Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-03-2020 09:10

Koronavirüsün psikolojik etkileri!

Çin’de başlayarak tüm dünyada büyük bir yankı uyandıran Koronavirüsten kaynaklanan kaygılar kişilerin psikolojisini de etkiliyor. “Koronavirüsün Psikolojik Etkileri” hakkında bilgilendirmelerde bulunan Antalya Yaşam Hastanesi Uzman Psikolog Anıl Yıldız, “Panik ile hareket etmemeli, bunun yerine sakin ve bilinçli bir şekilde hastalığa karşı önlemler almalıyız. Hastalıkla ilgili bilgisiz insanların sosyal medyada yaptığı yorumlara aldanmamalı, konu ile ilgili uzman kişilerin açıklamalarını dikkate almalıyız. Aksi durumda sosyal medya üzerindeki yalan haberlerden dolayı kaygı seviyesi artacaktır” dedi.

Koronavirüsün psikolojik etkileri!

Maksut TEMİZEL

Çin’de başlayarak tüm dünyada büyük bir yankı uyandıran Koronavirüsün ülkemizde de korku unsuru olmuş bir salgın olarak karşımıza çıkıyor. Virüsün yayılma gücünün yüksek olması korkuları arttırıyor. Salgın hastalıkların beklenmedik ve yaşamı tehdit eder yapısı korku ve kaygı uyandırıcı olmakla birlikte bireylerin yaşamsal faaliyetlerini değiştirmelerine ya da kısıtlamalarına neden olabiliyor. Antalya Yaşam Hastanesi Uzman Psikolog Anıl Yıldız, Koronavirüsün Psikolojik Etkileri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

KORONAVİRÜSÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ NELERDİR?

Koronavirüsün fizyolojik problemler yarattığı konuşulsa da günden güne artmasıyla birlikte, insanlarda psikolojik tepkilerin de ortaya çıkmaya başladığına dikkat çeken Psikolog Anıl Yıldız, “Bu virüs sebebiyle en çok akla gelen; ‘koronavirüs bana bulaşır mı?’, ‘bulaşmaması için neler yapmalıyım?’, ‘bulaşırsa iyileşir miyim?’ gibi daha birçok şekilde kaygı barındıran sorulardır. Bu sorular genelde havalimanı çalışanları, toplu yerlerde bulunması gereken güvenlik güçleri, avm çalışanları, hastane çalışanları tarafından sorulsa da çocuklardan yetişkinlere karşı herkesi zihinsel olarak etkilemektedir” dedi.

BELİRSİZLİK KAYGI DURUMU NU ARTTIRIYOR

Koronavirüs nedeniyle en çok ortaya çıkabilecek psikolojik problemlerden birini de kaygı olduğuna değinen Psikolog Anıl Yıldız, “Kaygılar, zihnimizdeki olumsuz düşüncelerle ortaya çıkan bir problemdir. Günlük hayatımızda birçok şey ile ilgili endişeler görüldüğü gibi, dünya genelinde büyük bir topluluğu olumsuz etkileyen koronavirüse karşı da bu kaygılar ortaya çıkmaktadır. Koronavirüs ile ilgili kaygıları arttıran bir başka faktör ise, virüsle ilgili belirsizlik durumudur. Hastalığın henüz bir tedavisinin bulunamamış olması, kaygı bozukluğunu tetiklemektedir. Koronavirüs sebebiyle oluşabilecek psikolojik problemlerden bir diğeri ise depresyondur. Kişinin kendisini eve kapatması ya da mutlu ve huzurlu hissettirecek aktivitelerden mahrum bırakması sonucunda depresif ruh haline bürünebilir. Bu depresif ruh hali ile kişi, hayatından zevk almayan bir konuma gelebilir. Bu durumun devamında ise kendisini hayattan soyutladığı, sosyallikten kaçtığı için depresyon durumu her geçen gün daha ağır şekilde yaşanabilir. Halk arasında takıntı denilen obsesif kompulsif bozukluk da koronavirüs sebebiyle uzun vadede oluşabilecek problemlerden biri olabilmektedir” şeklinde konuştu.

KORONAVİRÜS'E KARŞI NE YAPMALIYIZ?

Koronavirüse karşı yapılması gerekleri de sıralayan Uzman Psikolog Anıl Yıldız, “Öncelikle panik ile hareket etmemeli, bunun yerine sakin ve bilinçli bir şekilde hastalığa karşı önlemler almalıyız. Günlük hijyenimize dikkat etmeli, ellerimizi gün içinde sık sık yıkamalı, yıkama fırsatımız yoksa alkol içerikli el antiseptiği ile temizlemeliyiz. Kalabalık ortamlarda yakın temastan kaçınmalı ve salgın riski ortadan kalkana kadar selamlaşırken tokalaşmamaya özen göstermeliyiz. Hastalıkla ilgili bilgisiz insanların sosyal medyada yaptığı yorumlara aldanmamalı, konu ile ilgili uzman kişilerin açıklamalarını dikkate almalıyız. Aksi durumda sosyal medya üzerindeki yalan haberlerden dolayı kaygı seviyesi artacaktır. Aynı şekilde hastalıkla ilgili yapılan olumsuz konuşmalar da kaygıyı bozukluğuna sebep olabilmektedir. Eğer çocuğunuz varsa konuyla ilgili gerekli bilinçlendirmeleri yaparak hastalığa karşı önlem oluşturmalısınız. İçinde bulunduğunuz durumun psikolojik etkilerinin üstesinden gelemediğinizi düşünüyorsanız, bir uzmandan psikolojik destek almayı ihmal etmeyin” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA