyele sahip yıllardır süre gelen alışkanlıklar ve oturmuş bir yapısı var. Tabi bunların çeşitlendirilmesi, turizm sektöründe yaşanan sıkıntılar ve şehre katacağı değer çok önemli. Sayısal verilere takılmamak gerekiyor. Bu yıl 14 milyon civarında turist Antalya’yı ziyaret etti. Bu sayının yüzde 30’u Kemer’e geldi. Sayısal olarak baktığımızda muazzam bir yıl oldu. Bu sayı tarihi bir rekor olarak gözüküyor. Ama bu sayısal verilerin buradaki çarşı esnafına yansıması, hasılası, tanıtım noktasında katkısı ne kadar? Bunun tartışılması gereken hususlar diye düşünüyorum. Bu 14 milyon turist sayısı, özellikle fiyat politikasıyla 15-20 milyona da çıkartılabilir. Ama dediğim gibi bunun bize ne kadar katkısının olacağı çok önemli. O yüzden STK’ların bu tip toplantılarını önemli buluyorum. Özellikle turizmin 5-6 aydan daha uzun bir süreye yayılması gerekiyor. Yıl 12 ay diyoruz ama ne kadar fazlasına yayabilirsek o kadar kar diye düşünüyorum” diye konuştu.

‘MEMNUNİYET VE TANITIM ÇOK ÖNEMLİ’

Turizmin ülke ve yöre tanıtımı açısından çok önemli bir sektör olduğuna değinen Kaymakam Dayanç, “Bizim muazzam bir kültürümüz, gelenek ve göreneklerimiz var. Bu anlamda eşsiz bir yaşam tarzımız var. Bizim bunu gelen yabancı turistlere anlatarak ve göstererek bir sempati oluşturmamız, memnun ayrılmasını sağlamamız gerekiyor. Çünkü akabinde bu sayılar katlanarak artacaktır. Bir kişi bu bölgeden memnun ayrıldığı zaman gittiği yerde çevresine anlattığı zaman 1 kişi bile olsa bu sayı gittikçe artacaktır. Dolayıysa memnuniyet ve tanıtım çok önemli. Tüm bunların ötesinde güven tesis edilmesi lazım. İnsanlar buraya geldikleri zaman huzur ve güven içerisinde tatillerini geçirmesi ve buradan memnun bir şekilde ayrılması gelecek anlamında umut vaat edecektir” dedi.

‘KAMUYA DA BİR ŞEYLERİ MAL ETMEMİZ GEREKİYOR’

Kemer’deki sivil toplum kuruluşlarından kamu açısından sadece turizm değil diğer konularda da beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Dayanç, iş birliği ve uyum içerisinde Kemer’de güzel çalışmalara imza atacaklarını söyledi. Kemer’de yeni olduğunu ancak yeniliklere de açık olduğunu ifade eden Dayanç, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsan tek başına bir işi başaramaz bu ekip işidir. Burada tüm yerel yönetimimizle, STK’larımızla, vatandaşlarımızla ve işadamlarımızla birlikte el ele omuz omuza verip ciddi işlere imza atmak lazım. Çünkü Kemer’in o potansiyeli var. Kemer, Anadolu’da taşrada sıradan bir ilçe değil, 40 bin nüfuslu ülkemizde birçok ilçe var ama o ilçelerle yan yana getirdiğimizde Kemer kıyaslamaz bile. Her şeyden önce ekonomik anlamda burada ciddi bir sirkülasyon hareketlilik var. Bunun değerlendirilmesi lazım. Bir şeylerinde artık kamuya mal edilmesi gerekiyor. Yani hep bana hep bana değil, bireysel düşüncenin ötesinde kamuya da bir şeyleri mal etmemiz gerekiyor. Bu esnaflarımız ve bu yöreye yatırım yapan insanlarımızın yararına olacaktır.”

MÜZE TÜRKİYE’DE TEK OLACAK

Kemer’de önümüzdeki süreçte kısa ve uzun vadede yapılacak planlar ile işler olduğunu hatırlatan Kaymakam Murtaza Dayanç, “Bunlardan bir tanesini Kemer Sualtı Arkeoloji Müzesi. Kemer için son derece önemli, bu müzeden ülkemizde sadece Bodrum’da bir tane var ve bununda kapanma durumu var. Ya kapandı ya kapanacak bir vaziyette. Şayet bu projeyi Kemer’de gerçekleştirebilirsek Türkiye’de tek olacak. Türkiye’de de bunun tek olması turistler açısından müzeyi ayrı bir öneme denk getirecek” dedi.

İnsanlık tarihi değiştirecek dünyanın en eski batığının Kemer’de bulunmasının da ayrıca önemine işaret eden Dayanç, “Oradan çıkacak eserle de bu müzede sergilenecek. Yani Kemer için önemli ve muazzam bir proje. Yani Türkiye’de tek olması bile kendi başına ayrı bir değer. Bu projenin desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda herkesin elini taşın altına koyması ve sahiplenmesi gerekiyor. Doğrusuda bu. Bunu devlet yapamaz mı? Yapar, ama biz istiyoruz ki burada bir paydaşlar oluşsun, bu işe herkes bir katkı sunsun, çorbada tuzu olsun ve sahiplensin ki daha sonrası için teşvik etsin. ‘Biz Kemer’deki işadamları olarak böyle güzel bir işi başardık. Gurur duyacağımız bir eser ortaya çıkardık. Çorbada bizimde tuzumuz var. Demek ki biz yapabiliyormuşuz, bunu da yapalım’ diyebilme durumuna geleceğiz. O yüzden bu proje çok önemli.”

‘KEMER İÇİN BU PROJEYİ DESTEKLEYELİM’

Önümüzdeki yıl mayıs ayında müzenin yapımına başlanarak 1 yılda bitirilmesinin planladığını bildiren Dayanç, “2019 bitiyor ama 2020 yılının mayıs ayı itibariyle bu müzenin temelinin atılması ve 1 yıl gibi bir sürede de bitirilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edilerek açılması planlanıyor. Bunun için de destek vermemiz gerekiyor. Kemer için bu projeyi destekleyelim” dedi.

‘SÖZDE KALMASIN, KONUŞULANLARI HAYATA GEÇİRELİM’

Müzenin dışından ilçeye dokunacak, bölgeyi turistler açısından 12 ay yaşayan daha cazip bir yer hale getirecek çalışmalar olduğunu bildiren Kaymakam Dayanç, “Tabi sizlerinde çalışmaları ve herkesin bir fikri düşüncesi var. Bunları da zaman zaman paylaşacağız. İlgili kurumlarla birlikte ilçemize dokunmak gerekiyor. Özellikle kültür sanat anlamında Kemer’in biraz eksiği var. Dünyanın her yerinde turistlik şehirlerin kültür sanat anlamında bir çekiciliği var. Kemer’de ise bu işler biraz savruk gidiyor, bunu önümüzdeki süreçte hep beraber inşallah rayına sokacağız. Umutluyuz ve umudumuzu da koruyacağız. Ama umudumuzun devam etmesi de bir şeyleri başarmaya bağlı. Yoksa her gün toplantı yapabiliriz, her gün bir araya gelebiliriz. Ortadoğu kültüründe bu çok yaygın, çok toplantı az iş diye Arapların bir söylemi var. Biz çok toplantı az işten ziyade, çok iş az toplantı diyoruz. Ondan sonra hızlı koşma metodunu benimsiyoruz. Açıkçası ben icraatı görme tarafındayım. Bir katkı sunulduğu zaman icraatta ortaya çıkacak ama sözde kalmasın. Lütfen bu konuşulanları hayata geçirelim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantı komite başkanlarının görüş ve önerilerini paylaşması sonrası sona erdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2346
 • 2Trabzonspor2245
 • 3Galatasaray2345
 • 4Sivasspor2345
 • 5Alanyaspor2339
 • 6Fenerbahçe2338
 • 7Beşiktaş2337
 • 8Göztepe2234
 • 9Gaziantep FK2331
 • 10Gençlerbirliği2327
 • 11Antalyaspor2325
 • 12Yeni Malatyaspor2224
 • 13Denizlispor2324
 • 14Çaykur Rizespor2224
 • 15Konyaspor2321
 • 16MKE Ankaragücü2320
 • 17Kasımpaşa2319
 • 18Kayserispor2316
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA