Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-10-2019 01:18   Güncelleme : 04-10-2019 02:14

‘Esnaf esnaflığını yapmadığı için herkes esnaflık yapıyor’

Kemer Esnafları ve Turizmcileri Derneği (KESDER) Başkanı Abdullah Çilengir, dünkü haberimiz sonrası yaptığı açıklamada, “Buradaki en büyük sorunumuz aslında herkes herkesin işini yapıyor olması. Herkes hanutçuluk yapıyor, herkes taşımacılık yapıyor, herkes her şeyi satıyor o zaman ne oluyor? Hiç kimse bir şeyden faydalanamıyor. Otelde resepsiyonda çalışan adam müşteriyi hanuta götürüyor, şimdi bu ne alaka? Acenteciler acenteciliğini yapmadığı için herkes acentecilik yapıyor. Esnaf esnaflık yapmadığı için herkes esnaflık yapıyor” dedi.

‘Esnaf esnaflığını yapmadığı için herkes esnaflık yapıyor’

Maksut TEMİZEL

KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, dünkü haberimiz sonrası yaptığı açıklamada, Kemer genelindeki mağazalarda imitasyon ürün satan mağaza sayısının yüzde 20’yi geçmediğini aktardı.

‘SEKTÖR OLARAK ÇOK DARALDIK’

Kemer’e gelen turist profiline göre işyerleri açıldığına dikkat çeken Çilengir, “Bir mağazada ne varsa o satılmalı, şimdi mağaza açmışız market içinde hediyelik eşya var, lokum var, deniz malzemesi var, oyuncak var 20 metre kare olan da aynı şeyi satıyor, 50 metrekare olan da aynı şeyi satmaya çalışıyor. Neden? İnsanlar çıkış yolu arıyorlar. Neden? İşler çok kötü düşmüş durumda. Kemer’in aslında şu an mevcut geldiğimiz durumdaki esnaf profilinin arz talepten dolayı ve işlerin kötü gitmesinden dolayı esnafın tamamına yakını lokum market işine döndü. Aslında biz sektör olarak çok daraldık. Çakma dediğiniz gibi şu an gündemde yüzde 20 değil. Ben beldeleri dahil geziyorum imitasyon ürün yüzde 20 yok şu an çarşılarda kalmadı” dedi.

‘KEMER’DE ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTIRABİLMELİYİZ’

Kemer’de 3 sektörün var olduğuna değinen Çilengir, “Lokumcuysa lokum dükkanı yapsın. Marketse market yapsın. Bunu büyük marketlere de yaptırabilmeliyiz, burada Migros ve Carrefoursa’nın yaptığı işin çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu bölgedeki iki büyük marketin yaptığı iş çok yanlış. Açıkta lokum satmak diye bir şey olabilir mi? Ancak müşteri profilinden dolayı bu böyle. Misafir profili nedir? Rus ve şu an gündemde olan üç sektör var ayakkabı, ev tekstili bir de lokum market işi. Kemer’de aslında biz çeşitliliği arttırabilmeliyiz. Burada mağazacılığı artırabilmeliyiz. Yani Mağazacılık sadece çakma bazında değerlendirecek bir konu değil. Çakma bir kere dünyanın her yerinde var. Turizm bölgelerinin tamamında var, ‘biz bunu kaldırıyoruz’ gibi deme yetkimiz yok, böyle bir yeteneğimiz de yok. Olmasını arzu etmeyiz. Ama 2 bin tane dükkan yaptırıp tüm beldelere çarşıları mağazaları açtırıp ondan sonra da şunu satacaksın bunu satacaksın deyip kısıtlama getirme şansımız da yok. Bir kere arz taleple yürüyor. Biraz önce dediğim oydu Avrupalının çok olduğu dönemde burada çakma ileri derecedeydi, şimdi birazcık çanta sektöründe birazcık tekstil sektöründe kaldı. Ama bunlar da artık oran olarak çok düştüler. Asıl sorunumuz çeşitliliğimiz yok. Yani insanları cezbedecek bir şey yok, her yerde aynı ürün satılıyor.”

‘ÖNCE NE SATTIĞINA BİR KARAR VER’

Her yerde aynı ürün satılmasının nedenin ekonomik olarak esnafın çıkış yolu aradığına bağlayan Abdullah Çilengir, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanlar ekonomik olarak çöktükçe çıkış yolu arıyor. Marketti içine lokum koymaya başladı. Esnafımız olarak yanlışımız bu. Ben dilim döndüğünce sevdiğim insanları anlatmaya çalışıyorum, konsept olabilirsen bir misafir çekiciliğin var, yoksa yirmi metre kare dükkanın içine lokum da koysan hediyelik, market ve oyuncak da koysan normal bir iyi misafir girmez oraya. Biz iyi misafir gelsin diyoruz ya, iyi misafir geldiği zaman da hitap edecek bir şeyimizin olması lazım. Bunun düzenlenmesi de aslında çok basit, belediye ruhsatlarında ne yazıyor market yazıyor. O zaman burası market başka bir eklenmemesi lazım. Büyük marketler de dahil olmalı uygulanmalı. Bunun dışında çözüm noktası, dışarıya kesinlikle mal çıkarılmamalı.

Biz bunun belediye başkanından sözünü aldık inşallah uygulattıracağız. Ama bunun içerisine büyük zincir marketlerde girmeli. Dörtyol Caddesi’ndeki bir yerin önünde en az on tane mağaza açılacak ürün var. Tekstilinden ayakkabısından her çeşit ürün var. Sen önce ne sattığına bir karar ver.”

‘ESNAF ESNAFLIĞINI YAPMADIĞI İÇİN HERKES ESNAFLIK YAPIYOR’

Esnafa konsept olabilin diyebilmek için önce bu tür büyük marketlerin engellenmesi gerektiğini ifade eden Çilengir, “Dışarıda ürün satımını kesinlikle kaldırmalıyız. Büyük marketler dahil olmak üzere. Şimdi sen adama mağazanın içine gir dediğin zaman dışarıdaki tekstil ayakkabı İhtiyacı kalmayacak. Buradaki esnafta ondan faydalanacaktır. Karşıdaki esnafta bundan faydalanacaktır. Yani buradaki en büyük sorunumuz aslında herkes herkesin işini yapıyor olması. En büyük sorunumuz o. Herkes hanutçuluk yapıyor, herkes taşımacılık yapıyor, herkes her şeyi satıyor o zaman ne oluyor? Hiç kimse bir şeyden faydalanamıyor. Otelde resepsiyonda çalışan adam müşteriyi hanuta götürüyor, şimdi bu ne alaka? Buradaki esnafın içinden bazıları da aynı şekilde yapıyor. Acenteciler acenteciliğini yapmadığı için herkes acentecilik yapıyor. Esnaf esnaflık yapmadığı için herkes esnaflık yapıyor” diye konuştu.

‘GİYİM PAZARLARI KALDIRILMALI’

Giyim pazarları konusunun Kemer’in en büyük sorunu olduğunu dile getiren Çilengir, “En az hanutçuluk kadar etkili bir problemdir. Kesinlikle bu Giyim Pazarları kaldırılmalıdır. En önemli sorun maddesi giyim pazarları konusudur. Üç dört ana başlık altında alabilirsiniz. En önemlisi burada hanutçuluk ikinci derecede de giyim pazarları. Giyim pazarlarında en az onun kadar en az onlar kadar zarar veriyor açıkça söylüyorum” dedi.

‘ESNAF 20-50 DOLARLA DÜKKAN KAPATIYOR, PAZARCI 3 BİN EURO KAZANIR’

Kemer’deki bir mağazanın 25 bin Euro kirası ile en kötü sezona 200 bin dolarlık ürünle riskli bir şekilde girdiğini belirten Çilengir, “Parası yoktur çeke imza atar. Baktığınız zaman 300 bin dolarlık bir riski var, en küçük bir esnafın ise 150 bin dolarlık bir riski var. Siz önce bunun infocularla tanıtımını yaptırıp ‘pazarlara gidin pazarlar ucuzdur’ deyip sonra acentelerin tanıtımını bana yaptırıp sonrada oraya 300 bin lira karşılığı 5 bin lira karşılığında birini getiriliyor. Bunun yüzde 70-80’ni çünkü bu. İş profesyonel işi. Bizim Kemer’deki insanlar alıyorlar ama yapamıyorlar onlara veriyorlar. Alanya’da yaşayan Gündoğmuş’ta yaşayan insanın Kemer’den haftanın bir günü o insanların mağazalarında on günlük yapacağı parayı götürüyor. Salı günü kurulan pazardan 3 bin Euro’dan aşağı giden yok. 20-50 dolarla Liman Caddesi’nde insanlar dükkan kapatıyorlar. Bakın olay çok acı. Bunun yanında bir arkadaşım pazarlarda kadınlara yapılan tacizlerin hareketlerini sana anlatamam diyor. Sonra esnaf kötü davranıyor. Tamam esnafın içerisinde yüzde on kötü davranan var biliyorum, kafasına da vuracağız onların. Başkan’dan sözünü aldık uygulayacağız Allah izin verirse” diye konuştu.

‘3 BİN TANE ESNAF VAR, 700 TANE PAZARCIYA İHTİYACIN YOK’

Daha önce giysi pazarını 2 defa kapattırdıklarını hatırlatan Abdullah Çilengir, “Mustafa Gül zamanında iki defa kapattırdık. Biz kapattırma kararı aldık sonra Mustafa Gül açmaya devam etti, savcıyı da dinlemedi. Şimdi ne yapıyoruz, kapatamayız ama Kemer’de yaşayanları koyacağız. Masumane bir kullanım, Mustafa Gül’de kullandı öbürkü de kullandı yapamadılar ve yapamazsın da. Şimdi sende Kemer’de yaşıyorsun bende Kemer’de yaşıyorum, 10 liraya sana verir 100 liraya gelir senden alır. Bunun çözümü yok. Bunun çözümünü biz söylüyoruz; esnaf olacaksa esnaf önünde kursun. Çarşı günleri olsun diye 6 yıldır söylüyoruz. Oradaki stanttan 3 bin lira alınıyorsa biz bu 3 bin lirayı vereceğiz. Kemer’de 3 bin tane esnaf var 700 tane pazarcıya ihtiyacın yok. Beldibi’ndeki esnaf Beldibi’ne, Çamyuva’daki esnaf Çamyuva’ya, Tekirova’daki esnaf Tekirova’ya kursun. Bunun yanına sosyal etkinlikte koyalım çarşıya da müşteri gelsin. Bu vesile ile bunu yaparsak o hani kötü davranana ‘akıllı ol müşteriyi biz buraya getirdik’ deyip tepesine bineriz. O zaman bunları yapma şansımız çok daha yüksek” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA