Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 16-10-2019 09:37

‘Korkuteli’nde elma üretimi can çekişiyor’

Korkuteli’nde armut hasadına katıldı CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, “Korkuteli’nde elma üretimi çok gerilemiş durumda olduğunu üzülerek görmekteyiz. Yaklaşık 25 bin dönüm elma dikili alandan ancak 10 bin dönümü kalmış durumda. Girdi maliyetleri çok yüksek olduğu ve üreticimiz maalesef zarar ettiği için artık elma üretimini bırakmıştır. Bu durum elma diyarı olarak bilinen Korkuteli için büyük kayıptır” dedi.

‘Korkuteli’nde elma üretimi can çekişiyor’

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Korkuteli ilçesinde devam etmekte olan armut hasadına katıldı. Üreticileri ziyaret edip çalışanlara kolaylıklar dileyen Cavit Arı, ayrıca üreticilerin sorunlarını dinleyip üretimle ilgili bilgi aldı.

Korkuteli’nin özellikle meyvecilikte önemli bir ilçe olduğunun altını çizen Arı, “Elma üretiminde önemli bir potansiyel bulunmaktaydı ancak Korkuteli’nde elma üretimi çok gerilemiş durumda olduğunu üzülerek görmekteyiz. Yaklaşık 25 bin dönüm elma dikili alandan ancak 10 bin dönümü kalmış durumda. Bu yıl elma kalitesinin de düşük olduğunu görüyoruz. Öyle ki ürünün yüzde 60 miktarı meyve suyu fabrikasına gönderilmiş. Burada da fiyat 600 kuruşla başlamış şimdi 350 kuruşla devam etmekte. Yıl içinde üretim giderleri neredeyse 1,5 TL civarındadır. Girdi maliyetleri çok yüksektir. Üreticimiz maalesef zarar ettiği için artık elma üretimini bırakmıştır. Bu durum elma diyarı olarak bilinen Korkuteli için büyük kayıptır. Korkuteli’nde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olarak gözüken dikili alanda yaklaşık 35 bin dönüm armut bulunmaktadır. Özellikle Karyağdı armudu olarak bilinen Ankara armudunun en önemli merkezi Korkuteli’dir” dedi.

Korkuteli’nin armut alanında marka haline geldiğini de hatırlatan Arı, “Özellikle Bayat Köyü bölgesi armutta merkez durumundadır. Öyle ki ismi Ankara olan armut dahi en çok Korkuteli’nde yetişmektedir. Ancak bu yıl rekorkte yüzde 30 oranında düşmüştür. Üreticimiz beklediği ürünü yakalayamamıştır. Özellikle girdi maliyetleri çok yüksektir. Gübre ve ilaçlama maliyeti geçen yıla göre iki kat artmış durumda. Tarımsal sulamaya yine iki kat zam gelmiş, bir dönüm alan 100 TL’ye sulanır olmuş ve yine tarımsal amaçlı kullanılan elektrik çok pahalanmıştır. Bunun neticesinde üretici gerektiği şekilde bakım yapamamıştır. Bu durumda sonuçta ürün miktarına olumsuz etki yapmıştır. Üreticilerimizden aldığımız bilgiye göre bir kilogram armudun üretim maliyeti 1,3 TL’dir. Soğuk hava deposu masrafı 300 kuruş olup toplam maliyet 1,6 TL’yi bulmaktadır. Şu an armut zaten 1,6 TL ile 2 TL arası ancak satılabilmektedir. Bu durumda üreticimiz zarar etmekte emekleri boşa gitmektedir. Bu konularda devletin doğru desteklemeler yapması beklenilmektedir. Aksi halde meyvecilik Korkuteli’nde tamamen bitme noktasına gelecektir. İlçemiz ve ülkemiz adına büyük kayıp olacaktır” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA