Advert
YAŞAM
Giriş Tarihi : 06-12-2019 09:12

Altyapı için 327 milyon TL

Kemer’e bağlı Göynük, Çamyuva ve Tekirova mahallelerinde 5 yıldızlı turistik tesis için birer olmak üzere toplam 3 kamu taşınmazına yapılan başvuruların müzakeresi sonunda, 327 milyon liralık gelir eldi edildi. Müzakerelere Tekirova için 1, Çamyuva için 3, Göynük için ise 2 firma katıldı. Yatırımcılardan müzakere yoluyla altyapıya katılım katkı bedeli aldıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, kaynağın arıtma, çöp toplama tesisleri yapılması, bölgenin altyapı sorunlarının giderilmesi için kullanılacağını söyledi.

Altyapı için 327 milyon TL

Kültür ve Turizm Bakanlığının 'Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Şartnamesi 2019/1' kapsamında daha önce duyurusunu yaptığı Afyonkarahisar ve Antalya'daki kamu taşınmazlarına yapılan başvurular için sosyal ve teknik altyapıya katılım amaçlı müzakereler gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığında Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığındaki müzakerelerde, bu arazileri Hazineden 49 yıllığına kiralayan firmaların, bölgedeki altyapı yatırımlarına katkı için bakanlığa ayrıca ödeyeceği miktarlar belli oldu. Müzakereler sonucunda turizm bölgelerinin altyapısında kullanılmak üzere toplamda 328 milyon lira kaynak sağlandı.

KATKI BEDELLERİ TURİZM ALTYAPISINA

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, müzakereler öncesi yaptığı açıklamada, 'Turizmi Teşvik Yasası Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsis Yönetmeliği' gereği, kamu taşınmazlarını turizm yatırımları için yatırımcılara tahsis ettiklerini söyledi. Yatırımcılardan müzakere yoluyla altyapıya katılım katkı bedeli aldıklarını belirten Nadir Alpaslan, bunu 2004 yılından beri müzakere yöntemiyle yaptıklarını dile getirdi. Toplanan katkı bedellerinin turizm altyapısına aktarıldığını kaydeden Alpaslan, “Arıtma, çöp toplama tesisleri yapılması, bölgenin altyapı sorunlarının giderilmesi için bu kaynaklar kullanılmaktadır. Bu kaynakları turizmin geliştirilmesi için değerlendirmekteyiz" dedi.

Kamu taşınmazları içinde turizm tahsis raporuna konu olan yatırımları resmi gazete ve 3 büyük gazetede yayımladıklarını sözlerine ekleyen Alpaslan, Afyonkarahisar'da termal tesis yapılması için bir, Kemer ilçesine bağlı Göynük, Çamyuva ve Tekirova mahallelerinde 5 yıldızlı turistik tesis için birer olmak üzere toplam 4 kamu taşınmazına yapılan başvuruları müzakere edeceklerini söyledi.

MÜZAKERELERE 7 FİRMA KATILDI

Müzakereye, Afyonkarahisar'da termal tesis yapımı için katılan tek firma 600 bin, Kemer Tekirova'da otel yapımı için katılan tek firma ise 41 milyon müzakere bedeli ödedi. Kemer Çamyuva için katılan 3 firmadan, 200 milyon 500 bin lira ödeyen firma, Kemer Göynük için katılan 2 firmadan, 86 milyon lira ödeyen firma müzakereyi kazandı. (DHA)

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA