Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-09-2019 09:24   Güncelleme : 19-09-2019 09:26

Göynük’te gündem arıtma tesisi

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Göynük Mirage Park Otel’de, faaliyet gösteren turizm tesislerinin temsilcileriyle bir araya gelerek, Göynük Mahallesi’nde yaşanan genel sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Toplantının gündemini ise Göynük Mahallesi’ndeki arıtma tesisi oldu.

Göynük’te gündem arıtma tesisi

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Göynük Mirage Park Otel’de, faaliyet gösteren turizm tesislerinin temsilcileriyle bir araya gelerek, Göynük Mahallesi’nde yaşanan genel sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Toplantıya, Başkan Topaloğlu’nun yanı sıra Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Şener Gürler, Kemer İşadamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Esnafları ve Turizmciler Derneği (KESDER) Başkanı Abdullah Çilengir, ASAT Kemer Şube Müdürü Emre Akdemir, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkan Yardımcısı Volkan Yorulmaz ve turizmciler katıldı.

Toplantıda, turizmde yaşanan olumsuzluklar, esnafın yaşadığı sıkıntılar, arıtma, deniz kirliliği, kıyı erozyonu, alternatif turizm, doğa sporlarının artırılması, çevre temizliği, gibi konular konuşuldu. Toplantıda konuşan Başkan Topaloğlu, Kemer’in değerlerine sahip çıkmak gerektiğini ve ilçeye daha fazla katkı sağlamak için fikir alışverişinde bulunmak gerektiğini söyledi.

‘KIYI EROZYONU KONUSUNDA ÇOK HASSASIZ’

Topaloğlu, toplantının asıl amacının bölgede yaşanan sorunları konuşarak ortak bir noktada buluşup daha kısa zamanda çözmek olduğunu yineleyerek, “Bugün turizmcilerle beraber Antalya Valimiz Münir Karaloğlu’nu ziyaret ettik. Ana gündem maddesi kıyı erozyonuydu. Bu konuda çok hassasız. Vali bey de gereken yerlere hemen telefon açtı. Bu işin hızlandırılması konusunda yardımcı oldu. Bu konu hakkında ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

Antalya-Kemer arasındaki hız limitleriyle ilgili de açıklama yapan Topaloğlu, “Vali beye Antalya-Kemer arasındaki hız limitlerinden de bahsettik. Bazı yerlerde 70 bazı yerlerde de 50 kilometre hızla gidiliyor dedik. Bunun için bir çözüm istedik. Vali bey hemen Karayolları Bölge müdürünü aradı ve tekrar hız ölçümlerinin yapılmasını istedi” diye konuştu.

‘BÖLGENİN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİ ARITMA’

Arıtma konusunun Kemer’de büyük sorun olduğuna vurgu yapan Topaloğlu, şöyle konuştu.

“Arıtma konusuyla ilgili Başkan Muhittin Böcek’e durumu anlattık. Bölgedeki arıtmaların kapasite sorunu olduğunu bildirdik. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşme yaptığımızı söyledik. Bakan bey bize, Kemer’deki arıtmalara 2020’de müdahale edileceğini söyledi. Cuma günü saat 15.00’de bu konuyla ilgili bir toplantı yapılacak. ASAT yetkilileri de gelecek ve bir karara varacağız.”

Şuanda bölgedeki en büyük sıkıntının Kemer merkez, Göynük ve Beldibi arıtma tesisleri olduğunu belirten Başkan Topaloğlu, “Göynük ve Beldibi Mahallelerinin arıtması Göynük Çayı’nda birleştiriyorlar. Burada 70 dönüm yer tahsis alınmış. 100 milyon liralık bir yatırım. Tabi bunları ASAT Genel Müdürü söyledi. Bunlar üzerinde ASAT’ta gerçekleştirilecek toplantıda konuşulacak. Bize verilen bilgilerde Kemer bölgesindeki arıtmalarda iyileştirme yapılacak. Göynük Çayı içerisinde bulunan 70 dönüm araziyi daha önce Menderes Türel zamanında Kültür ve Turizm tahsis alınmış ve planlara işletilmiş. Bu plana göre Göynük ve Beldibi’nin arıtması Göynük Çayında birleşecek. Bu proje yanılmıyorsan 2016 yılında onaylanmış. Planlar zaten duruyor. Olaya neden böyle bir çözüm bulundu, neden mevcut arıtmalar büyütülemiyor diye zaten yapılacak olan toplantıda sorulacak. Ama bakarsınız arazisi yetmiyordur, yeni bir havuz için yer bulamıyordur o ayrı bir konu. Ama bu plan onaylanmış ve bu planları hazırlayan arkadaşlarda şu an görevde, bunu toplantıda soracağız. Tabi önemli olan elimizdekini iyileştirmek, ama olmuyorsa da ikinci alternatife bakacağız” dedi.

YORULMAZ: HEP ŞİKAYET EDİYORUZ, AMA NE YAPIYORUZ?

KETAV Başkan Yardımcısı Volkan Yorulmaz da, Phaselis Festivali’ne katkıda bulunanlara teşekkür ederek, turizmcileri bu tür etkinlik konusunda destek olmaya çağırdı. Geçen sene arıtma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ancak bu sene geçen seneye göre deniz kirliliği ile ilgili daha iyiye gittiklerini aktaran Yorulmaz, “Geçen hafta Phaselis etkinliğinin onuncusunu gerçekleştirdik. Çokta güzel bir festival oldu. Katkıda bulunan herkese tek tek teşekkür ediyorum. Ama katkı olarak hep birlikte bu işe el atamıyoruz. Burada 50 kişiyiz ancak festivale 4 kişi anca gelmiş. Önce burada biz yaptığımız işe inanmazsak, misafirlerimizi nasıl taşıyacağız, nasıl getireceğiz ve nasıl olacak? Burada bir emek var, aynı zamanda KETAV Başkanı da olan Belediye Başkanımızın çok ciddi emekleri var, tabi bizlerde gerek yönetim kurulu gerek destek veren otelciler ve STK’lar çok ciddi emek harcadık. Yani bu bir iki kişinin işi değil, bu Kemer’in işi. Misal Sea To Sky etkiliği yapılacak önümüzdeki günlerde, bu yine Kemer’in işi. Dolayısıyla otellerden kafayı çıkartıp bölgede bir şeyler yapmamız gerekiyor ki, misafirlerimizi biraz dışarı çıkartalım. Biz hep şikayet ediyoruz otelciler ve esnaf olarak, ama ne yapıyoruz bunun için? İyi kötü yapılan bir şey varsa da buna kimse destek olmuyor. Herkes şikayetçi ama yapalım denildiği zaman kimse yok. Yani artık bir silkelenmemiz lazım. Bir şey yapılıyorsa herkesin ucundan tutması ve destek olması lazım. Herkes yoğun bizlerde yoğunuz, bu işleri biz ticari bir kaydıyla yapmıyoruz, ücretsiz yapıyoruz, zaten insanlar ceplerinden birsürü paralar harcıyor. En azından biraz ilgi istiyoruz, bu kadar yani çok fazla bir beklentimizde yok. Sağolsun ilgi gösteren destek veren çok arkadaşımız da var, ama ilgi göstermeyip destek olmayan arkadaşlarımızı da destek vermeye çağırıyorum yapılan her etkinlik için. Çünkü bu bölgenin yararına” dedi.

DİNÇER: PROJEYİ TÜMÜYLE YOK SAYACAĞIZ

Club Boran Mare Beach İşletme Sahibi Aziz Dinçer ise, Göynük’e yapılacak kapalı spor salonu projesinin kış turizmini canlandırabileceğini, arıtma tesis yapılması durumunda projenin yok etmiş sayılacağını belirterek, “Kış turizmini canlandırmak adına Kemer’de bizim golf gibi sporları ön plana çıkarmak gibi bir lüksümüz yok set yapısından dolayı. Bu nedenle olabilecek kapalı spor salonlarına yönelik sporlar ve birde dağ sporları ile ancak Kemer’in kış turizmini canlandırabiliriz. Bu iş içinde en önemli nokta o araziydi. Ama şimdi onun ortasına arıtma tesisini koyduğunuzda, biz bu projeyi tümüyle yok sayacağız. Yok etmiş olacağız. Mevcut bir arıtma tesisi var. Bunları rehabilite edip kapasitelerini yükseltmek teknik anlamda tekrar tartışılmalı, maliyet anlamında da çok daha ucuza gelecektir. Yani bunu birleştirip de niçin ben Göynük’teki oteller olarak Beldibi’nin atıklarını çekeyim? Onun görüntüsünü kirliliğini vebalini Göynük ödesin? Yani bu anlamda da kim yapsın, modeli nasıl olsun, atık su parasını kim toplasından önce Göynük’te yapılacak olan arıtma tesisin yerini tartışmaya açalım. Bu projenin kendisini tartışmaya açalım. Bana göre çok yanlış bir proje ve biran önce bu işten dönülmeli ve Göynük’teki otelciler olarak buna karşı durulmasını öneriyorum.”

‘ÇOK AĞIR CEZALAR VERİLSİN’

Dinçer sözlerine şöyle devam etti:

“Konu olarak en muzdarip otel Kilikya’dır. Yukarıdan aşağı yağmur suyu drenajında koku oluşuyor bildiğim kadarıyla ve hâlâ giderilmedi. Bu şunu gösteriyor ki otellerde ne yazık ki teknik müdürler ya da genel müdürler her kimse herkes üzerine düşen kadarını alır en kısa yoldan bağlantıyı yapıyor. Yağmur suyu pis suya, pis su yağmur suyuna karışıyor. Böyle olunca da yağmurlu havada arıtma tesisine kapasitesinin üzerine su gittiği için işlevini yerine getiremiyor. Pis su olarak denize dönüyor ve o dönen pis suda denizde yosunlaşmaya neden oluyor ve bedelini yine biz ödüyoruz. Şimdi ASAT yetkilisi de burada iken de sizden rica ediyorum bir süre verin bunun dışında gelin bizi denetleyin ve önce benim oradan başlayın gelin bizi denetleyin. Çok ağır yaptırımlar çok ağır cezalar koyun buna. Yani bu resmen bölgeye, çevreye, vatana ihanettir. Böyle bir şey yok. Yani neresi kolayına geliyorsa oraya bağlıyor. Pis suyu veriyor denize ertesi günde tabii arıtma çalışmıyor yosunlaşma başlıyor. Bu iki nokta önemli otelci arkadaşlar bu konularda lütfen duyarlı olsunlar.”

‘MESELE DİREKTE PARA’

KETAV’da yeni bir dönem başladığını ifade eden Dinçer, “Belediye Başkanımız da aynı zamanda KETAV’ın başkanı oldu. Çok iddialı bir döneme girdik bundan sonra, bütün tanıtımın tek elden yapılması gibi konularda bölgede tek olsun diye bir iddiamız var. Yani modern Belek’teki gibi BETUYAB gibi olalım diye yola çıkıldı. Lütfen bu konuda bütün bölgedeki oteller bir an önce KETAV’a üye olsun aidatlarını yatırsınlar. Biraz önce Volkan Başkanımız biraz kibarlaştı mesele para değil dedi ama mesele direkte para yani. Aidatlar konusu çok önemli bu konuda destek olmamız gerekiyor olmanız gerekiyor” dedi.

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez de Kemer Ticaret Odası’nın kurulması gerektiğine değindi. KESDER Başkanı Abdullah Çilengir ise Kemer çarşılarının cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA