Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 06-03-2020 09:09

Kepez’den uluslararası mimarlık ödülü

Dünyanın birçok ülkesinden mimarın eserleriyle yarıştıkları ve bu yıl 6.’sı düzenlenen Kepez Belediyesi Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri’ni alan isimler açıklandı. Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri, bir belediyenin uluslararası etkinlik düzenlemesi adına da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Kepez’den uluslararası mimarlık ödülü

Kepez Belediyesinin, Türkiye Mimarlar Odası Antalya Şubesi işbirliğinde ve koordinasyonunda gerçekleştirdiği Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri’ni alan mimar ve eserler belli oldu.
Bilge mimar olarak anılan Antalya doğumlu Turgut Cansever anısına düzenlenen mimarlık ödülleri, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. 4 yıl boyunca ulusal olan 2019’dan itibaren uluslararası düzeyde gerçekleştirilen Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri için bu yıl 14 ülkeden 34 mimarın eseri yarıştı.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine İlçe Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Ali Serdar Aykurt, sivil toplum ve kamu kuruluşları temsilcileri, belediye meclis üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri katıldı.

14 ÜLKEDEN 34 MİMAR YARIŞTI
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende bir konuşma yapan Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Ali Serdar Aykurt, şunları söyledi: “Kepez Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz Mimar Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri, nitelikli ve kimlikli kentlerin oluşmasına katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Aralarında Danimarka, İngiltere, Bulgaristan, Sri Lanka, Vietnam, Kazakistan ve İngiltere’nin bulunduğu 14 ülkeden 34 mimarın katılmış olması Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri’nin uluslararası önemini göstermektedir. Bu yıl uluslararası 2. kez, toplamda 6 kez düzenlenen bu organizasyonla anısını yaşattığımız Antalyalı Mimar Turgut Cansever, eserlerinde mimari hassasiyetleri dikkate almış, modern mimarlık sorunlarına da tarihi, çevresel ve kültürel değerlere ağırlık vererek yaklaşmıştır. 3 kez Ağa Han Mimarlık Ödülü, Mimarlar Odası Mimar Sinan Büyük Ödülü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi olan Turgut Cansever, sadece inşa edilen yapıların kalitesi ile değil aynı zamanda tasarımlarının sağlam felsefe alt yapısıyla ülkemiz 20. Yüzyıl mimarlığında iz bırakan en önemli isimlerden biri olmuştur. Bu düşünceleri ile bugün ödül töreni gerçekleştirdiğimiz Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri’nin kimlikli, planlı ve sağlıklı kentsel çevrelerin gelişmesi; tarihsel, kültürel ve doğal değerlerin korunması yolunda umut verici ve yol gösterici bir etkinlik olmasını diliyorum.”

TURGUT CANSEVER’İN GÖZÜYLE KEPEZ
Daha sonra kürsüye gelen Başkan Hakan Tütüncü de 2014 yılından itibaren düzenlemeye başladıkları mimari yarışma ile şehirleşmeye yeni başlayan, şehircilik konusunda yeni deneyimler ve tecrübeler kazanan Kepez'e, mimari bir bakış açısıyla farklı bir ufuk açmayı arzu ettiklerini söyledi.
Mimarların gözüyle Kepez’i görmek için bir vesile gerektiğine işaret eden Başkan Tütüncü, “1920 yılında Antalya'da doğmuş, Antalya'ya önemli katkılar sunmuş ve ölümsüz eserleriyle adeta şehre bir imza bırakmış olan Turgut Cansever bizim için çok önemli bir vesileydi. Cansever’in anma programlarını, bir hemşehrisi olarak kuru kuru düzenlemek yerine, anısına mimarlık ödüllerinin verildiği bir etkinlikle yapalım istedik.” diye konuştu.

“MİMARİYİ TURGUT CANSEVER’LE SEVDİM”
Tütüncü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken Turgut Cansever ile tanıştığını anımsatarak, şunları kaydetti: “Mimar Turgut Cansever, fakülte yıllarımda bana da hocalık etmiş, sohbetlerinde çok defa bulunmanın mutluluğunu yaşamış birisiyim. Şehirle ilgili ilk kez akademik anlamda düşünmeye Turgut Cansever’le başladım. Mimarlık ya da mühendislik fakültesi mezunu değilim. Ama lise yıllarımdan itibaren mimariye, mimarinin arka planındaki felsefeye büyük bir hayranlıkla bağlandığım bir gerçektir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğum yıllarda karşılaştığım Turgut Cansever, bana çok farklı iklimlerde özel ve önemli bilgiler veriyordu.”

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK
Belediyenin birçok projesini ortak akılla yaptıklarına değinen Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eserlerimizi oluştururken sivil toplumla birlikte düşünüyoruz. Şehre yapacağımız eserleri, projeleri müzakere etmeyi, ortak akılla yapmayı katılımcı bir yönetimin en önemli unsuru haline getirmeyi yönetim biçimi olarak görüyoruz. Sivil toplumla projelerimizi konuşma, müzakere etme ve fikir alışverişinde bulunma anlayışımızı mimarlık ödüllerine taşıyalım istedik. Turgut Cansever anısına düzenlediğimiz mimarlık ödülleri şu yönüyle de çok dikkat çekicidir; Türkiye’de, ilk defa bir belediye düzenli bir biçimde mimarlıkla ilgili ödül veriyor. Bu yönüyle de Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri ilk ve tektir. Düşüncelerimiz önemliydi ama bu düşüncelerimize destek veren Mimarlar Odası Antalya Şubesi olmasaydı belki de bu yarışma bugünlere gelmeyecekti. Desteklerinden dolayı Mimarlar Odamıza teşekkür ederim.”

CANSEVER, AHİR ZAMAN MİMAR SİNAN’I
Başkan Hakan Tütüncü, Turgut Cansever’in sadece mimarlık alanında başarılar elde etmiş bir isim olmadığına dikkat çekerek, “Evet, Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü 3 kez alan dünyadaki tek mimar. Bu yanıyla ona bir ahir zaman Mimar Sinan'ı diyebiliriz. Ama bunun ötesinde 17 ayrı kitap yazmış, her kitabının 1 sayfasını okumak için yeri geldiğinde birkaç kez okumak zorunda kaldığımız bir feylesof. Yani mimarinin arkasındaki o felsefesini de kendince çok iyi oluşturmuş ve oralardan da bize çok farklı dünyaların, düşüncelerin kapılarını aralamaya başarabilmiş bir bilge. Dolayısıyla bu bilgenin fikirlerine bugün bizim çok ihtiyacımız var.” görüşünü dile getirdi.

İNSAN DOĞASINA UYGUN ŞEHİRLER İNŞA EDİLMELİ
İnsan doğasına uygun şehirler inşa edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Tütüncü, şehirlerin mimarisinin nasıl olmasıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: “Esaslı bir şiir yazmak kolay bir iş değildir. Şiirin arkasında güçlü bir felsefe olmadığı zaman sadece kulağa hoş gelen, belki mealinin biraz üzerinde anlam ifade eden kelime bütünlükleri ile karşılaşırsınız. Aslında mimari de böyledir. Mimaride çeşitli yapı unsurlarını bir araya getirmekten ibaret değil. Taklidi herkes yapıyor. 400 yıl önce, 500 yıl önce, 1000 yıl önce yapılmış bir mimari tasarımın bugün bir taklidini yapmak kolay iş. Ama zor olan özgün bir tasarım meydana getirebilmektir. Evet, doğru özgün bir tasarım meydana getirmek için uğraşmalıyız ama buna nereden başlamalıyız? İşte Mimar Turgut Cansever bize bu konularla alakalı çok farklı pencereler açan bir bilge. 21. yüzyıl tasarım çağı. Doğru ama o tasarımın arkasındaki felsefenin dayandığı köşe taşları nelerdir? Bunu düşünmeye ihtiyacımız var. Yeri geliyor insan doğasına çok uzak şehirler inşa ediyoruz. Yeri geliyor insan tabiatına çok yabancı mekânlar tasarlıyoruz. Ama o tasarladığımız mekânların bizim toplumsal psikolojimize çok farklı etkilerinin olduğunu yeri geliyor düşünmüyoruz.

KAT ARALIĞININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Belediye başkanı olduğumda ilk sorduğum şeylerden bir tanesi de kat aralıklarının yüksekliklerinin ne kadar olduğuydu. Arkadaşlarım, 2.70 ile 3 arasında değişiyor, dedi. Geleneksel köy evlerimizin kat aralığı yüksekliği 3 metrenin çok üstündedir.
2.70 kotlu apartman dairelerinde büyüyen çocukların ufku ile 4 metre, 5 metre kat aralığı olan evlerde büyüyen çocukların ufukları, hayal dünyaları ve dünyayı algılayış biçimleri aynı olabilir mi? Son yıllarda inşaat sektöründe farklı değerlerin ön plana çıkması ile birlikte kot yükseklikleri ile ilgili de farklı yaklaşımlar meydana geldi. İnsanlık, modern çağda kalp tatminini arıyor. İnsanlık, var olduğu günden beri aslında kalp tatminini arıyor. Ama mesele, o kalp tatminine nasıl ulaşacağız? Elbette ki, yaşadığımız şehirler, yaşadığımız çevre çok önemli.
Hacı Bektaşi Veli’nin ‘Nagehan bir şehre vardım Onu ben yapılır gördüm Ben dahi bile yapıldım Taş ve toprak arasında’ dediği anlayışta şehirler inşa etmeliyiz.”

KATILAN TÜM MİMARİ ESERLER SERGİDE
Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasından sonra Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri’nin jüri üyelerine teşekkür plaketlerini takdim etti. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Ali Serdar Aykurt da Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri’ni düzenlemesinden dolayı Tütüncü’ye teşekkür plaketi sundu.
Başkan Hakan Tütüncü, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek ile Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri’ni sahiplerine verdi.
Ödüllerin dağıtılmasının ardından, yarışmaya katılan eserlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.
ÖDÜL ALAN İSİMLER
Seçici Kurulun, başvuru yapan 34 eser arasında yaptığı değerlendirme sonucunda belirlenen 2020 ödül listesi şöyle:
Turgut Cansever Büyük Ödülü: Romi Khosla (Hindistan)
Turgut Cansever Uluslararası Ödülü: Doan Thanh Ha, Friendly Space in Suffocating Urban Areas (Vietnam)
Turgut Cansever Yerel Ödülü: Şakir Köse, Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı (İbradı)
Monsiyon: Kanishka Padmapanı, Cafe Ufo (Sri Lanka) ve Uğur Yıldırım, Lucien Arkas Sanat Galerisi ve Kütüphanesi (Urla)
Bu arada Turgut Cansever Uluslararası Ödülü’nü alan Doan Thanh Ha, katılamadığı törene görüntülü bir teşekkür mesajı gönderdi.

(Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA